بهترین ایده ها برای کسب و کار در دکه و زیر پله ها

دکه و زیر پله

دکه‌ و زیر پله‌، یکی از مکان‌های کسب و کار برای مشاغلی است که با دلایل متفاوت، چنین اماکنی را به مغازه‌های بزرگ و فروشگاه‌ها ترجیح داده‌اند. دکه‌ها و زیرپله‌ها با قرارگیری کنار فروشگاه‌های بزرگ‌تر توانسته‌اند با رونق بیشتری نسبت به آن‌ها، به فعالیت خود ادامه دهند. به همن دلیلاست که شاهد رشد فروش دکه در کرج و تهران هستیم.
اجاره‌بهای سنگین مغازه‌ها و فروشگاه‌ها یکی از دلایلی است که سبب افزایش متقاضیان دکه‌ها و زیرپله‌ها شده است. گرچه در نگاه اول این کسب و کارها، کوچک به نظر می‌رسند؛ اما با بررسی دقیق‌تر متوجه فروش بیشتر و تعداد بالای مشتریان آن‌ها می‌شویم.

هومینگ، بنگاه املاک اینترنتی

چه نکاتی سبب رونق یک کسب و کار حتی در مکانی کوچک مانند زیر پله یا دکه می‌شود؟

پرورش ایده

ایده‌‌هایی که در ذهن دارید را بنویسید؛ سپس با توجه به سرمایه‌ اولیه و بودجه‌ای که برای این کار در نظر دارید، همچنین با توجه به علایق خود، آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

تعیین بودجه

بیشترین و کمترین بودجه‌ای که می‌توانید برای کسب و کار خود فراهم آورید را تعیین کنید. این کار تاثیر به سزایی در انتخاب مکان مناسب و پرورش ایده دارد.

سبک کار

سبک کار شما و مشخص کردن نوع فعالیتی که قصد انجام دادن آن را دارید، بسیار مهم است. ارائه خدمات یا عرضه‌ کالا هر کدام شرایط خاصی را برای رشد و پیشرفت دارند. بنابراین با تعیین سبک کار خود، آینده شغلی بهتری را برای خود رقم بزنید.

اجاره دکه و زیر پله

اجاره دکه و زیر پله

مکان مناسب

انتخاب یک موقعیت مکانی مناسب، سبب افزایش مشتریان و سودآوری بیشتر شما خواهد بود. برای انتخاب مکان مناسب کسب و کار، با توجه به نوع شغل و سبک فعالیت خود، به نکات زیر توجه کنید:

• درمعرض دید بودن مکان انتخابی و جلب توجه مشتری
• همسایگی با سایر مشاغل
• مجاورت با ادارات یا مراکز خدماتی
• شناخت جمعیت و نیاز منطقه
• امکانات رفاهی مناسب

کدام دکه‌ و زیر پله‌ ها، سود بیشتری را برای شما رقم می زنند؟

به طور کلی دکه‌ها یا زیرپله‌هایی که خدمات و کالای جانبی سایر فروشگاه‌های اطراف خود را عرضه می‌کنند، سود بیشتری به همراه دارند. فرض کنید در یک مرکز خرید بزرگ که بیشتر فروشگاه‌ها، عرضه کننده‌ مانتو و لباس اداری هستند، یک دکه یا زیرپله با عرضه‌ روسری و لوازم جانبی آن چه سودی خواهد داشت؟ بنابراین اگر قبل از خرید یا اجاره‌ یک دکه یا زیرپله، موقعیت مکانی آن را به طور صحیح بررسی کنید، پیشرفت شغلی بهتری در انتظار شما خواهد بود. مثلا در کنار فروش مانتو در تهران یا کرج، برای اجاره دکه در کرج اقدام کنید و در آن روسری و زیورآلات زنانه بفروشید.
یکی دیگر از نکاتی که در این بخش باید به آن اشاره کنیم، حجم و نوع کالایی است که قصد دارید در یک دکه یا زیر پله برای فروش آن اقدام کنید. کالاهایی که حجم بالایی دارند برای شما به جز دردسر چیزی به دنبال نخواهند داشت.
البته گفتنی است که بیشترین متراژی که یک دکه یا زیرپله دارد، ۴ الی ۶ متر است. بنابراین مشاغلی که به نوعی نیاز به وسایل جانبی مانند: یخچال‌، دکور بزرگ، ویترین، چرخ‌های صنعتی و… دارند؛ با مشکلات کمبود جا مواجه خواهند شد. اگر قصد عرضه‌ مواد غذایی را دارید به همه‌ نکات مربوط به کار دقت کنید و جوانب آن را در نظر بگیرید.

