گزارش کامل بازار مسکن – خردادماه ۱۳۹۸

گزارش کامل بازار مسکن

بازار مسکن در فصل بهار با نوسانات زیادی همراه بود. موج افزایش قیمت که از سال گذشته آغاز شده بود در شروع سال جدید نیز ادامه‌دار شد و این افزایش قیمت، شکاف ایجاد شده بین سطوح قیمتی و توان پرداختی خریداران را بیش از پیش افزایش داد.

نوساز، دوست داشتنی اما دور از دسترس

طبق گزارش بانک مرکزی، در خرداد ماه ۹۸، سهم واحدهای مسکونی نوساز از حجم کلی معاملات شهر تهران به ۷/۳۹ درصد رسید که این رقم، کمترین حجم برای این دسته از واحدهای مسکونی طی سال‌های اخیر است.

واحدهای مسکونی نوساز اهمیت ویژه‌ای در بازار مسکن دارند. این دسته از آپارتمان‌های مسکونی به نوعی پرچمدار یا پیشرو قیمت هستند. افزایش قیمت واحدهای نوساز افزایش سایر گروه‌های دیگر را به همراه خواهد داشت و نگاه سازندگان نیز برای کسب سود از ساخت مسکن به این گروه از آپارتمان‌هاست.

کاهش معنادار حجم معاملات آپارتمان‌های نوساز در بازار مسکن شهر تهران نشانه‌های شکاف ایجاد شده بین توان خرید متقاضیان مسکن و سطح قیمت‌ مسکن است.

کاهش فروش واحدهای نوساز شاید بتواند باعث پایین آمدن قیمت این واحدها شده و طبع آن سایر گروه‌ها نیز قدری کاهش قیمت را تجربه کنند.

البته باید به این نکته که برخی از سازندگان نیز از فروش واحدهای نوساز خود به علت روشن نبودن آینده بازار امتناع می‌کنند توجه کرد.

نوساز، دوست داشتنی اما دور از دسترس

پرمعامله‌ترین مناطق تهران

پرمعامله‌ترین مناطق تهران از حیث حجم معاملات مسکن نیز همانند ماه‌های گذشته مناطق ۵،۴،۲ و ۱۰ بوده‌اند. در مجموع فصل بهار هم همین مناطق بیشترین سهم را از معاملات شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.

پرمعامله‌ترین مناطق تهران

رکود بازار مسکن، کماکان ادامه‌دار

فروردین‌ماه ۹۸ حجم کلی معاملات بازار مسکن تهران رقمی در حدود ۳ هزار فقره بود. این میزان کمترین حجم معامله انجام شده طی سالیان اخیر بود و حکایت از رکودی سنگین در بازار مسکن داشت.

اردیبهشت‌ماه هم علی‌رغم کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل، حجم معاملات مسکن شهر تهران به عدد ۱۲ هزار فقره رسید. اگرچه این رقم برای اردیبهشت‌ماه کمتر از انتظار بود اما تا حدودی امید را به رونق دوباره بازار مسکن زنده نگه داشت.

طبق آمار و ارقام اما، خردادماه با ۶ هزار فقره معامله نشان دهنده تداوم رکود در بازار مسکن است. آمار بازار مسکن در خرداد ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۰ درصد کاهش حجم معاملات بازار مسکن شهر تهران را نشان می‌دهد.

از طرف دیگر متوسط قیمت مسکن در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۴ درصد رشد داشته است.

مناطق ۱،۳،۲ و ۶ نیز به ترتیب گران‌ترین مناطق مسکونی شهر تهران در خردادماه لقب گرفته‌اند.

در سه ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل در مجموع حجم معاملات مسکن شهر تهران ۴۵ درصد کاهش داشته و متوسط قیمت مسکن نیز در شهر تهران ۱۰۶ درصد را تجربه کرده است.

