املاک هومینگ

در مورد خرید خانه در اردبیل چه مواردی را باید بدانیم؟زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

خرید خانه در اردبیل

خرید خانه در اردبیل مانند هر شهر دیگری دردسرهای خاص خودش را دارد. از تعیین نوع خانه گرفته تا متراژ و محله و… البته هر کاری با برنامه‌ریزی دقیق آسان‌تر می‌شود. برای خرید آپارتمان در اردبیل با توجه به بودجه خود انتخاب‌های فراوانی خواهید داشت.
شهر اردبیل از شهرهای شمال شرقی کشور با آب‌وهوای نیمه کوهستانی و آبگرم‌های معروف خود مکان مناسبی برای سکونت برایتان فراهم می‌کند.

در ادامه برای آشنایی با اطلاعات مفید در رابطه با خرید خانه در اردبیل سرفصل‌های زیر را مطالعه کنید.

 • آشنایی با شهر اردبیل
 • محله‌های اردبیل
 • خرید خانه در اردبیل
 • خرید آپارتمان در اردبیل
 • نکات مهم در انتخاب خانه

آشنایی با شهر اردبیل

شهر اردبیل مرکز استان اردبیل در شمال شرقی ایران قرار دارد. این شهر زیبا از لحاظ معماری شهری قابل‌ توجه است. ساختار این شهر به‌صورت تارعنکبوتی است. این مورد از ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که در کمتر شهر دیگری شاهد آن هستیم.
از جاذبه‌های این شهر می‌توان به مقبره شیخ صفی‌الدین اردبیلی اشاره کرد. اردبیل از شهرهای سردسیر ایران است که زمستان‌های سخت و تابستان‌های معتدلی دارد. شهر اردبیل به دلیل موقعیت مکانی خود شهری توریستی و ترانزیتی است. آب‌های گرم طبیعی و معدنی این شهر بسیار معروف است و سالانه گردشگران بسیاری برای بهره‌گیری از فواید آن به اردبیل سفر می‌کنند.
متوسط جمعیت ساکن در این شهر در آخرین آمار نفوس و مسکن نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر بوده است. همگام با دیگر شهرهای ایران اردبیل نیز در مسیر رشد و پیشرفت شهری گام نهاده و از این غافله عقب نمانده است.
جالب است بدانید که این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرارگرفته و از شهرهای مرزی ایران است. اردبیل از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و فرهنگی بسیاری برخوردار است. زبان مردم این منطقه ترکی است که گویش مخصوص به خود را دارا هستند.

 

محله‌های اردبیل

محله‌های اردبیل

برای خرید خانه در اردبیل بهتر است با موقعیت شهری آن بیشتر آشنا شوید. شهر اردبیل برخلاف بسیاری از شهرهای ایران، شمال شهر آن در واقع از محله‌های کم‌ درآمد و ارزان‌ قیمت شهر است و محلات جنوبی جزو محلات باکلاس و لوکس اردبیل هستند.
محله‌های جنوبی اردبیل همان‌طور که گفته شد جزو محله‌های لوکس شهر هستند که شامل شهرک آزادی، مخابرات، رضوان، حافظ، شهریار، معلم، قدس و کارشناسان است.
محله‌های مرکزی شهر را می‌توان محله‌هایی همچون خیابان غریبان، باغمیشه، کوثر، سینا، سعدی، جام جم، کشاورزی، دادگستری و فاز ۲ سبلان نامید. این محله‌ها دارای قدمت و اصالت زیادی هستند.
رازی، شهید رجائی، وحدت، سلمان آباد، بسیج و علی‌آباد ازجمله محله‌های شمالی و ارزان‌قیمت برای خرید خانه در اردبیل هستند.

شهر اردبیل ازلحاظ موقعیت جغرافیایی برخلاف بسیاری از شهرها قسمت جنوبی آن برای خرید خانه در اردبیل جزو محله‌های لوکس شهر است.

خرید خانه در اردبیل

خرید خانه در اردبیل از قیمت‌های متفاوتی با توجه به موقعیت قرارگیری خانه برخوردار است. همچنین متراژ، سال ساخت، طراحی و امکانات نیز در تعیین قیمت خانه بسیار مؤثر هستند.

خرید خانه در اردبیل باقیمت ارزان

برای خرید خانه ارزان در این شهر باید سری به محله‌های شمالی و ارزان ‌قیمت شهر بروید. متوسط قیمت خرید خانه در اردبیل و در این منطقه در حدود متری ۱ تا ۱ میلیون و دویست هزار تومان است. البته خانه‌های ویلایی در این محله‌ها با توجه به نوع خانه خیابان آن می‌تواند گران‌تر یا ارزان‌تر باشند.خرید خانه در اردبیل

به‌عنوان‌مثال خانه ۶۵ متری در محله سلمان آباد خیابان اشرف خانی به همراه یک باب مغازه فقط ۶۰ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است.
یا مثلاً خانه‌ای ۱۲۰ متری در ارازعلی باقیمت ۷۵ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است.
در همین منطقه نیز خانه‌هایی باقیمت بسیار بالاتر نیز وجود دارند. به‌عنوان‌مثال خانه‌ای ۲۵۰ مترمربعی با دوطبقه روی پیلوت برای فروش ۱میلیارد و ۹۰۰ هزار تومان در میدان بسیج آگهی شده است. یا به همین ترتیب خانه‌ای ۲۰۰ متری در خیابان رجایی باقیمت متری ۱میلیون و ۷۵۰ هزار تومان باقیمت کل ۳۵۰ میلیون تومان نیز وجود دارد.