چگونه یک دکه یا زیرپله را بزرگتر نشان دهید؟

همان‌طور که می‌دانید، دکه‌ها و زیرپله‌ها نور کمی نسبت به مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ دارند. با استفاده از نورپردازی و دکور مناسب، می‌توانید محل کسب خود را بهینه کنید. این کار علاوه‌بر بزرگ‌تر نشان دادن محل کار شما سبب القای حسی خوشایند به مشتری می‌شود. استفاده از رنگ‌های روشن یکی دیگر از روش‌هایی است که در بزرگ‌تر نشان دادن یک محل می‌توان از آن استفاده کرد. پس به دکوراسیون دکه و زیر پله اهمیت زیادی بدهید تا بیشتر به چشم بیاید.

قیمت اجاره دکه و زیر پله

قیمت اجاره دکه و زیر پله

در استفاده از یک دکه یا زیرپله به چه نکاتی توجه کنید؟

در اکثر مواقع برای یک دکه یا زیرپله، حداقل امکانات را در نظر می‌گیرند. سیم کشی‌ برق و تلفن از مواردی هستند که بیشتر دکه‌ها و زیرپله‌ها از آن بهره می‌برند. اگر قصد شروع کسب و کاری را در یکی از این دکه‌ها دارید، تهویه مناسب و نور کافی محل را بررسی کنید. اگر برای اجاره دکه یا زیرپله اقدام کرده‌اید درباره‌ی فراهم کردن این موارد با مالک مذاکره کنید و اگر قصد شما خرید چنین مکان‌هایی است، باید به دنبال راهی به منظور فراهم آوردن چنین امکاناتی باشید.
از دیگر نکات استفاده از یک دکه یا زیرپله، امکان جلب توجه مشتری یا به نمایش گذاشتن اجناس است. با توجه به متراژ پایین چنین مکان‌هایی، به طور معمول امکان استفاده از ویترین وجود ندارد. به همین دلیل باید دیوارها و حتی سقف را برای به نمایش گذاشتن اجناس یا تعبیه دکور مناسب بررسی کنید.
دکه‌ها و زیرپله‌ها به دلیل واقع شدن در خیابان‌های پرتردد، محل مناسبی برای جذب آلودگی و حشرات موذی هستند، اگر مکانی که قصد دارید کسب و کار خود را در آن‌جا آغاز کنید، چنین مشکلی دارد، باید برای برطرف کردن آن اقدام کنید.
نکته‌‌ی آخر در این بخش، بررسی سیستم سرمایشی و گرمایشی است؛ که متاسفانه اکثر دکه‌ها و زیرپله‌ها فاقد این امکانات هستند. برای استفاده از چنین سیستم‌هایی نهایت توجه و دقت خود را به کار بگیرید تا از خطرات و مشکلات احتمالی آینده در امان باشید.

بهترین ایده‌‌های کسب و کار برای دکه و زیر پله ها را بشناسید

۱- لوازم جانبی موبایل و دیجیتال
۲- لوازم آرایشی بهداشتی
۳- شال و روسری
۴- کلید سازی
۵- تعمیرات وسایل برقی کوچک
۶- لباس زیر و جوراب
۷- الکتریکی و لوازم جانبی آن
۸- دخانیات
۹- بدلیجات
۱۰- وسایل دکوری کوچک
۱۱- عطر و ادکلن
۱۲- اغذیه سرد
۱۳- تعمیرات کفش
۱۴- خدمات تاسیساتی
۱۵- خدمات تعمیر موبایل
۱۶- تنقلات
۱۷- دفتر فنی
۱۸- عرضه‌ی لوازم خیاطی
۱۹- تعمیرات لباس
۲۰- عینک سازی

انواع کسب و کار برای دکه و زیر پله

انواع کسب و کار برای دکه و زیر پله

اگر تصمیم دارید دکه‌ یا زیرپله‌ای را برای اغذیه فروشی اجاره کنید، باید دقت و توجه بیشتری به همه‌ مسائل ذکر شده داشته باشید. البته پخش اغذیه سرد در چنین محلی که متراژ کمی دارد، بهتر است. یافتن مکانی که در منطقه‌ای پرتردد واقع شده باشد، برای همه‌ی مشاغل پیشنهادی، اولویت دارد.
حال این سوال در ذهن نقش می‌بندد؛ آیا محله‌ای نامناسب برای اجاره یا خرید دکه و زیر پله وجود دارد؟ بله مسلما وجود دارد.

