بهترین محله‌ ها برای گرفتن خانه دانشجویی

خانه دانشجویی

اجاره خانه دانشجویی همیشه با خاطرات خوب و دل‌نشینی همراه است. بسیاری از دانشجویان نمی‌توانند در محیط خوابگاه زندگی کنند زیرا خوابگاه‌ها محیط شلوغی دارند و نمی‌توان در آنجا احساس راحتی کرد. در سال‌های دانشجویی، دانشجو احتیاج به محیطی دارد که بتواند در آنجا حس امنیت داشته باشد و قدم مهمی برای آینده خود بردارد. خوابگاه‌ها نمی‌توانند این محیط را برای او فراهم کنند و محیط مناسبی ندارند. بسیاری از خانواده‌ها به این امر واقف هستند و نمی‌خواهند فرزند خود را به آنجا بفرستند، برای همین ترجیح می‌دهند که فرزندشان خانه‌ای را اجاره یا رهن کنند تا فرزندانشان در آن اقامت گزیند. این خانه‌ها باید دارای شرایطی باشد که دانشجو بتواند در آن احساس امنیت و آسایش کند تا وقت بیشتری را برای مطالعه درس‌های خود اختصاص دهد. البته داشتن خانه به‌ دور از خانواده با چالش‌هایی هم همراه است که نباید دانشجو از آن غافل شود. شرایط زندگی دانشجو در این خانه‌ها بسیار بستگی به محله‌ای که خانه در آن وجود دارد، وابسته است. برای همین باید دقت بسیاری در انتخاب محله کنید. این خانه‌ها می‌تواند آرامش دانشجو را برای درس خواندن فراهم کند تا دور بودن از خانه و خانواده خود را راحت‌تر بپذیرد. در این دوران دانشجو، می‌تواند در خانه حس مسئولیت‌پذیری خود را بسنجد و بتواند به‌ دور از والدین خود زندگی کند. برای اینکه بهتر بتواند در این دوران کیفیت زندگی خود را بالا ببرد باید به نکاتی توجه کند که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

سرفصل‌های این مقاله عبارت‌اند از :

 • شرایط بهترین محله‌ها برای خانه دانشجویی
 • شرایطی که خانه دانشجویی باید داشته باشد
 • چه همخانه‌ای مناسب است

خانه دانشجویی

شرایط بهترین محله‌ها برای خانه دانشجویی

داشتن محله‌ای مناسب دانشجو می‌تواند شرایط زندگی او را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. برای اینکه محله مناسبی برای خود بیابید، به این نکات توجه کنید.

 1. محله‌ای که انتخاب می‌کنید بهتر است به وسایل نقلیه عمومی نزدیک باشد. نزدیک بودن به ایستگاه اتوبوس‌، مترو و تاکسی‌ها برای رفت‌وآمد از اهمیت خاصی برخوردار است.
 2. خانه خود را نزدیک به محل دانشگاه انتخاب کنید. برای اینکه هزینه حمل‌ونقل شما کمتر شود و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید بهتر است خانه نزدیک به دانشگاه انتخاب شود.
 3. دسترسی محلی بسیار مهم است. محله‌ای انتخاب کنید که در آن مراکز تجاری وجود داشته باشد تا برای فراهم کردن نیازهای روزانه خود با مشکل مواجه نشوید. محله‌ای که برای زندگی انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که برای تأمین نیازهای روزانه  از جمله مواد غذایی و غیره، احتیاجی نباشد که مسافت زیادی را طی کنید.
 4. از امنیت آن محله اطمینان پیدا کنید. بعضی از مناطق هستند که از نظر امنیت خوش‌نام هستند. معمولاً محله‌هایی که تعداد بیشتری خانواده در آن زندگی می‌کنند، مناسب‌تر هستند.
 5. محله‌هایی انتخاب کنید که در آن، میزان خانه‌های کوچک بیشتر باشد و هزینه زندگی کمتری داشته باشد. محله‌هایی هستند که دارای کمترین واحدهای آپارتمانی با متراژ پایین هستند و به ‌راحتی نمی‌توانید در آن خانه مناسب پیدا کنید.
 6. محله‌هایی را انتخاب کنید که در آن بتوانید حریم خصوصی داشته باشید. بعضی از محله‌ها هستند که دارای بافت قدیمی بوده و در آن‌ها حریم خصوصی معنا ندارد.
 7. بعضی از مناطق مسکونی وجود دارند که همیشه در آن‌ها ساخت‌وساز وجود دارد و سکونت در این مناطق با مشکلاتی همراه است. وجود گردوخاک نبودن آسایش و آرامش در خانه از مشکلاتی هستند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

شرایط محله‌ای که در آن خانه دانشجویی قرار دارد باید بهترین شرایط را برای دانشجو و سکونت او  فراهم کند.طی که خانه‌های دانشجویی باید داشته باشند

برای اینکه خانه مناسب دانشجو را بهتر انتخاب کنید باید به نکاتی توجه کنید. این نکات مواردی را عنوان می‌کنند که تأثیر بسزایی در آرامش دانشجو در زمان سکونت آن دارد.

