املاک هومینگ

دنبال چه خانه ای برای اجاره باشیم؟زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

اجاره خانه

به فصل تابستان نزدیک می‌شویم و بازار اجاره خانه و آپارتمان داغ و داغ‌تر می‌شود. بازاری که البته چندان شبیه سال پیش و سال‌های پیش نیست.

رشد و افزایش جهشی قیمت مسکن که از سال پیش شروع شده و هنوز هم کم و بیش ادامه دارد کار را برای مستاجرین سخت کرده است.

اجاره نشینی خوش نشینی؟

مستاجرینی که شاید تا مدتی قبل در فکر گرفتن وام و پس‌انداز کردن برای صاحب خانه شدن بودند، امروز برای ماندن در همان خانه و همان منطقه قبلی که در آن ساکن بوده‌اند باید هزینه بسیار بیشتری را بپردازند.

طبق آمار و ارقام اقتصادی ( شاخص قیمت کالاهای اساسی، حجم نقدینگی، بازارهای موازی همچون ارز و طلا و …. ) قیمت این روزهای مسکن چندان هم غیر منطقی نیست. در برابر رشد ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی برخی شاخص‌های اقتصادی بازار مسکن رشدی ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

در اینکه قیمت‌های فعلی قابل پذیرش جامعه نیست شکی نیست چراکه درآمد خانواده‌ها تفاوت چندانی نکرده است ولی رشد قیمت مسکن را نمی‌توان غیر منطقی دانست.

در بازار اجاره اما داستان به شکلی دیگری است. در تمام کشورها بازار خرید و فروش مسکن ممکن است با نوساناتی همراه شود کما اینکه در سال‌های اخیر برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان با این نوسانات مواجه شده‌اند.

برای مشاهده و  جستجوی خانه های اجاره ای کلیک کنید.

قیمت خرید و فروش مسکن در آلمان در طول چندسال اخیر تا ۵۰ درصد رشد داشته است. اما نکته مهم این است که نوسان و افزایش قیمت خرید و فروش مسکن به بازار اجاره کشیده نمی‌شود.

اینکه با استفاده از چه مکانیزمی این حاشیه امن را برای بازار اجاره مسکن ایجاد کرده‌اند در مقاله با عنوان “ کنترل اجاره‌بها با مدل آلمانی” شرح داده‌ایم.

وزارت راه و شهرسازی به نمایندگی از دولت طرح‌هایی برای کنترل بازار اجاره دارد ولی این طرح‌ها در صورت مفید بودن! بعید است که کمک حال اجاره‌نشین‌ها در این تابستان باشد.

افزایش قیمت اجاره خانه

افزایش قیمت اجاره خانه

با اوضاع فعلی چکار کنیم؟ چه خانه‌ای پیدا کنیم؟

این سوالی است که بسیاری از اجاره‌نشین‌ها از خود و دیگران می‌پرسند.

در جواب به این سوال نمی‌توان پاسخ ثابتی را به همه اجاره‌نشین‌ها داد چرا که میزان بودجه حرف اول و آخر را در نوع انتخاب واحد مسکونی برای اجاره می‌زند.

اما بدون احتساب بودجه و منطقه مورد نظر شما، قصد داریم چند پیشنهاد برای اجاره خانه در فصل تابستان ارائه کنیم.

در خانه فعلی خود بمانید

بدون تعارف، ماندن در خانه‌ای که درحال سکونت در آن هستید بهترین گزینه برای شرایط فعلی است. اگر شرایط مالی شما اجازه جابه‌جایی و بهتر کردن خانه را به شما می‌دهد درنگ نکنید ولی در غیر این صورت فعلا در همین خانه بمانید.

سعی کنید با صاحب‌خانه وارد مذاکره شوید و به توافق برسید این هم به نفع شما و هم به نفع صاحب‌خانه است.

