خانه دانشجویی چه ویژگی هایی دارد؟

خانه دانشجویی

با شروع فصل دانشگاه، جنبشی در بین دانشجویان برای آغاز یک سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود. عده‌ای به دنبال انتخاب واحد و تهیه‌ی کتاب‌های موردنیاز ترم جدید و عده‌ای دیگر به دنبال خوابگاه و اجاره آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه دانشجویی هستند.
در کشور ایران، انتخاب شهر موردنظر برای ادامه‌ی تحصیل، کاملاً به شانس و رتبه‌ی فرد بستگی دارد و هیچ دانشجویی به ‌طور قطع نمی‌تواند پیش‌بینی کند که در کدام شهر، تحصیل خود را ادامه خواهد داد. به همین دلیل بعد از اعلام نتایج قبولی دانشگاه عده‌ای مجبور به ترک شهر خود برای ادامه‌ی تحصیل می‌شوند.
دراین‌بین دانشجویانی هستند که در شهری که قبول‌شده‌اند، اقوام یا آشنایانی دارند که برای ادامه‌ی تحصیل خود به خانه‌ی آن‌ها می‌روند و تا زمان اتمام دوره‌ی تحصیلی در آنجا می‌مانند. اما اکثر دانشجویان چنین امکانی را ندارند و باید به دنبال مکانی برای اسکان خود در شهر جدید باشند.
اکثر دانشگاه‌ها چنین مسئله‌ای را پیش‌بینی کرده و خوابگاه‌هایی را برای دانشجویانی که هزینه‌ی اجاره خانه در شهر جدید را ندارند، در نظر گرفته تا آن‌ها بتوانند در طول مدت تحصیلی خود را به‌راحتی و بدون دغدغه‌ی اجاره‌ی یک مسکن، بگذرانند. اما دانشجویانی هم هستند که تمایلی برای رفتن به خوابگاه‌های دانشجویی ندارند و ترجیح می‌دهند طول مدت تحصیلشان را در یک‌خانه‌ی مستقل بگذرانند. این دسته از دانشجویان باید به دنبال اجاره آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه دانشجویی باشند.
در اکثر شهرها خانه‌ها و آپارتمان‌هایی وجود دارد که فقط به دانشجویان اجاره داده می‌شود و شرایط خاص دانشجویان را دارا است، زیرا هر خانه یا آپارتمان دانشجویی باید شرایط ویژه‌ای داشته باشد که دانشجو را به دردسر نیندازد و هزینه‌ی اجاره‌ی آن‌هم به‌گونه‌ای باشد که یک دانشجو توان پرداخت آن را داشته باشد.
اینکه یک‌خانه دانشجویی باید چه شرایطی داشته باشد را در ادامه برایتان شرح خواهیم داد تا بتوانید با یک دید باز برای اجاره‌ی آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه‌ی دانشجویی اقدام کنید.

قدم اول: حتماً یک هم‌خانه داشته باشید

زندگی کردن به‌تنهایی در یک شهر غریب که شما هیچ آگاهی خاصی درباره‌ی آن ندارید، کاری نادرستی است. بنابراین اگر تصمیم به اجاره خانه دانشجویی یا اجاره آپارتمان دانشجویی را دارید و می‌خواهید بدون رفتن به خوابگاه و به‌طور مستقل زندگی کنید، حتماً یک همخانه برای خود در نظر بگیرید.

اما در هنگام انتخاب همخانه حتماً از سلامت رفتار او مطمئن شوید و هرکسی را به زندگی خود راه ندهید که کاری بسیار خطرناک و با عواقب جبران‌ناپذیر است. سعی کنید یک دوست صمیمی که او را به‌خوبی می‌شناسید را به‌عنوان هم‌خانه انتخاب کنید تا دچار مشکلات شناخت افراد جدید نشوید.
اما گاهی پیش می‌آید که شما مجبورید با غریبه‌ها هم‌خانه شوید و نه‌تنها یک نفر، بلکه چندین نفر را به‌عنوان هم‌خانه‌های خود بپذیرید. در این‌گونه موارد حتماً شرط احتیاط را رعایت کرده و مراقب خود باشید و تا زمانی که از سلامت رفتار هم‌خانه‌های خود مطمئن نشدید، در هیچ موردی به آن‌ها اطمینان نکنید.

