از حقوق موجر و مستأجر چه می‌دانید؟

حقوق موجر و مستأجر

در حال حاضر با پیشرفته شدن و تخصصی شدن ابعاد زندگی در جوامع مدرن، نیازهای اجتماعی انسان‌ها به یکدیگر بسیار زیاد شده است. این وابستگی باعث ایجاد رابطه بین افراد مختلف جامعه می‌شود. در نهایت رابطه‌ای که بین افراد ایجاد می‌شود باید طبق قوانین رسمی و از قبل تعیین شده ادامه یابد.
اگر در یک کلان شهر زندگی می‌کنید، قطعاً تا امروز حداقل یک بار با مشکل منزل مواجه شده‌اید. هر فرد در شهرهای کلان حداقل یک بار مستأجر یا مالک بوده است. قطعاً برای شما پیش آمده است در اوایل یا حتی سالیان سال به عنوان مستأجر در ملک دیگری زندگی کرده‌اید. حتی اگر برای زندگی، مستأجر مالکی نبوده باشید، احتمالاً مغازه یا دفتر کاری اجاره کرده‌اید.
مستأجر یا مالک بودن هر یک قوانین خاص خود را دارد. بهتر است برای داشتن یک رابطه مسالمت آمیز با افراد دیگر در جامعه، قوانین مربوط به خود را با دقت و به صورت کامل رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین تکالیف مستأجر که باید در زمان مستأجری رعایت کنید، پرداخت به موقع اجاره‌بها است. همچنین یکی از مهم‌ترین تکالیف موجر که باید رعایت کند تعمیرات مرغوب و به موقع منزل است.
هزینه تعمیرات منزل همیشه به عهده صاحب‌خانه است. قراردادی که بین مالک و مستأجر بسته می‌شود دارای زمان معین، اجاره تعیین شده از قبل و شرایط کامل ملک است. همان‌طور که از قدیم شنیده‌اید جنگ اول بهتر از صلح آخر است. در ابتدای عقد قرار داد حتماً تمامی شرایط را برای یکدیگر به روشنی، شفاف‌سازی کنید.
با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله قانون مالک و مستأجر و برخی اصطلاحات مخصوص به این امر را برای شما توضیح دهیم.

مطالبی که در این مقاله مطالعه می‌کنید طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌شود:

 • همه‌چیز درباره اجاره!
 •  تکالیف مستأجر و تکالیف موجر چیست؟
 •  انواع اجاره

همه‌چیز درباره اجاره!

همه چیز درباره اجاره

اجاره چیست؟

اجاره، قراردادی است بین دو نفر، که طبق این قرارداد یک مغازه یا خانه توسط موجر به یک مستأجر اجاره داده می‌شود. این قرارداد شامل مدت زمان تعیین شده و اجاره معین است. اجاره از طرف مستأجر به موجر تعلق می‌گیرد.

موجر کیست؟

موجر فردی است که دارای یک مغازه، خانه یا زمین است و آن را در قبال دریافت اجاره به یک مستأجر می‌دهد.

مستأجر کیست؟

مستأجر فردی است که یک ملک را در قبال پرداخت ماهیانه مقداری پول از پیش تعیین شده، اجاره کرده و تا زمانی که در قرارداد قید شده است، ساکن در ملک اجاری است.
رابطه‌های استیجاری که در قالب عقد قرارداد رخ می‌دهد دارای ۴ رکن اساسی است:

 1.  موجر یا همان اجاره دهنده
 2. مستأجر یا همان اجاره کننده
  1.  عین مستأجره یا آن چه اجاره داده می‌شود.
 3.  اجاره بها یا همان مبلغی که مستأجر در قبال اجاره کردن منزل به موجر یا اجاره دهنده پرداخت می‌کند.