مستاجر اگر قصد جابه‌جایی داشته باشد برای خانه‌ای با شرایط همان خانه قبلی که در آن ساکن بوده باید در بهترین حالت ممکن ۳۰ درصد بیشتر هزینه کند. پس راه مذاکره با صاحب‌خانه گزینه بهتری است.

صاحب‌خانه‌ها یا موجران نیز اگر قصد اجاره دادن خانه خود به مستاجر جدیدی را داشته باشند با توجه به شرایط فعلی ممکن است چندماهی بدون مستاجر بمانند که این خود می‌تواند به از دست رفتن فصل اجاره و خالی ماندن خانه تا پایان سال بیانجامد. هیچ موجری چنین اتفاقی را دوست نخواهد داشت.

پس برای موجران نیز مذاکره و توافق با مستاجر فعلی گزینه خوبی به حساب می‌آید.

غیر جذاب مثل وام مسکن

 

تمدید قرارداد اجاره

تمدید قرارداد اجاره

چه خانه‌هایی بیشتر اجاره می‌شوند؟

اگر گزینه توافق با صاحب‌خانه به نتیجه نرسید یا اگر همین امسال به بازار اجاره‌نشین‌ها اضافه شده‌اید پیشنهادات زیر می‌تواند به شما کمک کند.

بودجه حرف اول و آخر را در خرید و فروش ملک یا اجاره خانه می‌زند. ولی ما با در نظر گرفتن میانگین جامعه بر اساس آمار، این پیشنهادات را ارائه می‌کنیم. اگر شرایطی بهتر یا بدتری نسبت به میانگین جامعه از نظر درآمد دارید می‌توانید این پیشنهادات را با شرایط خود تطبیق دهید.

خانه چند سال ساخت مناسب است؟

آمار نشان می‌دهد که خانه‌هایی با عمر بنای ۶ تا ۱۰ سال و ۱۶ تا ۲۰ سال این روزها بیشتر مورد توجه هستند. نه اینکه این خانه‌ها ویژگی خاصی داشته باشند بلکه قیمت پایین‌تر این خانه‌هاست که باعث شده بیشتر مورد اقبال مستاجرین قرار بگیرند.

پس اگر دنبال خانه‌ای مناسب برای اجاره می‌گردید خانه‌های با عمر بنای ۶ تا ۱۰ و یا ۱۶ تا ۲۰ سال می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

خانه چندمتری مناسب است؟

براساس آمار و ارقام خانه‌های با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر جذاب‌ترین واحدهای بازار هستند. واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۷۰ تا ۸۰ متر نیز  می‌توانند گزینه‌های بعدی شما باشند.

در کدام منطقه خانه اجاره کنیم؟

جواب دادن به این سوال اصلا آسان نیست. آمار نشان دهنده این امر است که قیمت اجاره در بین مناطق مرکزی و شمالی شهر چندان متفاوت نیست و تفاوت در مبلغ ودیعه یا پول پیش خانه است.

انتخاب منطقه به عوامل زیادی بستگی دارد ولی شاید بهترین پیشنهاد مناطق مرکزی شهر باشند. به این علت که خانه‌های با متراژ پایین در این مناطق بیشتر پیدا می‌شود.

در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که اجاره خانه در حال حاضر بسیار چالش برانگیز است و امید به این است که در آینده قوانین به شکلی وضع شوند که مالکان واحدهای مسکونی ترجیح دهند ملک خود را اجاره دهند بجای اینکه این واحدها را با امید کسب سود در بلند مدت خالی نگه دارند.

هومینگ منتظر شنیدن تجربه های شما در زمینه انتخاب خانه‌ اجاره‌ای است. دیدگاه‌تان را با ما و کاربران هومینگ در میان بگذارید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام نیاز به یک واحد دو خواب در مرکز شهر مترو خور با ۵۰ رهن و ۸۰۰ اجاره میباشد با تشکر شماره تماس ۰۹۳۷۸۸۰۴۰۷۷ شریعت زاده

سلام با تشکر از شما
برای جستوجو ملک مورد نظر خود به وبسیات هومینگ مراجعه بفرمایید

پیام بگذارید