اجاره خانه دانشجویی

قدم دوم: آپارتمان را در نزدیک‌ترین مکان به دانشگاه انتخاب کنید

اغلب خوابگاه‌های دانشجویی در داخل خود دانشگاه یا در جوار آن قرار دارند تا دانشجویان درگیر معضلات رفت‌وآمد نشوند. شما نیز برای اجاره آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه دانشجویی باید حتماً این نکته را در نظر داشته باشید تا هرروز مجبور نشوید مسافت طولانی‌ای را برای رسیدن به دانشگاه طی کنید، زیرا گاهی ممکن است که برخی کلاس‌های شما در ساعت هفت صبح برگزار شوند و اگر مسیر شما تا دانشگاه زیاد باشد مجبورید یکی دو ساعت زودتر و زمانی که هوا تاریک است منزل خود را ترک کنید که به‌موقع به کلاس خود برسید، تازه اگر در ترافیک اسیر نشوید.
اما اگر بنا به هر دلیلی موفق به اجاره آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه دانشجویی در محله‌های نزدیک به دانشگاه خود نشدید، حتماً در مناطقی جست‌وجوی خود را ادامه دهید که دسترسی آن‌ها به وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس آسان باشد که شما مجبور نباشید هرروز هزینه‌ی زیادی را بابت رفت‌وآمد با وسایل نقلیه شخصی بپردازید. به هر حال زندگی دانشجویی درآمد کمی دارد و باید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.

قدم سوم: مراقب محله‌های بد نام باشید

در هنگام جست‌و‌جو برای اجاره آپارتمان دانشجویی یا اجاره خانه دانشجویی حتماً درباره‌ی محله‌ها پرس‌وجو کنید و از امنیت محله‌ای که قرار است در آن ساکن شوید، مطمئن شوید. رفت‌وآمد به دانشگاه ساعت مشخصی ندارد و گاهی شما مجبور می‌شوید تا دیر وقت در دانشگاه بمانید یا برای تهیه‌ی کتاب خاصی به خرید بروید که در این صورت مطمئناً دیروقت به منزل می‌رسید و اگر محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید، امن نباشد می‌تواند منجر به اتفاق‌های ناگواری برای شما شود. محله‌های ناامن و بدنام معمولاً مشهور هستند و با یک پرس و جوی ساده می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد.
در هنگام کسب اطلاعات در مورد امنیت یک محله به حرف‌های مشاورین املاک زیاد اعتماد نکنید، زیرا ممکن است آن‌ها برای به دست آوردن سود خود حقیقت را به شما نگویند.

قدم چهارم: خانه‌های مبله را انتخاب کنید

اجاره خانه دانشجویی

خانه‌ها و آپارتمان‌های بسیاری هستند که صرفاً برای اجاره دادن به دانش‌جویان در نظر گرفته‌شده‌اند و تمامی امکانات یک زندگی ساده‌ی دانشجویی را دارند. این‌گونه آپارتمان یا خانه‌ها خیال شما را بابت هزینه‌ی خرید وسایل راحت می‌کنند و کمی ازنظر اقتصادی برای شما به‌صرفه هستند. اما حتماً قبل از ساکن شدن در منزل جدید خود خانه را به‌خوبی نظافت کنید، زیرا شما نمی‌دانید قبل از شما چه کسانی در آن خانه سکونت داشته‌اند و چطور زندگی می‌کرده‌اند.

قدم پنجم: مراقب همسایه‌ها و صاحب‌خانه باشید

اگر در هنگام اجاره آپارتمان یا اجاره خانه دانشجویی منزل شخصی‌ای را اجاره کردید که صاحب‌خانه هم در همان ساختمان زندگی می‌کرد، حتماً درباره‌ی او از همسایه‌ها پرس‌وجو کنید تا اول ‌از همه سلامت رفتار داشته باشد و بعد هم رفتار او به‌گونه‌ای نباشد که مدام بخواهد در زندگی شما سرک بکشد و حواس شما را به حاشیه‌ها بکشاند تا از تمرکز بر روی درس خود باز بمانید. همچنین اگر در یک آپارتمان واحدی را اجاره کردید، درباره‌ی همسایه‌ها به‌خوبی تحقیق کنید تا در نبود شما مشکلی برای منزلتان پیش نیاید. زیرا همه به‌خوبی می‌دانند که دانشجویان اکثر ساعات روز را در منزل نیستند و ممکن است عده‌ای بخواهند از این مسئله سوء استفاده کنند و مشکلاتی را برای شما به وجود آورند.

رعایت نکات امنیتی در اجاره آپارتمان دانشجویی و یا اجاره خانه دانشجویی اهمیت بسیاری دارد. به‌محض مستقر شدن در خانه دانشجویی خود از امنیت و محکم بودن درها و پنجره‌ها مطمئن شوید و در اسرع وقت قفل در را تعویض کرده و قفلی تازه برای در ورودی خریداری کنید.

زندگی کردن در یک شهر غریب اصلاً کار آسانی نیست و اگر با آگاهی در این شهر منزل مناسبی انتخاب نکنید، ممکن است اتفاقات جبران ناپذیری برای شما رخ بدهد.

برچسب ها:
پیام بگذارید