چند مورد از شرایط اجاره را به صورت زیر برای شما شرح می‌دهیم:

 1. موجر باید مالک و صاحب یک ملک باشد. تنها کسی می‌تواند یک ملک را اجاره دهد که صاحب‌خانه باشد. اگر وکالت داشته باشد به هیچ عنوان حق اجاره یک خانه یا ملک را ندارد.
 2.  مستأجر می‌تواند به راحتی ملکی را که طبق قرارداد اجاره کرده است به فرد دیگری اجاره دهد. این امر تنها زمانی خلاف تکالیف مستأجر است که این حق از او سلب شده باشد.
 3.  مدت زمان اجاره باید در قرارداد به صورت دقیق ذکر شود. معمولاً مدت زمان قرارداد اجاره یک سال است. اگر مدت زمان در قرارداد قید نشده باشد قرارداد فسخ شده و اعتبار کافی ندارد.
 4.  مستأجر و موجر باید عاقل و بالغ باشند. همچنین افرادی که مشکل روانی دارند طبق قانون مالک و مستأجر نیز حق عقد قرارداد اجاره نشینی ندارند. مگر آن‌که یک نفر، یعنی قیم آن‌ها از طرف آن‌ها عقد قرارداد کند.
 5.  قرارداد و اجاره باید به صورت رسمی و کتبی قید شده باشد. در انتهای این قرارداد باید حتماً دو نفر به عنوان شاهد آن را امضا کرده باشند.

تکالیف مستأجر و تکالیف موجر چیست؟

مستأجر و موجر هر یک دارای تکالیف مشخصی هستند که موظف‌اند به آن عمل کنند.

تکالیف مستأجر چیست؟

حقوق موجر و مستأجر

 1.  پرداخت به موقع کرایه ملک:
  به طور طبیعی و معمول مستأجر باید آخر یا اول هر ماه مبلغی که در اجاره تعیین شده است را برای موجر یا نماینده موجر واریز کند.
 2. تخلیه ملک:
  مستأجر موظف است طبق قراردادی که با صاحب ملک بسته است در موعد قرارداد نسبت به تخلیه ملک اقدامات لازم را انجام دهد. البته در صورت توافق با مالک یا موجر، مستأجر می‌تواند قرارداد خود را تمدید کرده و مدت زمان بیشتری در همان ملک زندگی یا کار کند.
  البته لازم است بدانید در پایان هر قرارداد باید مبلغ اجاره افزایش یابد. مستأجر موظف است منزل را در زمان تعیین شده تخلیه کند. در صورتی که تخلیه ملک را انجام ندهد موجر می‌تواند از او به دادگاه شکایت کند. دادگاه در چنین شرایطی به مستأجر فقط به مدت یک ماه فرصت می‌دهد تا منزل را تخلیه کند.
 3. انجام تعمیرات غیر اساسی:
  مستأجر می‌تواند در صورت نیاز رنگ منزل را تغییر داده، رنگ لامپ‌ها را عوض کند، کمد جدیدی را اضافه کند و تغییرات غیر اساسی در منزلی که اجاره کرده است، ایجاد کند. البته باید دقت داشته باشید هزینه این نوع تغییرات غیر اساسی به عهده مستأجر است.
 4. پرداخت هزینه آب، برق، گاز و حق شارژ:
  تا زمانی که مستأجر از ملک استفاده می‌کند، طبیعتاً باید از امکانات آن استفاده کند. پس هزینه این امکانات از قبیل آب، برق، گاز یا حق شارژ یکی از وظایف استفاده کننده امکانات است.
 5.  عدم ایجاد مانع برای تغییرات اساسی:
  از حقوق مستأجر عدم ایجاد موانع برای انجام تغییرات اساسی توسط موجر است. مستأجر موظف است اگر منزل نیاز به بازسازی، تعمیرات یا تغییرات دارد ملک را در اختیار موجر قرار دهد. زیرا هزینه تعمیرات توسط موجر پرداخت می‌شود. پس اگر زمانی ملک اجاری شما نیاز به تعمیرات داشت ابتدا به موجر اطلاع داده سپس با او همکاری کرده و مانع تراشی برای ورود او نکنید.
 6.  مراقبت از محل اجاره:
  طبق حقوق موجر، مستأجر حق وارد کردن اندکی خسارت به ملک موجر را ندارد. مستأجر باید به خوبی از ملک اجاری مراقبت کرده و اجازه ندهد خسارتی به این ملک وارد شود. در صورتی که خسارتی به ملک وارد شود مستأجر موظف است هزینه تعمیرات آن را تمام و کمال پرداخت کند.

