افزایش اجاره‌ بهاء تنها ۱۰ درصد!!

اجاره‌بهاء

با شروع سال جدید و نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی مستأجرین، صحبت‌ها و گمانه‌زنی‌ها در مورد وضعیت قیمتی بازار اجاره داغ شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، در پاسخ به میزان افزایش نرخ اجاره‌بهاء و اینکه آیا این افزایش متناسب با افزایش قیمت مسکن خواهد بود یا خیر اینگونه پاسخ داده می‌دهد که ” بدیهی است که قیمت اجاره‌بهاء تحت تاثیر قیمت و ارزش خانه است ولی میزان افزایش الزاما اجاره‌بهاء تابع قیمت مسکن نیست.

عقبایی در ادامه اضافه کرده می‌کند که وضعیت تعیین نرخ اجاره بها به قدرت پرداخت اقساط توسط مستأجران نیز برمی‌گردد پس قدرت بازپرداخت مستأجران در تعیین نرخ اجاره بها اثرگذار است.

برخی مالکین با مقایسه قیمت ملکشان در سال ۹۷ و سال جدید اینگونه استنباط می‌کنند که چون قیمت ملک از ۵۰۰ میلیون به یک میلیارد تومان رسیده است پس اجاره‌بهاء نیز باید با همین تناسب رشد کند. این فرض در عمل امکان‌پذیر نیست زیراکه ظرفیت پرداخت اجاره خانه توسط مستأجرین ظرفیت محدود و مشخصی است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌بینی می‌کند که نرخ اجاره‌بهاء ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد ولی از مؤجران درخواست دارد که افزایش ۱۰ درصدی را برای اجاره‌بهاء ملک خود در نظر بگیرند.

اگر چه فصل نقل و انتقالات از خرداد ماه شروع می‌شود و هرگونه تغییر و تحول قیمتی در این ماه بیشتر خود را نشان خواهد داد، ولی پیش‌بینی می‌شود که سقف رشد اجاره بها در شهرهای بزرگ بیشتر از ۳۰ درصد نخواهد بود چرا که مستأجران توانایی پرداخت اجاره ماهانه را بیش از این عدد نخواهند داشت به همین دلیل اگر چنین پیشنهادی از سوی مؤجران به مستأجران داده شود قطعاً واحد مسکونی آنها خالی خواهد ماند.

جدیدترین اخبار بازار مسکن

راه‌حل کنترل اجاره‌بهاء

ساخت مسکن استیجاری می‌تواند راه‌کار خوبی برای کنترل رشد نرخ اجاره‌بهاء واحدهای مسکونی است. اگرچه که اینکار نیاز به صرف زمان دارد ولی شروع این کار در کوتاه مدت نیز بار روانی ایجاد کرده و می‌تواند باعث تاثیر بر بازار اجاره شود.

دومین راهکار می‌تواند در اختیار قرار دادن زمین از سوی دولت و دادن تسهیلات به سازندگان برای ساخت مسکن باشد. دولت می‌تواند با ارائه تسهیلات به مستأجران با کارمزد پایین قدرت اجاره کردن یک واحد مسکونی برای مستأجران را بالا ببرد.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که دولت چگونه می‌تواند مستأجران را شناسایی و به آنها تسهیلات با کارمزد پایین بدهد در حالی که برخی از مستأجران تاجران بزرگی هستند، گفت:‌ همانطور که دولت در مسکن مهر افرادی که واحد مسکونی نداشتند را شناسایی کرد می‌تواند مستأجران واقعی را شناسایی و به آنها بسته‌های تسهیلاتی با کارمزد پایین پرداخت کند.

بدون‌شک در فصل اجاره، مستأجران با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهند شد و صرف درخواست از مؤجران نمی‌تواند باعث کنترل بازار اجاره خانه شود ولی راه‌کارهای پلیسی و حقوقی نیز چندان مؤثر نخواهند بود. در دراز مدت نیاز به اقدامات اساسی برای اعطای تسهیلات به ارادی که صاحب خانه نیستند توسط دولت حس می‌شود.

برچسب ها:
پیام بگذارید