رکود بازار مسکن، کماکان ادامه‌دار

رکود بازار مسکن، کماکان ادامه‌دار

تقاضای خریداران مسکن چیست؟

براساس داده‌های بانک مرکزی ۵/۱۰ درصد از خریداران مسکن به دنبال واحدهای مسکونی با میانگین قیمت ۵/۷ تا ۹ میلیون تومان ( به ازای هر مترمربع) بوده‌اند.

بازه‌های قیمتی ۶ تا ۵/۷ میلیون تومان و ۹ تا ۵/۱۰ میلیون تومان نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

نکته جالب این اعداد و ارقام کشش قیمت‌های پایین‌تر از میانگین قیمت شهر تهران ( حدود ۱۳ میلیون ) برای خریداران است. این تفاوت نشان دهنده شکاف عمیق میان حقیقت بازار مسکن و قیمت‌هایی که خریداران با آن روبه‌رو هستند.

از طرف دیگر بازه قیمتی ۲۵ میلیون تومان ( به ازای هر مترمربع) و بالاتر از آن نیز، با اختصاص ۲/۹ درصد از حجم معاملات به خود در این میان جلب توجه می‌کند.

تقاضای خریداران مسکن چیست؟

تقاضای خریداران مسکن چیست؟

متراژی که خریداران دوست دارند

در مقاله‌های گذشته به این موضوع پرداختیم که، بخشی از مشکلات بازار مسکن شهر تهران به علت عدم تناسب بین ساخت‌وساز و تقاضای مصرفی خریداران بوده است.

متقاضیان خرید مسکن باتوجه به توان پرداختی خود به دنبال واحدهای کوچک و ریزمتراژ هستند و شهر تهران ظرفیت ساخت این واحدها را به هر تعداد دارد.

در عوض ولی سازندگان مسکن با انگیزه کسب درآمد، به سمت ساخت واحدهایی با متراژ بالا در مناطق شمالی‌تر شهر رفته‌اند. نتیجه این عدم تناسب، حال و روز فعلی بازار مسکن است. خریداران واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع را طلب می‌کنند ولی سهم این واحدها از بازار مسکن تهران محدود است.

طبق آمار، واحدهای ۴۰ تا ۸۰ متر به طور کلی بیشترین سهم از معاملات مسکن را در اختیار دارند که در این میان دسته ۵۰ تا ۶۰ مترمربع جذاب‌ترین دسته برای متقاضیان خرید مسکن در شهر تهران بوده است.

متراژی که خریداران دوست دارند

متراژی که خریداران دوست دارند

قیمت‌های جذاب خرید خانه

نکته جالب دیگر گزارش ماهانه بازار مسکن، سهم واحدهای مسکونی براساس ارزش کلی آن‌هاست.

واحدهای مسکونی با ارزش ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان بیشترین سهم را از بازار مسکن داشته‌اند. این واحدها براساس قیمت کلی یا در مناطق جنوبی شهر قرار داشته‌اند و یا واحدهای ریزمتراژ مناطق دیگر شهر بوده‌اند

این نکته که توان خرید متقاضیان پایین‌تر از سطوح فعلی قیمت مسکن شهر تهران است در این نمودار نیز به روشنی مشهود است.

قیمت‌های جذاب خرید خانه

قیمت‌های جذاب خرید خانه

اجاره‌نشینی خوش‌نشینی؟

براساس آمار و طبق تصویر، شاخص اجاره بها مسکن در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود که در حال حاضر این میزان رقمی بیش از ۲۳ درصد باشد ولی  شاید هنوز قراردهای منعقد شده سال قبل به اتمام نرسیده باشند و قیمت‌های جدید اجاره خانه هنوز سهمی زیادی از معامللات را به خود اختصاص نداده باشند.

قیمت اجاره خانه

قیمت اجاره خانه

بهترین پیشنهاد به اجاره‌نشین‌ها

برچسب ها:
پیام بگذارید