جهت تخلیه ملک خود بر اساس قانون فقط یک ماه مهلت دارید. پس از آن به صورت قانونی با شما برخورد می‌شود.

تکلیف موجر چیست؟

حقوق موجر و مستأجر

 1. دریافت به موقع هزینه اجاره:
  از نمونه تکالیف موجر دریافت به موقع اجاره‌بها است. همان طور که مستأجر موظف است اجاره خود را سر وقت پرداخت کند، موجر موظف است اجاره خود را سر وقت تعیین شده در قرارداد از مستأجر دریافت کند.
 2. انجام تعمیرات منزل:
  موجر موظف است اگر مشکل اساسی برای خانه رخ داده است، آن را با هزینه خود تعمیر کرده و یک منزل کاملاً سالم به مستأجر تحویل دهد.

حقوق موجر چیست؟

 1.  یکی از حق‌های موجر دریافت هزینه اجاره‌بها از مستأجر در زمان تعیین شده در عقد قرارداد است.
 2.  حق مهم دیگری که موجر دارد درخواست تخلیه ملک در زمان قید شده در قرارداد اجاری است.پس از پایان قرارداد موجر وظیفه دارد هزینه کامل پیش‌پرداخت منزل را به مستأجر برگردانده تا او یک ملک جدید را انتخاب کند.
 3.  از مهم‌ترین حقوق موجر می‌توان به مراجعه به منزل مستأجر جهت انجام تعمیرات اساسی اشاره کرد. موجر می‌تواند و اجازه دارد برای انجام تعمیرات ملک وارد آن شود و اقدامات لازم را انجام دهد.
 4.  گرفتن یک ضمانت رسمی از مستأجر به صورت چک یا سفته از حقوق موجر است. تا اگر زمانی مستأجر نسبت به تخلیه ملک اقدامات لازم را انجام نداد، چک یا سفته توسط موجر به اجرا گذاشته شود.
 5. تعمیرات دستگاه‌های حرارتی و تهویه هوا به عهده مالک است. همچنین اگر مشکلی برای آسانسور ساختمان پیش بیاید وظیفه مالک پرداخت هزینه تعمیرات است. همچنین اگر کولر یا وسایل حرارتی ملک دارای مشکل باشد وظیفه مالک واحد است تا مشکلات را به نحو احسن برطرف کند و سپس ملک را به مستأجر اجاره دهد.

حقوق مستأجر چیست؟

 1. استفاده از مشاعات:
  از حقوق مستأجر می‌توان به استفاده از تمامی امکانات و مشاعات ساختمان اشاره کرد. برای مثال مستأجر می‌تواند از امکانات پارکینگ، تراس و انباری استفاده کند. مگر آن‌که موجر یا مالک خانه در زمان عقد قرارداد قید کرده باشد استفاده از این امکانات برای مستأجر ممنوع است. هم‌چنین می‌تواند انباری یا پارکینگ را از مالک اجاره کرده و بابت آن هزینه جداگانه پرداخت کند. البته ناگفته نماند این هزینه را می‌تواند در هنگام پایان قرارداد از مالک پس بگیرد.
 2.  عدم تغییر شغل:
  مستأجر حق ندارد در صورتی که مغازه‌ای را اجاره کرده باشد، در آن تغییر شغل بدهد. در صورتی که مستأجر تجاری بخواهد شغل خود را تغییر دهد باید رضایت کتبی موجر را دریافت کند وگرنه قرارداد فسخ می‌شود. فقط در زمانی می‌توانید تغییر شغل دهید که اجاره موجر را دریافت کرده باشید.

انواع اجاره

ابتدا باید معنی و مفهوم اجاره را برای شما شرح دهیم. اجاره یک قراردادی است بین دو نفر که طبق این قرارداد یک مغازه یا خانه توسط موجر به یک مستأجر اجاره داده می‌شود. این قرارداد شامل مدت زمان تعیین شده و اجاره معین است. اجاره از طرف مستأجر به موجر تعلق می‌گیرد. اجاره انواع مختلفی دارد.

