املاک هومینگ

با ۲۰۰ میلیون تومان در کجای تهران می توانیم مغازه بخریم؟زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

 • صفحه اصلی
 • خرید و فروش
 • با ۲۰۰ میلیون تومان در کجای تهران می توانیم مغازه بخریم؟زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
خرید مغازه

خرید ملک مسکونی یا تجاری یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول به شمار می‌رود که با گردش مالی مثبت می‌تواند سود سرشاری را برای شما به ارمغان بیاورد. همان‌طور که می‌دانید، خرید مغازه‌ مناسب می‌تواند گامی بلند به سوی دستیابی به موفقیت‌های شغلی در آینده باشد؛ اما با شرایط اقتصادی کنونی جامعه و قیمت‌های سرسام آور ملک و مستغلات، چگونه می‌توان با بودجه‌ای کم مالک مغازه‌ای مناسب شد؟

با حسابی سر انگشتی و نگاهی به قیمت روز ملک، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان را به عنوان یک بودجه‌ مناسب و منصفانه برای خرید مغازه‌ یا یک ملک تجاری در تهران، در نظر می‌گیریم. شاید این مقدار،‌ کمتر یا بیشتر از بودجه‌ شما برای خرید مغازه با چنین قیمتی باشد؛ اما در حقیقت مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان، یک مقدار میانگین برای بررسی این موضوع در این مقاله است.

برای خرید مغازه‌ ای مطلوب، فاکتورهای بسیاری وجود دارد؛ اما با توجه به بودجه‌ مورد نظر، باید از برخی موارد صرف نظر کرده یا حداقل کیفیت را برای آن‌ها در نظر بگیریم. به عنوان مثال: شما نمی‌توانید با ۲۰۰ میلیون تومان، مغازه‌ای ۱۰ متری با موقعیت مکانی مناسب خریداری کنید. شاید جزو آن دسته افرادی باشید که ترجیح می‌دهند با چنین بودجه‌ای مغازه یا ملکی تجاری را اجاره کنند که در این صورت باید راهنمای اجاره مغازه را مطالعه کنید.

مانند اجاره یا خرید مغازه‌ یا هر ملک تجاری‌ای، باید نوع شغل و سبک کاری خود را مشخص کنید. این موضوع که شما خواسته‌ها و انتظارات خود را به شکلی واضح بیان کنید در مراحل بعدی و در انتخاب مکانی مناسب مؤثر خواهد بود. توصیه‌ ما به شما این است که لیستی از همه‌ نکاتی که برای شما مهم بوده و تاثیر مثبت یا منفی در سود یا ضرر مالی شما دارند، تهیه کنید. سپس کل مواردی که ذکر کرده‌اید را اولویت‌بندی کنید:

 • از کدام موارد می‌توانید صرف نظر کنید؟
 • کدام مورد برای شغل شما مزیت بوده و وجود چه چیزهایی واجب است؟
 • حذف کدام مورد در آینده‌ شغلی شما اثر منفی دارد؟

خرید مغازه

حالا با پاسخ دادن به این سوالات خریدن یک مغازه مناسب را برای خود ساده‌تر کنید:

 • آیا قصد دارید سرقفلی یک ملک تجاری را خریداری کنید یا می‌خواهید مالکیت یک مغازه را از آن خود کنید؟
 • آیا واقعا زمان مناسبی را برای خرید مغازه‌ در تهران انتخاب کرده‌اید؟
 • آیا امکان افزایش بودجه‌ خرید مغازه‌ برای شما وجود دارد؟
 • آیا نوع کار شما به شکلی است که نیاز به حضور مشتری در مغازه است؟
 • منظور از سرقفلی یا مالکیت یک ملک تجاری یا مغازه چیست؟

سرقفلی

سرقفلی در حقیقت یک حق حمایتی از مستاجران ملک تجاری است که با حق کسب تفاوت اندکی دارد. بنابر قوانین سرقفلی، هر مستاجر با خرید سرقفلی از مالک مغازه یا ملک تجاری، فقط بنابر توافق صورت گرفته با مالک می‌تواند نوع صنف و فعالیت خود را تعیین کند. در صورت خرید سرقفلی شما باید به طور ماهانه یا سالانه مبلغی را با عنوان اجاره بهای سرقفلی به مالک مغازه بپردازید.