خرید خانه در اردبیل با قیمت متوسط

برای خرید خانه در اردبیل با قیمت متوسط باید سری به خانه‌های مرکزی شهر بزنید. ازجمله محله‌های مرکزی شهر اردبیل می‌توان به غریبان، باغمیشه، کوثر، سینا، سعدی، جام جم، کشاورزی، دادگستری و فاز ۲ سبلان اشاره کرد.
متوسط خرید خانه در محلات مرکزی اردبیل از قرار متری حدود ۲ میلیون تومان است.
در این مناطق نیز خانه‌های باقیمت ارزان‌تر از قیمت منطقه و یا بسیار گران‌تر با توجه به خیابان قرارگیری ملک نیز وجود دارد. به ‌عنوان ‌مثال در محله غریبان شهر اردبیل هم ‌خانه‌های باقیمت متری ۱میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هست هم ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان.
به مثال‌های زیر توجه کنید:
خانه ویلایی ۱۰۰متری در محله غریبان امین‌آباد۱ با امکانات کامل و ۱۰ سال ساخت باقیمت ۱۳۰ میلیون تومان آگهی شده است. اما در همین محله خانه ویلایی با ۳۰۰ مترمربع برای فروش ۴۰۰ میلیون تومان آگهی شده است.
خرید خانه در اردبیل و محلات مرکزی آن همچنان تغییرات قیمتی خود را طی می‌کند. به ‌عنوان ‌مثال فروش خانه ویلایی دوطبقه به متراژ هر طبقه ۸۶ مترمربع دو خواب با تمامی امکانات در محله سعدی اردبیل باقیمت ۵۶۰ میلیون تومان آگهی شده است.

خرید خانه لوکس در اردبیل

برای خرید خانه در اردبیل در محله‌های باکلاس شهر باید سری به قسمت جنوبی این شهر بزنید. متوسط قیمت خرید خانه در این مناطق ۵ میلیون تومان بابت هر مترمربع است. البته خیابان و امکانات ملک نیز در میزان این قیمت بسیار تأثیرگذار است.
به ‌عنوان ‌مثال خرید خانه در شهرک مخابرات و فاز ۴ آن از قرار متری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
خیابان معلم نیز از دیگر محله‌های بالا شهر اردبیل است که متوسط قیمت خانه در آن ۶٫۵ میلیون تومان بابت هر مترمربع بودجه نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال خانه‌ای ۲۳۰ مترمربعی در خیابان معلم با مبلغ ۱٫۵ میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است. ملک دیگری در همین خیابان که مشرف‌به پارک نیز هست باقیمت متری ۱۰ میلیون تومان آگهی شده است.

یافتن ملک مورد نظر برای خرید خانه در اردبیل با توجه به تعداد بالای خانه های ویلایی در آن کار سختی نیست.

خرید آپارتمان در اردبیل

خرید آپارتمان در اردبیل

برای خرید آپارتمان در اردبیل نیز انتخاب‌های متعددی وجود دارد و قیمت‌ها بر اساس محله و نوساز بودن ساختمان تعیین می‌شود.
قیمت آپارتمان در اردبیل در مناطق بالا شهر و بورژوایی این شهر از قرار متری ۳٫۵ تا ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. به‌عنوان‌مثال آپارتمان ۱۴۵ متری در خیابان معلم با قیمت ۵۳۵ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. در برخی مناطق دیگر آن از جمله کارشناسان این مبلغ به حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال در خیابان کارشناسان آپارتمان ۷۸ متری لوکس با تمام امکانات برای فروش ۲۴۰ میلیون تومان آگهی شده است. در شهرک مخابرات اما قیمت‌ها کمی متفاوت می‌شود و از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود. به‌عنوان‌مثال آپارتمان ۹۱ متری و ۳ سال ساخت در شهرک مخابرات ۳۱۵ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است.
برای خرید آپارتمان در اردبیل و محله‌های مرکزی آن نیز بسته به موقعیت ملک قیمت‌ها کمی متفاوت هستند. مثلاً در خیابان سعدی قیمت خرید آپارتمان در اردبیل حدود متری ۳ میلیون تومان است. آپارتمان ۱۳۳ متری و ۷ سال ساخت در خیابان سعدی با تمام امکانات برای فروش ۴۰۰ میلیون تومان آگهی شده است. قیمت خرید آپارتمان در اردبیل و شهرک کوثر کمی ارزان‌تر و متری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. به‌ عنوان‌ مثال آپارتمان ۸۸ متری نوساز در این شهرک را می‌توانید با ۲۵۰ میلیون تومان از آن خود کنید. آپارتمان فول امکانات ۲۱۰ متری در شهرک کشاورزی نیز باقیمت ۶۵۰ میلیون تومان از افزایش قیمت در این شهرک خبر می‌دهد.