 1.  اجاره خانه و آپارتمان:
  در این نوع اجاره، مستأجر یک واحد را برای خود و دیگر افراد خانواده خود اجاره می‌کند. سپس در قبال خانه‌ای که انتخاب کرده است هر ماه یک مبلغ مشخصی را به عنوان اجاره به موجر پرداخت می‌کند. معمولاً مدت زمان اجاره منزل مسکونی یک سال است. مگر آن‌که موجر در قرارداد حق سکونت بیش از یک سال را بیان کرده باشد. در این حالت مستأجر مبلغی را ابتدا به صاحب‌خانه پرداخت کرده و ماهانه یک مبلغ مشخصی را همچنان به صاحب‌خانه پرداخت می‌کند.
 2. اجاره مغازه و محل کسب:
  در این نوع اجاره مالک مغازه یا واحد تجاری خود را به یک مستأجر اجاره می‌دهد. همانند اجاره از نوع قبل این نوع اجاره هم باید قانون مالک و مستأجر را رعایت کند. تنها فرق این نوع اجاره با اجاره نوع قبل این است که مالک سرقفلی مغازه را اجاره می‌دهد. البته در این نوع مستأجر حق تعویض صنف شغلی را ندارد و در صورتی که این امر انجام شود، قرارداد اولیه به صورت قانونی فسخ می‌شود.

هیچ گاه بدون کسب اجازه از مالک ملک نمی‌توانید صنف کاری خود را تغییر دهید. در صورت انجام این امر قرارداد شما فسخ می‌شود.

به طور قانونی سه نوع مالکیت وجود دارد:

 1. مالکیت افراز: در این حالت مالک فقط یک نفر است و هیچ شریکی به همراه آن وجود ندارد.
 2.  مالکیت اشاعه: در این نوع مالکیت چندین نفر به عنوان یک گروه مالک یک ملک هستند و نفع این ملک به همه افراد این گروه می‌رسد.
 3. مالکیت عمومی: در صورتی که مالک ملکی دولت باشد، آن نوع مالکیت را مالکیت عمومی می‌نامیم. در این نوع مال و منفعت به دست آمده مرتبط با عموم مردم است.

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم مستأجر و مالک باید هر دو برای داشتن رابطه‌ای سالم و مسالمت آمیز به قانون مالک و مستأجر پایبند باشند. مالک موظف است ملک خود را به موقع تخلیه کند و به مستأجر تحویل دهد و مستأجر موظف است ملک خود را در پایان قرارداد تخلیه کرده و تحویل مالک دهد. همچنین مهم‌ترین حقی که در این میان باید رعایت شود پرداخت به موقع اجاره بها است. مبلغ اجاره بها و زمان پرداخت آن در آغاز عقد قرارداد بین طرفین توافق شده و امضا کرده‌اند پس باید مستأجر اجاره بها را در زمان تعیین شده و به مبلغ توافق شده پرداخت کند.
دقت داشته باشید قرارداد بین مستأجر و مالک زمانی اعتبار دارد که کاملاً کتبی باشد، در حضور دو شاهد نوشته شده باشد، طرفین پای آن را امضا کرده باشند و شاهدان نیز امضای خود را در قرارداد ثبت کرده باشند. همچنین هزینه تعمیرات اساسی منزل مسکونی و همچنین هزینه تعمیرات مشاعات ساختمان به عهده موجر یا اجاره دهنده است و فقط هزینه برای تغییرات غیر اساسی وظیفه مستأجر است. همچنین مستأجر موظف است جهت انجام تغییرات اساسی یا تعمیرات اساسی اجازه ورود به منزل را به موجر یا اجاره دهنده بدهد. رعایت تمامی نکات فوق چه از نظر قانونی و چه از نظر اخلاقی بر طرفین واجب است.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

مطلب خوبی بود
همین که مالک و مستاجر حق و حقوق خودشون رو بدونن خیلی خوبه

پیام بگذارید