املاک هومینگ

فاطمی؛ محله‌ای خوب با دسترسی عالیزمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

محله فاطمی

محله فاطمی، یکی از مناطق مرکزی و با اصالت شهر است که از نظر موقعیت جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی در رتبه بالایی قرار دارد. محله فاطمی از نظر جغرافیایی از غرب به بزرگراه چمران و از شرق به خیابان ولیعصر محدود می‌شود. این محله در منطقه ۶ شهرداری تهران و ناحیه ۵ آن قرارگرفته است.
محله فاطمی با دارا بودن مؤسسات دولتی و سازمان‌های مختلف، قلب تپنده اداری شهر است. از خیابان‌های خوش‌نام این محله می‌توان به خیابان گل‌ها و کاج اشاره کرد. تعداد خانه‌های مسکونی در این محله با سازمان‌ها و ادارات دولتی در آن برابری می‌کند.
خرید خانه در محله فاطمی ازنظر دسترسی خوب و موقعیت قرارگیری آن در ناحیه مرکزی تهران برای سرمایه‌گذاری می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. میدان جهاد یا همان میدان نام‌آشنای فاطمی نقطه عطف یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های شرقی- غربی تهران است. دسترسی آسان و نزدیک به مراکز درمانی، خدماتی و مراکز خرید، تجاری و تفریحی از دیگر مزایای این محله است.
سرفصل‌های زیر به معرفی کامل محله فاطمی و ویژگی‌های آن همچنین به بررسی قیمت خرید خانه در محله فاطمی اختصاص داده‌شده است.

  • پیشینه محله فاطمی
  •  آشنایی با خیابان‌های مسکونی فاطمی
  •  امکانات حمل‌ونقل و دسترسی به فاطمی
  •  مراکز فرهنگی و گردشگری محله فاطمی
  •  وضعیت مسکن در فاطمی

پیشینه محله فاطمی

نام‌گذاری محله فاطمی در واقع به دلیل قرارگیری در مجاورت خیابان فاطمی از اصلی‌ترین خیابان‌های مرکزی شهر تهران است. قبل از انقلاب این خیابان دارای نام‌هایی چون ایران نوین و آریا مهر بود. پس از انقلاب به‌ پاس تجلیل از فداکاری‌ها و آرمان‌خواهی‌های دکتر حسین فاطمی یار وفادار دکتر مصدق به فاطمی تغییر نام داد.
محدوده محله فاطمی از غرب به بزرگراه چمران ، از شمال به خیابان شهید گمنام (از میدان گل‌ها تا تقاطع کارگر شمالی) و از جنوب به خیابان فاطمی و از شرق به خیابان ولیعصر می‌رسد.
بسیاری خیابان فاطمی را علاوه بر تعدد ادارات دولتی و خصوصی خود به خیابانی که ساختمان وزارت کشور در آن واقع‌ شده، می‌شناسند. تالار نام‌آشنای وزارت کشور که یادآور لحظات پرشکوه فرهنگی هست نیز در همین محله قرار دارد.
این محله جزو نخستین محله‌هایی است که در زمان رضا شاه برای توسعه طرح‌های عمرانی انتخاب شد. وقتی وارد خیابان‌های و کوچه‌های این محله می‌شوید آثار طرح‌های مدرنی که ۵۰- ۶۰ سال پیش برای خانه‌های ویلایی استفاده می‌شد، را کاملاً می‌توان مشاهده کرد.
میدان فاطمی که امروزه نام خود را به میدان جهاد تغییر داده است یکی از اصلی‌ترین نمادهای این محله است.

