وضعیت این روزهای بازار ویلا به چه صورت است؟

بازار ویلا

بازار ویلا و معاملات آن در شهرهای شمالی کشور به قرنطینه در روزهای نوروز واکنش نشان داد. اینچنین به نظر می رسد که عید امسال بدترین دوره به لحاظ رکود معاملات ویلا در مقایسه با سال های دیگر خواهد بود که منشا آن بسیار متفاوت از سال های قبل است. واسطه های این بازار تقاضای نزدیک به صفر برای خرید «خانه دوم» در این ایام را پیش بینی کرده اند. اگرچه مقاومت در سمت عرضه برای کاهش قیمت دیده می شود اما دسته ای از فروشنده ها حاضر به انعطاف شده اند.

برای اطلاعات بیشتر درباره خرید ویلا به سایت هومینگ مراجعه کنید

تحت تاثیر «ایست ویروسی به سفرهای نوروزی» بازار معامله ویلا در شهرهای شمالی با رکود سنگین مواجه شده است. خانه های ویلایی در شمال کشور که عمدتا به عنوان خرید خانه دوم برای ساکنان پایتخت و سایر شهرها یاد می شود، روزهای متفاوتی را در مقایسه با سال گذشته تجربه می کند. حجم تقاضا برای خرید تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا با رکود سنگین مواجه شده است. همزمان با آغاز سفرهای نوروزی مسافران بازار خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی گرم می شد اما در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خودخواسته بخشی از شهروندان از یک سمت و مسدود شدن مسیرهای ورودی از سمت دیگر تقاضای غیربومی خرید ویلا به شدت کاهش یافته است. همه ی این عوامل سبب رخوت و کسادی در بازار شب عید محسوب می شود. پیش بینی وضعیت معامله ویلا نشان از این دارد که رکود بر بازار معامله در سراسر سال ۹۹ سایه اندازی خواهد کرد. به همین دلیل واسطه های خرید و فروش نسبت به رونق خرید و فروش خانه های دوم در مقایسه با سال های گذشته کاملا ناامید هستند. نا امیدی از سمت ورود تقاضای غیربومی در حالی به نظر می رسد که سمت عرضه هنوز پیام «رکود کرونایی» در بازار را دریافت نکرده است. در حال حاضر یک دو دستگی بین عرضه کنندگان ویلا در بازار خرید و فروش شکل گرفته است. گروه اول مالکانی هستند که با مشاهده افت شدید تقاضا قدری انعطاف به خرج داده و سعی کرده اند شرایط خرید ویلا برای متقاضیان را قدری تسهیل کنند. حجم این گروه از مالکان در مقطع زمانی کنونی در بازار به شدت اندک است.

گروه دوم مالکان و فروشندگانی هستند که حاضر به تعدیل قیمت پیشنهادی نیستند و حتی در مواردی قیمت پیشنهادی خود را افزایش می دهند. این گروه عمدتا افرادی هستند که در بازار ویلا شهرهای شمالی کشور سرمایه گذاری کرده اند و با توجه به اینکه در عصر تورم ملکی خانه را خریداری کرده اند، در شرایط کنونی حاضر به کاهش یا تعدیل قیمت پیشنهادی نیستند.

میانگین قیمت ویلای فروش‌ رفته در شهرهای شمالی در فصل بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته معادل ۵۰ درصد، در فصل تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته معادل ۵۵ درصد و در پاییز ۹۸ نسبت به پاییز سال گذشته معادل ۹۰ درصد رشد داشته است. شیب رشد قیمت قطعی خرید و فروش ویلا در سال‌ جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شدت پیدا کرده است. از این‌ رو متقاضیان در ماه‌ های اخیر از سال جاری، با تورم قیمتی بیشتری نسبت به گروهی که در ماه‌ های ابتدایی سال اقدام به خرید ویلا کرده‌ اند، روبه‌رو بوده‌ اند. به همین دلیل اگر فروشندگان ویلا جزو گروهی باشند که در ماه‌ های اخیر اقدام به خرید کرده و هم‌ اکنون قصد فروش ویلا را داشته باشند، از انعطاف‌ پذیری کمتری در ارائه قیمت پیشنهادی برخوردار هستند. عمده ویلاهایی که بدون کاهش قیمتی در بازار عرضه شده‌ اند، نوساز هستند. افزایش قیمت مصالح ساختمانی طی ماه‌ های گذشته و به دنبال آن افزایش هزینه‌ های ساخت و ساز از جمله مهم‌ ترین دلایلی است که سبب شده مالکان این گروه از ویلاها حاضر به تعدیل قیمتی نشوند.

در وضعیت کنونی مالکان برخی از ویلاهای نوساز که عمدتا در شهرک‌ های برند قرار دارند، نه‌ تنها حاضر به تعدیل قیمت نیستند بلکه به دلیل شرایط خاص و منحصر به‌ فرد ویلا با نزدیک شدن به آغاز سال جدید، قیمت پیشنهادی خود را تا ۲۰ درصد نیز افزایش داده‌ اند.

 

قیمت پیشنهادی فروش ویلا در شهرهای شمالی کشور- اسفند ۹۸
قیمت فروش(تومان) شرایط فروش مشخصات موقعیت
۴۷۰ میلیون نقد و اقساط(توافقی) ۳۱۰ متر زمین- ۳ خوابه- مبله- داخل شهرک آهودشت- نور
۵۷۰ میلیون نقد و اقساط (توافقی) ۲۴۰ متر زمین- داخل شهرک- انشعبات نصب کامل امیرآباد- نور
۴ میلیارد فروش صرفا نقدی ۴۷۰ مترزمین- ۳۸۰ متربنا- شهرک برند- نگهبان ۲۴ ساعته- سند تک برگ

نوشهر

سیسنگان

۲.۵ میلیارد فروش صرفا نقدی ۳۱۶ متر زمین- ۲۰۰ متربنا- ۳خوابه- جواز ساخت رویان
۳۱۵ میلیون فروش فوق العاده(۴۰ درصد نقد- باقی اقساط) ۱۹۰ متر زمین- ۱۷۰ متربنا- داخل شهرک محمودآباد
۹۳۰ میلیون ۴۰ درصد نقد- کلید تحویل- باقی در اقساط ۶ ماهه ۲۱۰ متر زمین- ۱۹۰ متربنا- دوبلکس- نگهبانی۲۴ ساعته- سند شش دانگ آمل
۶۲۰ میلیون نقد و اقساط( به صورت توافقی) ۴۰۰ مترزمین-دوخوابه-انشعابات نصب- مخزن آب گرمکن

به دشت

چمستان

یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون فروش به صورت نقد و اقساط ۸۰۰ مترزمین- دوخوابه- انشعابات نصب- دارای سند و پایان کار- حیاط سازی- دوخوابه- مبله

سرخرود

مازندران

۵۰۰ میلیون نقد و اقساط(بلند مدت)- همراه با معاوضه ۲۵۰ مترزمین- ۱۸۰ متر بنا-سه خواب مستر- نزدیک جاده اصلی سعادت آباد

چمستان

۵۷۰ میلیون نقد و اقساط بدون بهره(توافقی) ۲۴۰ مترزمین- سه خوابه- انشعابات نصب- کابینت- حیاط سازی آمل

این مقاله از هومگ موردپسند شما واقع شده است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید