املاک هومینگ

آیا خرید املاک کلنگی در اصفهان پرسود است؟زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

املاک کلنگی در اصفهان

خانه کلنگی به املاکی گفته می‌شود که به علت ساخت‌وساز بی‌کیفیت یا براثر گذر زمان، بخش‌های فونداسیون و تأسیسات آن تخریب و غیرقابل‌سکونت شده است.
بخشی از املاک کلنگی را می‌توان با استفاده از تعمیرات، بهسازی و نوسازی قابل سکونت کرد. به همین منظور بخشی از املاک با استفاده از تکنیک‌های معماری و طراحی داخلی بهسازی و قابل سکونت می‌شوند.
اما در مواردی که هزینه تعمیرات هنگفت است و تقاضایی برای خریدوفروش یا رهن و اجاره نداشته باشد، صاحب‌ملک خانه را کلنگی حساب کرده و زمین خود را برای ساخت‌وساز مشارکتی، معاوضه با فروش در بازار معاملات فایل می‌کند.
در حال حاضر برخی از کلان‌شهرها دارای بخش سنتی زنده و فعالی بوده که این بخش مملو از خانه‌های کلنگی قابل سکونت یا مناسب تخریب هستند. اصفهان هم یکی از شهرهایی است که بافت سنتی آن مملو از بافت فرسوده است. بیشترین خریداران این املاک، سازنده‌ و انبوه‌سازانی هستند که با ساخت‌ و ساز املاک نوساز به دنبال افزایش سرمایه‌های خود هستند. هر چه زمین کلنگی متراژ و طول بر زیادتر داشته باشد برای سازنده پرسودتر است.

قیمت هر متر خانه کلنگی در اصفهان چقدر است؟

اگر به دنبال خرید خانه کلنگی در اصفهان هستید که غیر قابل ‌سکونت باشد، باید بدانید که این شهر هنر پرور، طی سال‌های اخیر با رشد اقتصادی خوبی روبرو بوده و به دلیل داشتن گردشگران داخلی و خارجی، مکان مناسبی برای ساخت ساز املاک با متراژ کوچک برای اجاره است.
در حال حاضر قیمت یک خانه ۱۷۵ متری کلنگی در خیابان شیخ صدوق شمالی حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. همچنین قیمت یک ملک غیر قابل ‌سکونت ۲۵۰ مترمربعی در منطقه ارزان‌قیمت شهر در حدود ۲۹۰ میلیون تومان است که این ملک با تغییراتی قابل سکونت خواهد بود.
همچنین قیمت یک ملک ۲۵۰ مترمربعی در منطقه مرداویچ حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است که مالک این زمین حاضر به معاوضه نیز است.

املاک کلنگی در اصفهان

برای خرید کلنگی به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در املاک کلنگی هستید به متراژ، طول بر ساختمان، چند نبشی بودن ملک، نزدیکی به میدان و بازهای معروف شهر، مشارکتی بودن ، عقب‌نشینی و قناصی آن توجه کنید.
توجه داشته باشید که برخی از املاک کلنگی در شهر اصفهان دارای عقب‌نشینی و قناصی هستند و باید برای رفع‌ و رجوع آن از شهرداری استعلام گرفت. چراکه فروشنده موظف به ارائه اطلاعات در زمینه عقب‌نشینی ملک نبوده و خریدار باید از سازمان نوسازی، اطلاعات موردنظر را دریافت کند.
به‌ طور خلاصه در برخی از موارد اگر عقب نشنی ملک موردنظر، زیاد باشد شهرداری با ارائه تراکم این مورد را برای شما حل می‌کند. البته در برخی از موارد نیز شهرداری با شما به‌ عنوان مالک تهاتر می‌کند یعنی ملک شمارا دریافت و زمین یا ملک تجاری به شما ارائه می‌کند.
به ‌هر روی اگر نمی‌خواهید وارد قضایای عقب‌نشینی و قناصی زمین شوید، باید قبل از خرید ملک به تمام وجوه معامله توجه کنید و اگر متوجه عقب‌نشینی هستید از فروشنده درخواست تخفیف کنید.

مراحل دریافت پروانه ساخت‌وساز خانه‌های کلنگی در اصفهان

در شهر اصفهان نیز مانند شهرهای دیگر در ابتدای امر ملک یا وکیل با در دست داشتن سند به دفتر خدمات الکترونیک رفته و فرم اخذ پروانه را تکمیل می‌کند. مأمور دفتر خدمات الکترونیک بعد از تائید سند و تطبیق متراژ زمین و مندرجات و مشخصات سند بافرم تکمیل‌شده، اجازه تخریب به مالک می‌دهد.
پس از انجام مراحل فوق، نقشه معماری تهیه و به دفتر خدمات ارائه شده و مراحل بعدی که شامل تهیه نقشه محاسب، تأسیسات و نقشه‌نما برای برخی از مناطق، پرداخت فیش عوارض ساختمان و تائید نقشه‌های توسط ۴ مهندس ناظر، معماری، محاسب، تأسیسات ملک است، طی می‌شود.

آیا ساخت‌وساز  املاک کلنگی اصفهان پرسود است؟

تا قبل از سال ۹۲ بخش ساخت‌ و ساز یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور بود و سازندگان اصفهان هم مانند دیگر انبوه‌سازان به ‌واسطه افزایش قیمت ملک در طی سال‌های ۸۸ تا ۹۲ تمایل زیادی به ساخت‌وساز داشته و دارند. در طی این سال‌ها روند ساخت‌ و ساز در شهر اصفهان بسیار پرشتاب بوده و سودهای حاصله از این مورد به‌ اندازه‌ای بود که تمام اقشار این جامعه خود را صاحب صلاحیت برای ساخت‌وساز دانسته و وارد چرخه ساخت‌ و ساز شدند؛ اما طی سال‌های اخیر، ساخت و ساز با رکود بسیار شدیدی روبرو شده و سازندگان غیر مرتبط دیگر تمایلی به بلوکه شدن سرمایه‌های خود در املاک کلنگی ندارند.
عواملی مانند افزایش قیمت مصالح ساختمانی، بروکراسی‌های اداری، افزایش مجوزهای شهرداری و نظام‌مهندسی و به ‌طورکلی طولانی شدن پروسه ساخت، باعث شده تمام سازندگان غیر مرتبط عرصه ساخت ساز را رها کرده و تنها سازندگان ذی‌صلاح مشغول به امر ساخت‌وساز شوند.
اما همین سازنده‌های دارای صلاحیت ساخت و ساز نیز با خریداری زمین به دنبال زمان مناسب برای شروع فعالیت ساخت و ساز هستند. از آنجایی‌که عمر پروانه اخذ شده برای ساخت‌ و ساز ۲ سال است، سازنده باید در زمان سنجیده شروع به کار کند که از نگاه بسیاری از سازندگان هم‌اکنون زمان مناسبی برای ساخت‌ و ساز نیست.

نکات کلیدی برای خرید خانه کلنگی در اصفهان

املاک کلنگی در اصفهان

در گام اولیه باید به متراژ ملک توجه کنیم. به ‌طورکلی در هر ۲۰۰ متر ملک کلنگی، می‌توانید ۴ طبقه با پارکینگ برای هر طبقه بسازید. در وهله بعد باید به شمالی یا جنوبی بودن ملک توجه داشت. اگر هنگام ورود به خانه کلنگی، وارد حیاط می‌شوید، ملک مورد نظر شمالی بوده و در زمان احداث باید ۶ درصد ملک به‌عنوان نورگیر در نظر گرفته شود بنابراین اگر به دنبال خرید ملک باصرفه‌تر هستید، زمین‌های جنوبی را خریداری کنید؛ چون متراژ مفید بیشتری نسبت به ملک‌های شمالی دارد.
در گام بعدی به دنبال تراکم باشید. باید در نظر داشته باشید که برخی از مناطق شهر اصفهان نسبت به مناطق دیگر دارای تراکم بیشتری است که برآیند این قضیه برای ساخت پرسودتر خواهد بود.

برچسب ها:
پیام بگذارید