بررسی رشد قیمت مسکن در ۶ سال اخیر

قیمت مسکن

براساس گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران به بیش از ۱۲ میلیون تومان رسیده است. این عدد نشان دهنده رشد ۲۰۰ درصدی در مقایسه با بهار سال ۹۲ است.

علت مبنا قرار دادن سال ۹۲ این است که آخرین قله قیمت مسکن در این سال قرار داشته و پس از آن بازار مسکن وارد رکود شده ۴ ساله شد.

درحال حاضر عده‌ای از تحلیلگران قیمت مسکن را تند و غیرمتعارف ارزیابی می‌کنند. برای پاسخ به این سوال باید نگاهی به تمام شاخص‌های تعیین کننده اقتصادی انداخت.

در بهار ۹۲ حجم نقدینگی کشور بدون احتساب موسسات اعتباری حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است. این رقم با احتساب موسسات اعتباری به ۵۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

در مقام مقایسه، رقم نقدینگی کشور در طی این ۶ سال تقریبا ۳٫۵ برابر شده است. حجم نقدینگی کشور در حال حاضر ۱۹۵۰ هزار میلیارد تومان است.

مجموع رشد اقتصادی طی ۶ سال اخیر در مجموع رقمی حدود ۸ درصد بوده است و با توجه به روند کاهشی سرعت پول، ملاک قرار دادن حجم نقدینگی به عنوان ملاکی برای تعیین قیمت بازار مسکن، چندان دقیق نخواهد بود.

مناسب‌ترین ملاک، شاخص بهای سبد کالا و خدمات مصرفی خانوار است. این شاخص از سال ۹۲ تا به امروز در حدود ۲۰۰ درصد رشد کرده است و می‌توان انتظار داشت که قیمت مسکن نیز به همین میزان رشد کند. اتفاقی که در واقعیت نیز رخ داده و قیمت مسکن هم‌پای این شاخص ۳ برابر شده است.

در حالت کلی قیمت مسکن با تورم عمومی افزایش نمی‌یابد. افزایش قیمت مسکن معمولا به صورت پلکانی اتفاق می‌افتد. از سال ۹۲ تا ۹۶ در یک بازه ۴ ساله بازار مسکن ثبات را تجربه کرد و هم‌پای تورم پیش نرفت. به همین علت به صورت ناگهانی و پلکانی این افزایش را از خود نشان داد.

در مجموع می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که، علی‌رغم اینکه قیمت مسکن قیمتی ناملموس و شاید حتی غیرمتعارف است ولی این قیمت‌ها غیر منطقی و بدون پشتوانه نیست. براساس شاخص‌های اقتصادی قیمت مسکن نیز هم‌پای دیگر شاخص‌ها و نه حتی بیشتر از آن‌ها رشد کرده است.

جدیدترین اخبار بازار مسکن

برچسب ها:
پیام بگذارید