خرید آپارتمان در اردبیل

 

برای خرید آپارتمان در اردبیل باقیمت ارزان همان‌طور که گفته شد باید سری به شمال شهر اردبیل بزنید. در این مناطق می‌توانید ارزان‌ترین آپارتمان‌های شهر را خریداری کنید. برای خرید آپارتمان در اردبیل و محله‌های شمالی آن از قرار حداقل متری ۱٫۵ میلیون تومان بودجه باید در نظر بگیرید. گرچه بابت خرید ملک در این مناطق گاهی باید هزینه بیشتری بپردازید به‌طور مثال آپارتمان نوساز ۹۰ متری در شهرک رجایی ۲۱۵ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. در محله وحدت نیز قیمت‌ها دارای تغییرات هستند به ‌عنوان‌ مثال دو سال ساخت ۱۳۱ متری باقیمت ۲۵۰ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. اما در همین منطقه آپارتمان دیگری با متراژ ۱۰۱ متر دو سال ساخت را می‌توانید با ۱۵۰ میلیون تومان صاحب شوید.

لازم به ذکر است که بیشتر آپارتمان‌ها در مناطق شمالی همراه با وام برای فروش گذاشته می‌شوند.

خرید خانه در اردبیل

نکات مهم در انتخاب خانه

برای خرید خانه در اردبیل و هر مکان دیگری باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. برای آشنایی با اطلاعات مهم در هنگام خرید خانه موارد زیر را مطالعه کنید.

 • لازم به ذکر است که خانه‌های نزدیک اتوبان‌ها و خیابان‌های اصلی با مشکل سروصدا و آلودگی صوتی دست‌به‌گریبان هستند.
 • بهتر است قبل از خرید آپارتمان در اردبیل وضعیت مشاعات ساختمان را بررسی کنید تا با فرهنگ عمومی ساکنان آن آشنا شوید.
 • بهتر است آپارتمان‌هایی را انتخاب کنید که درب‌های روبروی هم نداشته باشند.
 • بهتر است عرض ورودی ساختمان و راه‌پله‌ها باید به‌اندازه کافی پهن باشد.
 • نورگیر بودن خانه و تهویه هوای آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 • درصورتی‌که برای خرید آپارتمان در اردبیل اقدام می‌کنید اگر ساختمان موردنظر دارای آسانسور است، طبقات بالایی را برای سکونت انتخاب کنید.
 • چنانچه خودرو شخصی دارید از پارکینگ دار بودن ساختمان و جای پارک مناسب مطمئن شوید.
 • نزدیکی به مرکز شهر و مراکز خرید مایحتاج روزانه را بررسی کنید.
 • وجود انباری یکی از امتیازات مهمی است که یک‌خانه می‌تواند داشته باشد.
 • فشار آب و حجم آن از موارد مهم است که خصوصاً در آپارتمان‌ها باید بررسی شود.
 • لوله‌کشی‌های ساختمان را قبل از سکونت توسط کارشناس حرفه‌ای چک کنید.
 • ساختمان‌های نوساز به دلیل نو بودن وسایل و تجهیزات به‌کاررفته در آن‌ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. بنابراین اگر خانه‌ای چند سال ساخت را خریداری می‌کنید بهتر است قبل از سکونت خود و خانواده تمام تجهیزات و ایمنی ساختمان را بررسی کنید.
 • در خرید آپارتمان در اردبیل مبلغ شارژ ماهانه ساختمان را قبل از انجام معامله جویا شوید.
 • در صورت انتخاب آپارتمان بهتر است ساختمان‌های با تعداد واحدهای کمتر را انتخاب کرده تا آرامش بیشتری داشته باشید.
 • درصورتی‌که موروثی بودن ملک مورد معامله، حضور تمام وراث، بر اساس گواهی انحصار وراثت یا وکالت‌نامه معتبر الزامی است.

نکات مهم در انتخاب خانه

برای خرید خانه در اردبیل نیاز به عزم جزم و بودجه کافی و کمی برنامه‌ریزی دارید. بهتر است از قبل محله و منطقه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. این‌گونه جستجوی راحت‌تری خواهید داشت. اما اگر دل‌بستگی به منطقه خاصی ندارید بهتر است با یک جستجوی ساده اینترنتی متوجه شوید که با بودجه خود چه انتخاب‌هایی خواهید داشت. خرید آپارتمان در اردبیل با توجه به محله و موقعیت ملک مورد نظر قیمت‌های متفاوتی را پیش روی شما قرار می‌دهد. از آپارتمان‌های ارزان ‌قیمت در شمال شهر گرفته تا آپارتمان‌های لوکس و بورژوایی جنوب شهر، انتخاب‌ها بی‌پایان است.

 

پیام بگذارید