سوداگری، انگیزه ۷۷ درصد از ساخت مسکن

ساخت مسکن

نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که مشکل مسکن صرفا با تولید مسکن حل نمی‌شود. به عقیده حسین افشین مادامی که نگاه سرمایه‌ای و سوداگرانه به مسکن وجود داشته باشد مشکل این بازار حل نخواهد شد.

به عقیده حسین افشین یکی از دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن به کمبود عرضه برمی‌گردد به نحوی که در ۵ سال اخیر ۵۰ درصد کاهش در عرضه مسکن مشاهده می‌شود.

حسین افشین اضافه کرد، افزایش بی‌رویه قیمت‌ مسکن از سال ۹۷ به شکلی است که شاهد رشد سه برابری در تهران و یک ونیم تا دو برابری در شهرستان‌ها هستیم که آیا واقعا با ساخت مسکن می‌توان این مشکل را حل کرد؟

آمار قابل توجهی که وجود دارد این است که از سال ۸۵ تا ۹۴ ۱۰٫۵ میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شده که از این تعداد تنها ۲٫۵ میلیون واحد در اختیار افراد قرار گرفته است. می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که ۷۷ درصد مسکن تولیدی در کشور جنبه سرمایه‌گذاری و سوداگری داشته است.

سوالی که اینجا مطرح است این است که چه تضمینی وجود دارد که حتی اگر دولت به تعهد ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی پایبند باشد این واحدها به صاحبان اصلی آن‌ها برسد؟

در زمینه اجاره‌بها نیز تصمیماتی در گذشته اتخاذ شده مانند قیمت‌گذاری برحسب منطقه و طرح‌هایی اینچنینی که بدیهی است این طرح‌ها موفق نشده و نخواهند شد و اجرای دوباره آن‌ها اشتباه محض است.

یکی از راهکارهای حل مشکل قیمت در بازار مسکن که دنیا نیز به سرعت به این سمت رفته است مالیات بر عایده است؛ به گونه‌ای که افرادی که خانه‌ای را می‌خرند و تا دو سال آن را مبادله نکنند بعد از دو سال از مالیات معاف هستند اما اگر قبل از آن معامله‌ای انجام شود باید ۲۸ درصد تفاوت قیمت حاصل در اختیار دولت قرار گیرد و دولت می‌تواند از پول حاصله بازار را تنظیم کند.

حل مشکل مسکن با مدل آلمانی!

در پایان حسین افشین اینگونه بیان کرد که: تا زمانی که مسکن از حالت سرمایه گذاری خارج نشود مشکل مسکن و اجاره بها حل نخواهد شد. بازار مسکن در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است که هر کسی که سرمایه گذاری در این بازار کرده است ۲۰۰ درصد سود برده است و نکته اصلی این است مادامی که سوداگری در بازار مسکن وجود داشته باشد نمی‌توان با مسکن مهر یا تخصیص ۴۰۰ هزار زمین برای ساخت مسکن و یا طرح‌های دیگر مشکل این بازار را حل کرد.

برچسب ها:
پیام بگذارید