خانه‌ای که انتخاب می‌کنید بهتر است متراژ کمتری داشته باشد تا هزینه‌ی کمتری برای اجاره پرداخت کنید. هزینه‌های اجاره خانه در شهرهای ایران مختلف هستند اما همیشه قبل از اینکه خانه را انتخاب کنید از قیمت خانه‌های آن محله اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید خانه‌ای مناسب با بودجه‌ای که مدنظر دارید را انتخاب کنید.

خانه دانشجویی

آپارتمان‌ها بهترین گزینه برای خانه‌های دانشجویی به‌حساب می‌آیند زیرا متراژ کمتری دارند و در آن چندین خانواده زندگی می‌کنند. در این خانه‌ها به خاطر اینکه کمترین فاصله را به افراد دیگر و همسایگان دارد، در مواقع لزوم راحت‌تر می‌توانید از کمک آن‌ها استفاده کنید.

حتماً در مورد صاحب‌خانه خود تحقیق کرده و از امین بودن او اطمینان کامل پیدا کنید. موجرها کسانی هستند که هر ماه با آن‌ها در تماس هستید. متأسفانه بعضی از موجرها از موقعیت خود سو استفاده می‌کنند، برای جلوگیری از این امر و مشکلاتی که ممکن است بعدها با آن مواجه شوید از قبل تحقیقاتی در مورد صاحب‌خانه کنید.

 آپارتمانی که انتخاب می‌کنید اگر نوساز باشد، بهتر است. با انتخاب آپارتمان‌های نوساز، از امکانات مناسب آن‌ها می‌توانید در طول اقامت خود استفاده کنید. آپارتمان‌های قدیمی ممکن است دارای تجهیزاتی باشد که از کار افتاده یا خراب هستند و برای دانشجویی که بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق می‌کند ممکن است دردسرساز باشد. با انتخاب آپارتمان‌های نوساز این مشکلات را به حداقل خود می‌رسانید.

نوساز بودن خانه دانشجویی باعث می‌شود تا ساکنین آن نگران خرابی تجهیزات ساختمانی نباشند.

آپارتمانی را انتخاب کنید که آرامش بیشتری داشته باشد. بعضی از آپارتمان‌ها بسیار شلوغ هستند که نمی‌توان در آن‌ها آرامش کافی برای درس خواندن داشت. آپارتمان‌هایی که در آن‌ها تعداد کودکان زیاد است، مناسب دانشجو نیستند.

اگر توان مالی خوبی دارید، خانه‌هایی را انتخاب کنید که مبلمان و وسایل اولیه خانه را دارا هستند. بعد از دوران دانشجویی وسایلی که برای خانه گرفته‌اید، دیگر مورد نیازتان نیست و باید با مبلغ کمتری آن‌ها را بفروشید. برای همین اقامت در خانه‌های مبله به ‌صرفه‌تر است. دانشجویانی که همه ‌روزه در شهر دانشگاه خود اقامت ندارند، نیز می‌توانند به ‌صورت روزانه این خانه‌ها را اجاره کنند.

خانه‌هایی که دارای سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی هستند، بهترین انتخاب برای دانشجویان هستند. در روزهای گرم تابستان یا سرد زمستانی اولین موردی که خانه را غیرقابل تحمل می‌کند، مجهز نبودن خانه به تجهیزات مناسب سرمایشی و گرمایشی است.

در زمان انتخاب خانه مناسب، اتاق‌های آن اگر مجهز به کمد دیواری باشد، بهتر است. در خانه‌های دانشجویی داشتن هر فضایی که می‌تواند کاربردی باشد، از اهمیت خاصی برخوردار است. شما در این کمدها می‌توانید وسایل شخصی خود را قرار دهید و نیازی نداشته باشید تا کمدی برای خود بخرید. بسیاری از خانه‌ها در آشپزخانه خود مجهز به گاز رومیزی هستند و شما احتیاجی ندارید که گاز جداگانه خریداری کنید. خانه‌هایی که تجهیزات زندگی بیشتری دارند را در اولویت خود قرار دهید.

خانه دانشجویی که برای خود انتخاب می‌کنید بهتر است که تجهیزات زندگی بیشتری داشته باشد تا شما برای فراهم کردن آن‌ها هزینه زیادی نکنید.

خانه دانشجویی

چه همخانه‌ای مناسب است

بعضی از دانشجویان برای اینکه مخارج زندگی خود را کاهش دهند، از کسی می‌خواهند که با آن‌ها زندگی کند تا مخارج خانه تقسیم شود. برای اینکه همخانه‌ای که انتخاب می‌کنید برای شما دردسرهایی درست نکند بهتر است این موارد را مدنظر داشته باشید.

