زندگی در برج و مجتمع های مسکونی پرجمعیت، بله یا خیر؟

زندگی در برج

زندگی در برج‌‌ و مجتمع‌های مسکونی بزرگ، افراد را با دغدغه‌های مختلفی مواجه می‌کند. برخی از این دغدغه‌ها مثبت و بعضی هم منفی هستند. این موضوع باعث شده است که افراد نتوانند با قاطعیت بگویند که زندگی در برج‌ها یا مجمتع‌هایی با چندین واحد خوب است یا خیر؛ بنابراین بسیاری از افراد که علاقمند به سکونت در چنین ساختمان‌های هستند، با تردید زیادی روبه‌رو خواهند شد. در این مطلب مزایا و معایب سکونت در مجتمع‌های بزرگ و برج‌ها را بررسی می‌کنیم تا با کنار هم گذاشتن همه این موارد ببینیم که در نهایت این مجتمع‌ها محل مناسبی برای زندگی هستند یا خیر؟ اگر شما نیز قصد سکونت در چنین واحدهایی را دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

برای جستجوی ملک به سایت هومینگ مراجعه کنید

مزایا و معایب مجتمع‌های مسکونی

در هر ساختمانی افراد با تفاوت‌های اساسی کنار هم زندگی می‌کنند. این تفاوت‌ها در کنار شرایط کلی محیط زندگی، می‌تواند مزایا و معایب زیادی برای اهالی ساختمان ایجاد کند. در ادامه بعضی مزایا و معایب سکونت در برج و مجتکع‌های مسکونی بزرگ را بررسی می‌کنیم:

امنیت کمتر یا بیشتر؟

فلسفه ساخت خانه در فضای بسته، ایجاد حس امنیت و آرامش بیشتر بوده است؛ بنابراین همه ما انتظار  داریم در محل زندگی خود از امنیت کافی برخوردار شویم. این موضوع در ساختمان‌های کوچک و چند طبقه بیش از مجتمع‌های مسکونی صدق می‌کند؛ چرا که به علت وجود تعداد افراد محدود، ساکنان شناخت بیشتری از هم داشته و احساس ناخوشایندی نخواهند داشت. از طرفی به دلیل شناخت افراد از هم، وجود فرد یا افراد غریبه را در ساختمان می‌توان به سرعت تشخیص داد. در عوض یک ساختمان بزرگ چندین واحدی، رفت‌وآمدهای زیادی‌ دارد و تعداد ساکنان آن بسیار زیاد است و بدیهی است که همه اهل ساختمان یکدیگر را نشناسند.

این موضوع باعث می‌شود که وجود یک فرد ناشناس در ساختمان قابل تشخیص نباشد. در برخی از برج‌ و مجتمع‌های مسکونی، حتی برخی از افراد همسایه کناری خود را نمی‌شناسند و همین موضوع امنیت واحدهای آپارتمانی با خطر مواجه می‌کند.

برای حل مساله امنیت دوربین‌های امنیتی مدار بسته در آسانسورها، راهروها و همه اماکن مشترک ساختمان نصب شده است. همچنین گاهی نیز حراست و نگهبانی شبانه‌روزی برای بعضی برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی در نظر گرفته می‌شود. علاوه براین بعضی مجتمع‌ها نیز قفل‎‌های امنیتی یا دیگر نکات امنیتی را دارا هستند. همه این موارد باعث افزایش امنیت واحدها خواهد شد؛ البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مجتمع‌های مسکونی هم به هیچ یک از این تجهیزات و تدابیر امنیتی مجهز نیستند. پس اگر قصد دارید در یک برج یا متجمع مسکونی بزرگ برای خرید یا اجاره واحد آپارتمانی اقدام کنید، حتما روی رعایت نکات ایمنی و امنیتی ساختمان یا برج مورد نظرتان حساسیت به خرج دهید.

زندگی در برج

زندگی در برج

اختلال در معاشرت

در ساختمان‌های کوچک با تعداد خانواده‌های محدود، بستر مناسبی برای رفت و آمد، معاشرت و برقراری روابط صمیمی با همسایگان فراهم شده است؛ در حالی که برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ با خانوارهای زیاد، باعث انزوای ساکنان و عدم تعامل آن‌ها با هم خواهند شد. در نتیجه ممکن است شما به سختی ساکنان واحد‌های مجاور خود را بشناسید. برج‌ها و مجتمع‌های بزرگ میزان صمیمیت و ارتباط همسایگان و ساکنان را به حداقل رسانده و بعد اجتماعی شخصیت انسان‌ها را خدشه‌دار می‌کنند.

ایمنی بیشتر

از دیگر برتری‌های سازه‌های بزرگ، رعایت بیشتر اصول ایمنی در ساخت آن‌ها است. برای مثال می‌توان گفت که بیشتر برج‌ و مجتمع‌های مسکونی بزرگ به امکاناتی نظیر ردیاب دود، سیستم اعلام حریق، سیستم اطفاء حریق، برق اضطراری، پمپ آب، منبع آب اضطراری، سیستم تلفن داخلی، موتورخانه، آیفون تصویری با سیستم کدینگ، درب ضد سرقت و.. مجهز هستند؛ بنابراین در صورت آتش‌سوزی، قطعی برق، قطعی آب و… مشکلی برای ساکنان پیش نخواهد آمد و نیازی به نگرانی برای بروز چنین اتفاقاتی نیست. این موضوع باعث افزایش ایمنی واحدهای مسکونی شده است.