پیشینه محله فاطمی

آشنایی با خیابان‌های مسکونی فاطمی

از خیابان ولیعصر که وارد خیابان فاطمی و محله آن می‌شویم تا بزرگراه چمران خیابان‌های بسیاری در دو طرف آن واقع‌ شده است. خیابان‌های اصلی مسکونی در محله فاطمی عبارت‌اند از چهل‌ستون، بیستون، جهان مهر، ضلع جنوبی شهید گمنام، خیابان کاج، هشت‌بهشت ، پروین اعتصامی، رهی معیری، باباطاهر، کارگر شمالی، سین دخت و اعتماد زاده.
با توجه به اینکه خیابان فاطمی نقطه پایانی و جنوبی برای محله فاطمی است بنابراین حدفاصل چمران تا ولیعصر در شمال این خیابان، محله فاطمی را تشکیل می‌دهد.
در بسیاری از خیابان‌های این محله می‌توانید رد پیشینه تاریخی آن را روی چهره ساختمان‌ها دید. گرچه در سال‌های اخیر بسیاری از این خانه‌های زیبا تبدیل به آپارتمان‌های اداری و چندطبقه شده‌اند، اما هنوز هم‌، خانه‌های ویلایی قدیمی در این محله بسیار است. از همین رو خرید خانه در محله فاطمی شامل آپارتمان‌های قدیمی و نوساز همچنین خانه‌های ویلایی قدیمی می‌شود. قدمت اکثر خانه‌های قدیمی این محله به بیش از ۴۰ سال می‌رسد که همچنان زیبایی ظاهری و داخلی خود را حفظ کرده‌اند.

آشنایی با محله فاطمی

فضای سرسبز محله فاطمی از دیگر نکات مثبت آن برای کسانی است که قصد خرید خانه در محله فاطمی را دارند.

با اینکه بیشتر املاک موجود در محله فاطمی موارد اداری و تجاری هستند، اما در خیابان‌های فرعی این منطقه یکی از بهترین و زیباترین محله‌های مسکونی شهر قرار دارد.

امکانات حمل‌ و نقل و دسترسی به فاطمی

به دلیل موقعیت جغرافیایی خیابان فاطمی از طرق بسیاری می‌توان به این خیابان دسترسی داشت. خیابان ولیعصر در شرق این محله از جنوب به شمال و توسط ایستگاه‌های اتوبوس‌های تندرو بی آر تی نواحی شرقی را پوشش می‌دهد. نزدیکی به بزرگراه چمران و جلال آل احمد از غرب و شمال نیز مسیر خوبی را برای دسترسی به این محله فراهم کرده است.
ایستگاه مترو میدان جهاد در ضلع شرقی آن توسط خط ۳ متروی تهران امکان استفاده از خطوط مترو را در این محله ایجاد کرده است.
خیابان‌های حجاب ، کارگر شمالی و شهید گمنام نیز برای ساکنین محله فاطمی امکان دسترسی به سایر نقاط شهر را فراهم کرده‌اند. همچنین با کمی فاصله از محله فاطمی می‌توان به اتوبان‌هایی چون حکیم ، همت و حتی رسالت نیز دسترسی داشت.
محله فاطمی با مساحتی در حدود ۸۶۲ هزار مترمربع در میانه شهر تهران قرارگرفته مه به‌راحتی به هر نقطه از شهر می‌توان رفت‌وآمد کرد. خیابان فاطمی در مرز طرح ترافیک اصلی شهر قرار دارد که همین مسئله شاید مشکلاتی را برای ساکنین آن به همراه داشته باشد.

دسترسی محله فاطمی

ایستگاه‌های متنوع تاکسی به سایر نقاط شهر ازجمله آریاشهر، آزادی، ونک در محله فاطمی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها به مناطق مختلف شهر می‌توان مراجعه کرد.