 1. همخانه‌ای را برای خود انتخاب کنید که مانند شما دانشجو باشد. اگر این فرد از همکلاسی‌های شما و دوست شما باشد خیلی بهتر است اما اگر نبود حتماً از روحیات و اخلاقیات او سؤالاتی بپرسید تا بتوانید در کنار هم راحت‌تر زندگی کنید. برای اینکه بعدها دچار مشکل نشوید حتماً از او بخواهید که قبل از اینکه کسی را به خانه دعوت کند با شما مشورت کند.
 2. اگر می‌خواهید همخانه داشته باشید بهتر است که خانه‌ای انتخاب کنید که در هر اتاق‌خواب یک یا دو نفر بتوانند در آن زندگی کنند. برای جلوگیری از شلوغی خانه بهتر است که هر فرد فضای مخصوص به خود را داشته باشد تا حریم خصوصی همدیگر حفظ شود.
 3. قبل از عقد قرارداد برای خانه باید به موجر خود تعداد نفرات را اطلاع دهید در غیر این صورت موجر می‌تواند برای شما مشکلاتی را فراهم آورد. در قولنامه باید تعداد افراد ذکر شود و اگر تعداد نفرات ساکن بیشتر از تعداد قید شده باشد موجر می‌تواند از ساکنین شکایت کند.
 4. برای اینکه با همخانه خود دچار مشکل نشوید برنامه‌ای روزانه برای کار­های منزل داشته باشید و کارها را تقسیم کنید. با این برنامه‌ریزی به کسی فشار نمی‌آید و همه در مرتب کردن خانه سهیم هستند.
 5. همخانه شما اگر در گروه سنی خودتان باشد بهتر است که می‌توانید با هم تفریحات مشترک داشته باشید و برای هم خاطرات دل‌نشینی رقم بزنید.
 6. همخانه‌ای که انتخاب می‌کنید باید به آن اطمینان کامل داشته باشید. این اطمینان باید در موارد مختلفی مانند پرداختن به ‌موقع هزینه‌ها، امین بودن در محیط خانه، حس مسئولیت‌پذیری و … باشد تا بتوانید در مواقع گوناگون به او تکیه کنید.
 7. در ماه‌های ابتدایی که وارد دانشگاه شدید بهتر است برای همخانه اقدام نکنید و قبل از آن تحقیقاتی در مورد خلقیات فرد مورد نظر انجام دهید تا شناخت کافی برای همخانه شدن داشته باشید.
 8. قبل از اینکه کسی را انتخاب کنید فضایی که او قرار است برای سکونت داشته باشد را خالی کنید تا هرکسی که تمایل به بازدید خانه دارد، بداند چه مقدار فضای خصوصی دارد و راحت‌تر انتخاب کند.
 9. برای اینکه بتوانید در خانه با هم زندگی مشترک خوبی داشته باشید بهتر است گذشت زیادی را سرلوحه کارهای خود قرار دهید، زیرا زندگی کرد افرادی با فرهنگ‌های مختلف در یک خانه زندگی عموماً کار سختی است.

همخانه مناسب در خانه دانشجویی می‌تواند نیمی از مشکلات شما را در زمان سکونت حل کند تا جایی که او را فردی از افراد خانواده خود بدانید.

خانه دانشجویی برای بسیاری دارای خاطرات شیرین و تلخی است که باعث می‌شود در آن حس مسئولیت بیشتری برای افراد به همراه داشته باشد. روزهایی که دور از خانواده هستید می‌تواند برای شما محیطی امن و شادی را به ارمغان آورد. شما در آن رشد ذهنی و شخصیتی پیدا می‌کنید و آنجا را خانه خود میدانید که با وجود همخانه در آن، می‌توانید ایشان را جزیی از افراد خانواده در نظر بگیرید، زیرا در مدتی که در آن شهر هستید آن‌ها نزدیک‌ترین افراد به شما محسوب می‌شوند. محله‌ای که خانه دانشجویی در آن قرار دارد بسیار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا در این محله شما بیشترین رفت‌وآمد را دارید و جایی که قرار است در آن زندگی کنید باید آسایش را برایتان داشته باشد. انتخاب نوع خانه و فضاهای موجود در آن باید با توجه به نیازهای افراد ساکن انتخاب شود. همخانه‌ای که قرار است با شما زندگی کند، می‌تواند در اخلاقیات شما تأثیر بسزایی داشته باشد. برای اینکه بتوانید در دوران دانشجویی خود از خانه‌ای که برای راحتی بیشتر خود اجاره کرده‌اید، بهترین استفاده را ببرید رعایت نکاتی که برای شما ذکر کرده‌ایم می‌تواند کمک زیادی کند تا در این دوران طلایی زندگی عملکرد بهتری داشته باشید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

ولیعصر، فلکه گاز

عالی

پیام بگذارید