املاک هومینگ

اصلی ترین ویژگی های یک محله ی خوب برای سکونت چیست؟زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

ویژگی‌های یک محله‌ی خوب برای سکونت

عده‌ای شاید با خود فکر کنند که تنها ویژگی‌های محله خوب برای سکونت، جغرافیای محله و قیمت گران خانه‌ها در آن محله است. اما یک محله خوب برای سکونت، از زوایای گوناگونی باید در نظر گفته شود. در حال حاضر هستند محله‌هایی در شمال تهران که قیمت خانه در آن‌ها سر به فلک می‌کشد و خانه‌ها با ارقام نجومی خریدوفروش می‌شوند اما اکثر ساکنان این محله، آنجا را برای اسکان دائمی خود در نظر نگرفته‌اند و برای گذران مدت‌زمان کوتاهی حاضر هستند در آنجا بمانند. این به این دلیل است که این محله‌ها از ویژگی‌های محله خوب برای سکونت برخوردار نیستند و این موضوع نشان می‌دهد که جغرافیا، ضامن خوب بودن یک محله نیست. در این مقاله تمامی معیارهای یک محله‌ی خوب را برایتان قرار خواهیم داد تا با نشانه‌ها و ویژگی‌های یک محله‌ی خوب بهتر آشنا شوید.

بارزترین ویژگی‌های محله خوب

آمار پایین تخلفات

زمانی که آمار تخلفات در یک منطقه پائین باشد، به این معناست که آرامش در آن منطقه جاری است و هیچ‌گونه نگرانی بابت محیط اطرافتان شمارا تحت تأثیر قرار نخواهد داد. شما با خیال راحت می‌توانید فرزندانتان را به مدرسه بفرستید بدون اینکه بابت مسیر رفت‌وآمدشان نگران باشید یا شما می‌توانید با خیال راحت مدت‌ها به سفر رفته و خیالتان بابت امنیت خانه‌تان راحت باشد. آمار پایین جرائم، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های محله خوب به شمار می‌آید که ضامن امنیت شما و خانواده‌تان است.

وجود کاربری‌های متفاوت

یک محله خوب تشکیل‌شده از کاربری‌های گوناگون است، به شکلی که هر شخصی پس از خروج از خانه و با یک پیاده‌روی کوتاه می‌تواند تمام نیازهای خود برطرف کند و تمامی خریدهایش را به‌صورت یکجا انجام دهد. زمانی که یک محله چنین ویژگی داشته باشد، دیگر نیازی نیست ساکنان محله برای هر کاری با ماشین رفت‌وآمد کنند و آمار تردد ماشین در این محله‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلیل کودکان با خیال راحت می‌توانند در خیابان رفت‌وآمد کنند و سروصدای ماشین‌ها مزاحم استراحت‌های نیم روزی و روزهای تعطیل شما نخواهد شد.

حمل‌ونقل عمومی

حمل‌ونقل عمومی

یک محله خوب برای سکونت به انواع وسایل نقلیه عمومی دسترسی دارد که این مسئله موجب رفاه ساکنان آن محله می‌شود. زیرا نزدیکی این‌گونه وسایل حمل‌ونقل باعث می‌شود که دیگر نیازی نباشد اهالی محله صبح‌های خیلی زود از منزل خارج شوند و شب خیلی دیروقت به منزل برسند. حتی دیگر نیازی نیست که آن‌ها دائماً ماشین‌های شخصی خود را بیرون بیاورند.

مجموع این عوامل باعث کم شدن آلودگی هوا و آلودگی صوتی شده که درنتیجه محله از یک آب‌وهوای مطبوع برخوردار می‌شود. دسترسی آسان به وسایل نقلیه عمومی یکی دیگر از ویژگی‌های محله خوب برای سکونت محسوب می‌شود که بسیار حائز اهمیت است.

امنیت در شب

زمانی که یک محله از امکانات سرگرمی مناسب برای تفریح برخوردار نباشد، شب‌ها بسیار خلوت می‌شود که این موضوع موجب پائین آمدن امنیت محله در شب می‌شود و کار را برای سارقان و مزاحمان راحت می‌کند. اما در نظر بگیرید که یک محله یک سینما، یک بازارچه یا یک پارک رفاهی داشته باشد، آن‌وقت است که اهالی محله از کار که برمی‌گردند، ساعاتی را در کنار خانواده‌ی خود و در این مکان‌ها می‌گذرانند و محله در شب خلوت و سوت‌وکور باقی نمی‌ماند. یک محله خوب برای سکونت از کاربری‌های گوناگونی برخوردار است که یکی از آن‌ها تأمین نیازهای سرگرم‌کننده اهالی محل است.