مالکیت

مالکیت مغازه به معنای ثبت سند مغازه یا ملک تجاری به نام مالک حقیقی یا حقوقی است؛ که شرایط و مزایای خاصی را برای مالک قائل می‌شود.

خرید مغازه همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، فاکتورهایی برای خرید ملک تجاری و مغازه وجود دارد؛ به عنوان مثال:

متراژ

خرید مغازه‌ با ۲۰۰ میلیون تومان بی شک کاری دشوار است. برای خرید مغازه‌ با چنین قیمتی، مسلما نباید انتظار یافتن مغازه‌ای با متراژ بالاتر از ۱۰ متر را داشته باشید. اگر شغل شما در گروه مشاغل تولیدی قرار می‌گیرد نمی‌توانید در متراژ پایین براحتی فعالیت کنید؛ اما با تولید در مکانی دیگر و انتقال محصول به مغازه برای فروش، می‌توان این مشکل را حل کرد. ضمن اینکه متراژ پایین برای مشاغلی که کالاهایی بزرگ و با حجم بالا عرضه می‌کنند مناسب نخواهد بود. مشاغلی مانند خرده فروشی بهتر می‌توانند در مغازه‌هایی با متراژ پایین فعالیت کنند. در نگاه اول به چنین مغازه‌هایی امکان دارد کمی سرخورده شوید؛ اما با دکوری مناسب و استفاده از رنگ‌ها و نورپردازی‌هایی زیبا، می‌توانید مغازه‌ مورد نظرتان را بزرگتر نشان دهید.
مهم‌ترین مزیت مغازه‌هایی با متراژ پایین این است که می‌توان دکور مغازه را با کم‌ترین سرمایه تغییر داد و برای ارائه خدمات یا فروش اجناس آماده کرد.

موقعیت مکانی

موقعیت مکانی مغازه، مهم‌ترین ویژگی خرید مغازه‌ با ۲۰۰ میلیون تومان است. در این مورد هم باید سطح توقعات و انتظارات خود را کمی پایین بیاورید. خرید یک مغازه در مناطقی که پر تردد هستند یا موقعیت ملکی خوبی دارند با چنین قیمتی امکان‌پذیر نیست. لازم به ذکر است برخی مناطق دارای پتانسیل بالایی در پیشرفت و توسعه هستند. با شناسایی این مناطق می‌توانید مغازه‌ای با متراژ کم بیابید و سود مالی خود را در آینده تضمین کنید. مغازه‌هایی که در مناطق نزدیک به بازار بزرگ تهران یا مناطق پر جمعیت واقع شده‌اند، قیمتی بسیار بالاتر دارند. اما در این مناطق نیز می‌توان مغازه‌ای با قیمت پایین پیدا کرد. مغازه‌هایی که در طبقات بالایی یا در راهروهای مراکز خرید قرار دارند، گزینه‌های خوبی هستند. همچنین مغازه‌هایی که در کوچه‌های بن بست یا خیابان‌های یک طرفه و کم نور هستند نیز، می‌توانند در گروه انتخاب‌های شما قرار بگیرند. گفتنی است، مغازه‌‌هایی که دید کافی ندارند یا امکانات عبور و مرور مشتری به آنجا کافی نیست، قیمت پایینی دارند. عدم وجود محل پارک مناسب خودرو یا پارکینگ از دیگر دلایل قیمت مناسب یک مغازه یا ملک تجاری محسوب می‌شود. شاید این سوال در ذهن شما نقش ببندد که چرا باید چنین مغازه‌هایی را خریداری کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

امکانات مغازه

هر مغازه‌ای بسته به منطقه‌ای که در آن واقع شده و مدت زمانی که آن ملک ساخته شده است، دارای امکانات و ویژگی‌هایی است که با قیمت آن ارتباط مستقیم دارد. هر مقدار امکانات یک مغازه بیشتر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. شما می‌توانید با انتخاب مغازه‌ای که فاقد این امکانات است هزینه‌ کمتری بابت آن پرداخت کنید. امکاناتی نظیر نور مناسب، تهویه‌ هوا، تمیز بودن نسبی مغازه، سالم بودن کف و سقف مغازه، سیم‌کشی‌ها و… همه مواردی که ذکر شد، قابل تعمیر و تعویض است. بنابراین می‌توان پس از خرید محل مورد نظر به مرور برای تعمیرات این موارد اقدام کرد. این کار ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، فرصتی نیز برای اعمال سلیقه شخصی در اختیار شما قرار می‌دهد.