مراکز فرهنگی و گردشگری محله فاطمی

محله فاطمی دارای مراکز فرهنگی، تفریحی و تجاری بسیاری است که نیازهای ساکنین خود را مرتفع کرده است. ازجمله مراکز تجاری این محله می‌توان به مرکز خرید لاله ، مرکز خرید لئون، پاساژ فاطمی ، پاساژ پرنیان ، مرکز تجاری چهل‌ستون، بازارچه پارک لاله و مرکز کامپیوتر هدیه اشاره کرد.
تالار وزارت کشور در این محله به ‌تنهایی بار فرهنگی و هنری بسیاری را برای ساکنین آن به دوش می‌کشد.
از مراکز مهم سیاسی و اداری در فاطمی می‌توان به ساختمان وزارت کشور، دژبان کل ارتش جمهوری اسلامی و مرکز آمار ایران اشاره کرد.
مسجد نور تهران در ضلع جنوب غربی میدان فاطمی یکی از مساجد برجسته و معروف تهران برای مراسم‌های مذهبی است.
قرارگیری هتل بین‌المللی لاله با معماری خاص خود و فضای سبزی که دارد چهره این محله را بیش‌ازپیش زیبا کرده است.
ضلع شمالی پارک لاله و موزه فرش ایران در مجاورت خیابان فاطمی قرارگرفته است. روزانه گردشگران بسیاری برای بازدید و تفریح به این موزه و پارک مراجعه می‌کنند. درواقع پارک لاله نگین سبز محله است که آن را برای خرید خانه در محله فاطمی بیش ‌از پیش ارزش می‌نهد.

مراکز فرهنگی

ازجمله مراکز درمانی در محله فاطمی نیز می‌توان به بیمارستان سجاد و درمانگاه فاطمی اشاره کرد. همچنین فاطمی به دلیل موقعیت خود به بیمارستان‌های بزرگی چون ساسان، پارس، مرکز قلب امیرآباد و بیمارستان مهر نیز نزدیک است.
همچنین برای آن دسته از افرادی که به فکر خرید خانه در محله فاطمی هستند لازم به ذکر است که در این محله مراکز آموزشی متعددی با رتبه بالا و استاندارد آموزشی وجود دارد.
تعداد زیادی کافه و رستوران خوش‌نام نیز در محله فاطمی وجود دارند که بر محبوبیت این منطقه افزوده‌اند.

محله فاطمی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در مرکز شهر تهران و دسترسی خوبی که با سایر نقاط شهر دارد، محله مسکونی خوبی را برای ساکنین خود فراهم کرده است.

وضعیت مسکن در فاطمی

به ‌منظور بررسی دقیق وضعیت مسکن در محله فاطمی املاک مسکونی آن را به دودسته خانه‌های ویلایی و آپارتمانی تقسیم می‌کنیم.

خرید خانه در محله فاطمی

با توجه به سکونت تنها ۱۸ هزار نفر در این محله می‌توان آن را در رده محله‌های آرام مسکونی قرار داد. بنابراین و آنچه از امکانات و مزایای شهری که از این محله گفته شد این منطقه برای سکونت می‌تواند گزینه عالی باشد. اکثر خانه‌هایی که برای فروش در این محله آگهی می‌شوند بازسازی‌شده و از امکانات خوبی برای سکونت برخوردار است. نکته مهم برای خرید خانه در محله فاطمی، امکان وجود پارکینگ یا حیاط برای ماشین است. زیرا به دلیل وجود تعداد زیاد ادارات و مؤسسات دولتی و خصوصی جای پارک در خیابان ممکن است ساکنین را دچار مشکل کند.
خانه‌های ویلایی که در محله فاطمی برای فروش قرار داده می‌شوند به دودسته خانه‌های دارای موقعیت اداری و مسکونی تقسیم می‌شوند. متوسط قیمت خرید خانه در محله فاطمی برای خانه‌های قدیمی مسکونی در حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان برای هر مترمربع است. در مقابل برای خرید خانه در محله فاطمی با موقعیت اداری باید متری ۳۰ تا ۳۴ میلیون تومان بسته به موقعیت ملک هزینه کنید.

خرید حانه

خیابان‌های باباطاهر ، رهی معیری، چهل‌ستون، پروین اعتصامی ازجمله خیابان‌هایی است که تعداد زیادی مورد فروش خانه ویلایی در این محله را دارند. لازم به ذکر است بیشتر موارد فروش خانه ویلایی در این محله از متراژ بالایی ۱۰۰مترمربع برخوردارند. البته تعداد خانه‌های بالای ۲۰۰ متر در این محله بسیار بیشتر هستند.
برای مثال خانه‌ای ویلایی و قدیمی در محله فاطمی با ۵۱۲ مترمربع مساحت ، باقیمتی حدود ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است.

