آینده پیش‌ روی بازار مسکن

آینده بازار مسکن

براساس تحقیق و نظرسنجی به عمل آمده از کارشناسان حوزه اقتصاد و مسکن توسط دنیای اقتصاد با محوریت آینده پیش‌روی بازار مسکن، نتایج و تحلیل‌های قابل توجهی بدست آمده است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

۲۵ صاحب‌نظر اقتصادی آشنا به تغییر و تحولات بخش مسکن با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد»، آینده کوتاه‌مدت بازارهای معاملات ملک و ساخت و ساز را تحلیل کردند. در این نظرسنجی ۵ پرسش درباره سمت و سوی متغیرهای کلیدی بازار مسکن مطرح شده و افق زمانی بررسی‌ها نیز یک ماه منتهی به ابتدای تابستان با نگاه به هفته‌های گذشته از بهار ۹۸ در نظر گرفته شده است. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد بازار معاملات مسکن در مقطع فعلی به آستانه «تغییر وضعیت» رسیده؛ اما برای ورود به فاز جدید، اوضاع یک متغیر بیرونی، تعیین‌کننده است. بر اساس پیش‌بینی‌های مطرح در نظرسنجی، بازار خرید مسکن در تهران آماده فاصله‌گیری از هیجانات و نزدیک شدن به دوره ثبات نسبی قیمت‌ها است. در این حالت، احتمال ورود کامل به دوره رکود وجود دارد. اما به رغم پتانسیل این تغییر، یک شوک ارزی دوباره می‌تواند مسیر بازار ملک را دوباره تغییر دهد.

آینده بازار مسکن

۵۲ درصد از شرکت کنندگان اعتقاد دارند افزایشی در حجم معاملات بازار مسکن رخ نخواهد داد و شیب رشد قیمت نیز تا رسیدن به قیمت واقعی کاهشی خواهد بود.

نرخ ارز، نرخ تورم و تسهیلات مسکن به ترتیب مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر تحولات بازار مسکن از دید کارشناسان هستند.

بازار مسکن در کنار دیگر بازارها

نکات جالبی از دل این تحقیق می‌توان بیرون کشید. یک اینکه بازار مسکن نسبت به سال گذشته واکنش‌های سریع‌تر و پرشتاب‌تری نسبت به نوسانات بازار ارز پیدا کرده است و این نتیجه عدم اطمینان به شرایط اقتصادی کشور است.

نکته دوم مقایسه وزن سرمایه‌ای و وزن مصرفی است. گروه از افراد که پس‌انداز یا دارایی‌های در معرض کاهش ارزش به دلیل تورم دارند، سعی خواهند کرد با تبدیل این دارایی‌ها به سایر دارایی‌هایی که همپای تورم رشد خواهند کرد و در عین حال قابلیت نقدشوندگی بالایی دارند خود را در برابر تورم مصون کنند، لذا به ترتیب طلا، ارز، سهام و ملک از گزینه‌های انتخابی آنان خواهد بود.

تورم دو تاثیر عمده بر بازار مسکن دارد. یکی اینکه باعث خروج عده ای از بازار مسکن و مشغول شدن آن‌ها با مایحتاج اولیه همچون پوشاک و خوراک شده و گروه دوم با هدف حفظ سرمایه و حفظ ارزش دارایی به بازار مسکن مراجعه می‌کنند. با توجه به سهم کم گروه اول از بازار این رفتار گروه دوم است که بر آینده بازار مسکن اثر خواهد گذاشت.

نظر کارشناسان علی‌رغم تفاوت نکات یکسانی بسیاری دارد. در مجموع می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که عمده خریدران مسکن را در بازار گروه سرمایه‌ای تشکیل خواهند داد البته با این پیشفرض که ارز نوسان غیرعادی و دور از انتظاری از خود بروز ندهد.

گروه مصرفی و خریدار مسکن نیز اگر بتواند به منطقه خرید نزدیک شود قطعا خرید خواهد کرد در غیر این صورت از بازار خرید دور شده به سمت اجاره خانه پیش خواهد رفت و یا حتی مهاجرت به شهرهایی چون کرج و سایر شهرهای اطراف تهران.

تا انتهای بهار به عقیده اکثریت کارشناسان بازار مسکن روندی مشابه با زمستان ۹۷ را طی خواهد کرد به این معنی که رکود و افزایش قیمت‌ها حتی با شیب کم کماکان ادمه خواهد داشت.

از طرف دیگر اکثریت کارشناسان اعتقاد دارند که قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند چراکه شکاف ایجاد شد بین توان پرداختی خریدار و قیمت پیشنهادی موجب خالی ماندن واحدهای مسکونی و عدم ایجاد نقدینگی برای مالکان خواهد شد.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن

به عقیده کارشناسان شرکت کننده در این نظرسنجی از بین عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن، نرخ ارز رتبه اول را به خود اختصاص داده است. رتبه دوم این جدول متعلق به تورم عمومی در سطح جامعه است

گذشت زمانی کوتاه و شروع فصل تابستان که فصل سنتی رونق بازار مسکن است نشان می‌دهد که نظر کارشناسان تا چه میزان درست بوده است.

 

جدیدترین اخبار بازار مسکن

برچسب ها:
پیام بگذارید