خرید مغازه

نما و دکور

وجود نما و دکور برای همه‌ مغازه‌ها مزیتی انکارناپذیر به شمار می‌رود. برخی مغازه‌ها بدلیل متراژ پایین و موقعیت مکانی نامناسب، از نمای زیبا بی‌بهره‌اند. نمای یک مغازه‌ در اصل معرف نوع و سبک شغل و فعالیت شماست. بنابراین اگر مغازه‌ای که خریداری کرده‌اید فاقد نمای مناسب است، هرچه سریعتر برای تعمییرات و تغییر نما اقدام کنید. اگر شغل شما نیاز به نمایش اجناس پشت ویترین دارد و با صرف نظر کردن از این ویژگی هزینه‌ای کمتر برای خرید آن ملک پرداخت کرده‌اید؛ ناچار خواهید بود از فضای جلوی مغازه استفاده کنید. اگر چنین شرایطی نیز برای شما امکان پذیر نیست، باید از منابع موجود نهایت استفاده را ببرید. برای مثال همه سطوح سقف و دیوارها جایگزینی مناسب برای ویترین خواهند بود.

شرایط سند ملک

نکته‌ بسیار مهم درباره‌ خرید مغازه‌ ای با قیمت پایین در تهران این است که ملکی که خریداری می‌کنید، مشکلات حقوقی نداشته باشد. وقتی با مغازه‌ای مناسب با قیمتی پایین مواجه شدید، عجله نکنید. همه جوانب را با دقت بسنجید و در صورت نیاز با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید. مغازه‌هایی با سند‌های موقوفی یا وکالتی از جمله مواردی هستند که باید با دقت نظر بیشتری برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

خرید مغازه

در پایان یک سوال مهم مطرح می‌شود:

چرا چنین مغازه‌هایی با حداقل امکانات و موقعیت پایین مکانی را هرچند با قیمتی مناسب خریداری کنیم؟

امروزه با همه گیر شدن اینترنت و رشد بازاریابی اینترنتی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، می‌توان ارتباطی بهتر و آسان‌تر با مشتری برقرار کرد. در بسیاری از مشاغل، دیگر نیازی به حضور مشتری در محل خرید نیست. همچنین با استفاده از تبلیغات گسترده به ویژه در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان اجناس و خدمات را با کیفیت بهتر و سرعت بیشتر عرضه کرد. بنابراین خرید یک ملک تجاری یا یک مغازه هرچند کوچک در واقع نوعی سرمایه‌گذاری امن محسوب می‌شود تا محلی برای کسب درآمد؛ با این حال اگر فعلا تصمیمی برای بازاریابی اینترنتی یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی ندارید، می‌توان فاکتورهایی مانند امکانات مغازه یا نما و دکور را برای افزایش تعداد مشتری‌ها تغییر داد. همچنین در شرایطی که موقعیت مکانی نامناسب ملک، فرصتی برای دیده شدن کسب و کار شما را نمی‌دهد، می‌توانید از بنرهای بزرگ و نورپردازی‌های مناسب برای جلب توجه مشتری استفاده کنید.

خرید مغازه‌ در غرب تهران و سایر مناطق با ۲۰۰ میلیون شاید آسان نباشد ولی با بررسی‌های انجام شده و البته با تغییر انتظارات و صرف نظر کردن از برخی فاکتورها، امکان پذیر است. برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک تجاری یا آغاز کسب‌و‌کار خود، هوشمندانه عمل کرده و بهترین زمان را انتخاب کنید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

مغازه در فاز ۳ خیابان رودکی شمالی بسیار ارزان است و آینده خوبی دارد

پیام بگذارید