آپارتمان‌های محله فاطمی

تعداد زیادی آپارتمان‌های مسکونی نوساز در محله فاطمی وجود دارد که بسته به موقعیت و امکانات آن‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند. متوسط قیمت خرید خانه در محله فاطمی برای آپارتمان‌های نوساز در حدود ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان برای هر مترمربع است. در مقابل آپارتمان‌های بالای ۱۵ سال در این محله باقیمت ۱۱ تا ۱۵ میلیون تومان برای فروش قرار داده می‌شوند.

آپارتمان های محله فتطمی

بسیاری از واحدهای نوساز فروشی در محله فاطمی بسیار شیک و لوکس بوده و از امکانات بی‌نظیری برخوردارند. همان‌طور که ذکر شد دارا بودن پارکینگ در این محله جزو موارد ضروری هر ساختمانی است. برای خرید خانه در محله فاطمی علاوه بر گزینه ساختمان‌های قدیمی متراژهای مختلفی نیز برای فروش ارائه می‌شوند. باکمی جستجو می‌توان واحدهایی با متراژ کم و قدمی که در حدود ۱۱ میلیون تومان قیمت دارند و حتی کمتر را نیز یافت.
واحدی ۸۵ متری بسیار لوکس در محله فاطمی نوساز با پارکینگ و انباری و آسانسور باقیمت ۱ میلیارد و ۴۴۵ میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. چنانچه از بودجه محدودی برای خرید برخوردار بوده و تمایل به خرید خانه نوساز دارید می‌توانید جستجوی خود را بر اساس بودجه خود آغاز کنید.
استفاده از سایت‌های معتبر آنلاین خریدوفروش خانه نیز برای رسیدن به نتیجه مطلوب ایده خوبی می‌تواند باشد. یکی دیگر از گزینه‌هایی که برای خرید خانه در محله فاطمی باقیمت ارزان می‌توان پیشنهاد کرد خرید واحدهای طبقه چهارم در ساختمان‌های بدون آسانسور است. همچنین خانه‌های ویلایی قدیمی دو یا سه‌طبقه بسیاری در این محله وجود دارند که برای خرید خانه باقیمت ارزان می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. البته نباید امکان قرار دادن ماشین در حیاط را در چنین ملک‌هایی فراموش کرد.

خرید خانه در محله فاطمی از قیمت‌های متفاوتی با توجه به مشخصات ملک برخوردار است که می‌توان از میان آن‌ها محل سکونت مناسب خود را خریداری کنید.

خرید خانه

محله فاطمی ازجمله محله‌های خوش‌نام مرکزی شهر تهران است که مرکز اداری شهر نیز محسوب می‌شود. ارگان‌ها و ادارات مختلف دولتی و خصوصی زیادی در این منطقه وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها ساختمان وزارت کشور است. محله فاطمی از هر ۴ جهت اصلی خود به اتوبان‌ها و خیابان‌های اصلی شهر متصل می‌شود. امکانات زیاد حمل ‌و نقل عمومی نیز از استاندارد بالایی در این محله برخوردار است.
مراکز فرهنگی و تفریحی بسیاری در محله فاطمی وجود دارند که ارزش و محبوبیت آن را دوچندان می‌کند. محله فاطمی دارای تعداد زیادی مرکز خرید و فضای سبز برای رفع نیازهای ساکنین است. تمام ویژگی‌های مثبتی که برای سکونت در یک منطقه نیاز است در محله فاطمی یافت می‌شود. بنابراین خرید خانه در محله فاطمی با توجه به امکانات و دسترسی مناسبی که به سایر نقاط شهر دارد انتخاب ایده آلی خواهد بود. قیمت خرید خانه در محله فاطمی با توجه به مشخصات و نوع ملک مسکونی متغیر است. بر همین اساس برای خرید خانه در محله فاطمی بهتر است جستجوی خود را بر اساس میزان بودجه‌ای که در اختیاردارید، آغاز کنید.

پیام بگذارید