وجود مراکز پزشکی

وجود مراکز پزشکی یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های محله خوب برای سکونت است. این ویژگی مخصوصاً برای افراد مسن و بازنشسته یا کسانی که کودکان خردسال دارند مهم است زیرا امکان ابتلا به بیماری در کودکان بسیار زیاد است و در مدت‌زمان کوتاهی این بیماری‌ها ممکن است منجر به تشنج شود. در چنین شرایطی این مسئله اهمیت دارد که شما هنگام بیماری فرزندتان، در مدت‌زمان کوتاهی بتوانید او را به بیمارستان برسانید و اسیر خیابان‌ها و ترافیک نشوید.

 البته اهمیت وجود مراکز پزشکی برای یک محله خوب فقط برای خانواده‌هایی نیست که فرزند کوچک دارند، شما حتی برای یک درصد هم که شده باید احتمال حوادث غیرمترقبه را بدهید که در چنین شرایطی این‌یک نیاز بسیار حیاتی است که بتوانید خود را سریعاً به مرکز درمانی برسانید.

محیط زیبا

محیط زیبا

به عقیده انجمن برنامه‌ریزی آمریکا (APA)، سازمانی غیرانتفاعی که به منظور افزایش کیفیت محلات تلاش می‌کند، جذابیت بصری یکی از معیارهای مهم ترین ویژگی های محله خوب است. بر اساس استانداردهای APA، محله خوب برای سکونت محله‌ای است که طراحی و معماری جذابی، مثل خانه‌های قدیمی حفظ و مرمت شده یا مجسمه‌هایی از آثار هنرمندان محله، داشته باشد. محله‌ خوب برای سکونت، آرام‌بخش و خوشایند است. ویترین مغازه‌هایش کنجکاوی‌برانگیز است، خیابان‌هایش تمیز است و نورپردازی خوبی دارد، و درخت و سبزه‌های مجذوب‌کننده‌ای دارد. جذابیت بصری‌ای که این خصیصه‌ها ایجاد می‌کنند مهم است، زیرا مردم را ترغیب می‌کند که در فضای محله گردش کنند، و دوباره و چند باره هم به آن برگردند.

متناسب با سبک زندگی

یک محله خوب برای سکونت باید با سبک زندگی شما سازگار باشد. بعضی از محله‌ها ریشه‌ی مذهبی دارند و اکثر ساکنان این محله‌ها را افراد معتقد و مذهبی تشکیل می‌دهند. بعضی دیگر از محله‌ها سبک نظامی دارند و اهالی این‌گونه محله‌ها را افراد قانونمند و نظامی تشکیل می‌دهند. در یک سری از محله‌ها غالباً افراد مجرد زندگی می‌کنند و در یک سری دیگر از محله‌ها، خانواده‌های پرجمعیت. بنابراین زمانی که به دنبال یک محله خوب برای سکونت هستید، در ابتدا باید کمی در مورد تاریخچه و سبک غالب محله تحقیق کنید تا باروحیه‌ی شما سازگار باشد.

مراکز آموزش عالی

برای مستأجران و مالکان دارای فرزند، محله‌هایی که دارای مدارس خوب هستند، یک محله خوب برای سکونت به‌حساب می‌آید. کافی است که قبل از نقل‌مکان به یک محله، مدارس آن را بررسی کنید و ارزیابی کنید که چه مدارسی و با چه سطحی در این محله قرار دارند. باکمی تحقیق متوجه خواهید شد که محله‌هایی که دارای مدرسه‌های خوب هستند فضاهای بهتری دارند و بیشتر موردتوجه والدین قرار می‌گیرند. نه‌تنها این ناحیه از شهرها برای خانواده‌های دارای فرزند قابل‌قبول است بلکه موردتوجه خانواده‌های دیگر نیز قرار می‌گیرد، به این دلیل که در این‌گونه محله‌ها، فضاهای شهری باکیفیت‌تری به‌واسطه حضور مردم ایجادشده است که این‌گونه فضاها ارزش زیادی را ایجاد می‌کنند.

برچسب ها:
پیام بگذارید