در چه مکان‌هایی اجاره یا خرید دکه و زیر پله توصیه نمی‌شود؟

در مناطق لوکس و بالانشین شهر، اجاره‌ یا خرید دکه و زیر پله توصیه نمی‌شود. در این محله‌ها به دلیل وجود فروشگاه‌ها و مغازه‌های بزرگ و زیبا فرصتی برای دیده شدن کسب و کار شما وجود نخواهد داشت. با وجود مزایایی مانند: جمعیت زیاد و پرتردد بودن این مناطق، شناخت رفتار مشتری نکته‌ای است که نباید فراموش کرد. براساس ارزیابی‌های انجام شده، تمایل خرید کردن از مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ و تجملاتی در مشتریان این مناطق بیشتر است. دکه‌ها و زیرپله‌های موجود در مراکز خرید بزرگ مناطق بالای شهر، از این قاعده مستثنی نیستند. اگر مکانی که قصد اجاره‌ یا خرید آن را دارید در مناطق بالای شهر واقع شده‌اند توصیه می‌کنیم در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

بهترین روش جلب توجه مشتری در کسب و کارهای فعال در دکه‌ها و زیر پله‌ها چیست؟

زیرپله‌ها و دکه‌ها به دلیل قرارگرفتن در گوشه‌ مراکز خرید یا در مکان‌هایی که کمتر در معرض دید قرار دارند، باید تلاش بیشتری در جلب نظر مشتریان انجام دهند. با وجود فروشگاه‌های بزرگ و مغازه‌های وسیع در اطراف یک دکه یا زیرپله، چگونه می‌توان مشتری را ترغیب به خرید یا بازدید از اجناس یک مغازه زیر پله یا دکه کرد؟

بی‌شک تبلیغات مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌ حل این مسئله خواهد بود. استفاده از نورپردازی مناسب، تابلو‌های نئون و بنرهای رنگی می‌تواند راهکار مناسبی باشد. البته حضور در شبکه‌های اجتماعی نیز بی تاثیر نیست. با معرفی کسب و کار خود و نشان دادن رضایت دیگر مشتریان، می‌توانید سود کلانی از کسب و کار خود به دست بیاورید.

کسب و کارها در دکه و زیر پله

کسب و کارها در دکه و زیر پله

مزایا و معایب اجاره یا خرید دکه و زیر پله چیست؟

مغازه‌هایی با متراژ پایین نظیر زیرپله‌ها با وجود همه محدودیت‌های خود، مزایایی نیز به همراه دارند؛ برای مثال شما می‌توانید با هزینه کمتری مغازه را پر کنید. یعنی اگر برای پر کردن فروشگاهی با مساحت ۶۰ متر به مبلغی معادل ۱۰۰ میلیون نیاز داشته باشید؛ برای یک زیر پله به مقداری کمتر از یک دهم این سرمایه نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، برای اجاره یا خرید یک دکه یا زیرپله بودجه‌ی کمتری لازم است. چنین مکان‌هایی هزینه‌ جانبی کمتری نیز به شما تحمیل می‌کنند. به عنوان مثال: هزینه برق یک مغازه با مساحت بالا بسیار بیشتر از هزینه برق یک زیرپله یا دکه‌ است.
دکه و زیرپله‌ ها مانند هر ملک تجاری معایبی دارند که با اطلاع یافتن از آن‌ها احتمال دارد در تصمیم خود، تجدید نظر کنید.
چنین مکان‌هایی با متراژ کم، آزادی عمل را از شما سلب می‌کنند. برای فعالیت کردن در یک دکه یا زیرپله باید با سرعت بیشتری اجناس داخل مغازه را شارژ کنید و احتمال ایجاد تنوع در کالایی که عرضه می‌کنید بسیار پایین است.
یکی دیگر از مشکلاتی که کسب و کارهای فعال در دکه‌ها و زیرپله‌ها با آن مواجه هستند، پنهان ماندن این اماکن از دید مشتری است. با وجود تبلیغات و هزینه‌ گزافی که برای شما به دنبال دارد، جذب مشتری در بعضی از مشاغل فعال در چنین مکان‌هایی با مشکلات عدیده‌ای همراه است.

در نهایت، با بررسی نکاتی که ذکر شد و ارزیابی موارد و ایده‌های پیشنهادی، تصمیم آخر برای خرید یا اجاره یک دکه یا زیرپله با شما خواهد بود. فراموش نکنید قبل از انتخاب از قیمت‌های روز اطلاع بیابید و هنگام عقد قرارداد، با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید. این کار از به وجود آمدن مشکلات و زیان‌های مالی پیشگیری می‌کند.

اگر شما در دکه و زیرپله کسب و کاری دارید، از تجربیات و پیچ و خم این کار برای ما بنویسید. تا کسانی که می‌خواهند این کار را شروع کنند، با اطلاع از دانسته‌هایی که شما در اختیارشان گذاشته‌اید، بتوانند انتخاب و تصمیم درست‌تری داشته باشند.

این مطلب چه‌قدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها:
پیام بگذارید