سومین قسمت هومکست، پادکست تخصصی بازار مسکن

هومکست

در سومین قسمت هومکست خواهید شنید

در این قسمت با این موضوعات در خدمت شما هستیم

  • کمیاب مثل آپارتمان متراژ پایین
  • کسب سود، انگیزه اصلی ساخت مسکن
  • تابستان داغ اجاره نشین ها
  • غیرجذاب مثل وام مسکن

 

قسمت سوم هومکست

کمیاب مثل آپارتمان متراژ پایین

با شروع فصل اجاره و داغ شدن بازار اجاره خانه، اجاره نشین ها با چالش پیدا کردن آپارتمان های میان متراژ و متراژ پایین  رو به رو هستند

بیشترین فایل های حال حاضر بازار، بخصوص در مناطق شمالی شهر، فایل های لوکس و متراژ پایین هستند در حالی که بییشترین تقاضای بازار آپارتمان های ۷۰ تا ۹۰ متر است

کسب سود ، انگیزه اصلی ساخت مسکن

چالش این روزهای بازار مسکن تناسب نداشتن تقاضا با عرضه است. به این معنی که تقاضا برای واحدهای کوچک و ارزان قیمت بالاست ولی عرضه در طول این سال ها به سمت ساخت واحدهای لوکس و متراژ بالا رفته.

بخش خصوصی به عنوان بازیگر اصلی حوزه ساخت مسکن با انگیزه کسب درآمد و دولت به عنوان سیاست گذار با عدم نظارت بر فرآیندهای ساخت مسکن مسببان این پیشامد هستند.

تابستان داغ اجاره نشین ها

فصل گرم تابستان با بازار داغ اجاره خانه گرم تر هم میشه. این روزها اجاره نشین ها سخت به دنبال پیدا کردن خانه مناسب هستند.

طی یک مقاله مفصل در هومگ به این موضوع پرداختیم که بهترین راه کار برای اجاره نشین ها در این فصل داغ چیه که می تونید اون مطلب رو در هومگ مطالعه کنید.

بطور خلاصه ولی، بهترین راه در شرایط فعلی چه برای مستاجرین و چه برای اجاره نشین ها توافق کردنبا یک دیگر است.

غیرجذاب مثل وام مسکن

و اما از هرچه بگذریم بازهم صحبت از وام مسکن است. نمیشه درباره مسکن صحبت کرد و به وام مسکن نپرداخت.

وام مسکن این روزها به حدی ناکارآمد شده (بخصوص برای تهرانی ها) که کمتر کسی شور و شوق گرفتن این وام رو داره

در حال حاضر زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن و وام ۲۰ میلیونی جعاله، باید ۱۲ میلیون هزینه کنند. این وام با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران معادل میشه با خرید ۱۰ مر واحد مسکونی!!!

زوج های غیر تهرانی هم برای دریافت ۸۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن و ۲۰ میلیون تومان وام جعاله باید ۸ میلیون تومان پرداخت کنند. البته که در دیگر شهرها اوضاع به مراتب بهتر از تهران است.

براساس نرم  استاندارد جهانی ، وام مسکن حداقل باید ۶۰ درصد قیمت مسکن را پوشش بدهد. در حال حاضر این درصد برای تهرانی ها در حدود ۲۰ درصد است.

برچسب ها:
پیام بگذارید