اختلال در تردد

در خانه‌ و آپارتمان‌های کوچک، برای خروج از ساختمان کافی است از چند ردیف پله عبور کنید یا چند طبقه را با آسانسور به پایین بروید؛ در‌حالی‌که در برج‌ و مجتمع‌های بزرگ، تردد در ساختمان وقت‌گیر خواهد بود. می‌توان گفت که تعداد زیاد طبقات بیشتر در برج‌ها مانع استفاده از پله شده و از طرفی شلوغی همیشگی آسانسور نیز شما را کلافه خواهد کرد؛ بنابراین از دیگر دغدغه‌های واحدهای زیاد، بروز برخی مشکلات در تردد است.

بعضی واحدهای مسکونی با در نظر گرفتن چند آسانسور نفربر و باربر و تجهیز ساختمان به سیستم کنترل ترافیک آسانسور، توانسته‌اند حجم زیاد رفت و آمد را به خوبی کنترل کنند. اما بیشتر مجتمع‌ها همچنان با معضلی به نام تردد روبه‌رو هستند. اگر از افرادی هستید که زمان خود اهمیت زیادی می‌دهید، بهتر است در ساختمان‌های ساده سکونت داشته باشید یا طبقات پایینی مجتمع مسکونی و برج را برای اقامت انتخاب کنید.

اجاره خانه در برج

اجاره خانه در برج

برخورداری از امکانات فوق مدرن

برج‌ و مجتمع‌های بزرگ به طور معمول امکاناتی دارند که در ساختمان‌های کوچک نمی‌توان نظیرآن را یافت. امکاناتی نظیر شوتینگ زباله، آسانسور باربر کنار آسانسور نفربر، لابی، نگهبانی و… از معمول‌ترین قابلیت‌های برج‌ها و مجتمع‌ها هستند؛ اما بیشتر برج‌ها به امکانات بسیار بیشتر و مدرنی نظیر استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزشی، فضای سبز ویژه، سالن همایش و اجتماعات، مهد کودک و… مجهز هستند؛ بنابراین با سکونت در برج‌ها و مجتمع‌های حرفه‌ای، می‌توانید از این امکانات بهره‌مند شوید. در برخی برج‌ها این امکانات به صورت رایگان برای ساکنان فراهم شده است و بعضی دیگر هزینه جداگانه بابت این هزینه‌ها دریافت خواهند کرد. اگر قصد دارید در برج ساکن شوید، حتما به این نکات توجه ویژه داشته باشید.

اختلافات فرهنگی

در مجتمع‌های بزرگ دست کم ۳۰ تا ۵۰ خانواده‌ سکونت دارند. این به معنای کنار هم قرارگیری فرهنگ‌های مختلف است. سازگاری و زندگی مسالمت‌آمیز با سایر اهالی ساختمان با اعتقادات، فرهنگ‌ها و سبک‌های مختلف زندگی کمی دشوار به نظر می‌رسد. گرچه این موضوع برای ساختمان‌هایی با واحدهای کم نیز پیش خواهد آمد؛ اما شدت و تاثیرگذاری آن برای مجتمع‌های بزرگ و برج‌ها بیشتر است. بنابراین در صورتی که قصد سکونت در چنین ساختمان‌‌هایی را دارید، باید نسبت به چنین مواردی آمادگی کافی داشته و بتوانید میزان سازگاری خود را افزایش دهید.

صرفه‌جویی در وقت

هیچ‌چیز بیشتر از نزدیکی مراکز مختلف به محل سکونت باعث دسترسی سریع و آسان به خدمات و سریس‌های مختلف نمی‌شود. وجود امکاناتی چون سالن‌های ورزشی، استخر و سونا، مهد کودک، فضای سبز پیاده‌روی و… در برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ باعث شده است ساکنان برای استفاده از چنین خدماتی به سفرهای درون شهری بی‌نیاز شده و بتوانند به راحتی در کمترین زمان از این سرویس‌ها استفاده کنند؛ بنابراین دغدغه‌هایی مانند ترافیک، خستگی، هدر رفتن وقت، دوری راه و… برای ساکنان برج‌ها وجود نخواهد داشت.

هرج و مرج یا شلوغی

گرچه برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی بزرگ در محیط پیرامون خود محوطه ویژه‌ای دارند که آن‌ها را از خیابان و شلوغی‌های روزانه شهر مصون نگه می‌دارد؛ اما شلوغی و سر و صدای ساکنان داخل مجتمع چطور؟ صداهای مختلف در راهروها یا محوطه پایین ساختمان گاهی بسیار خسته‌کننده و طاقت‌فرسا خواهد بود. البته اگر درب خانه خود را ببندید و پنجره‌ها را باز نکنید، شرایط بهتری خواهید داشت؛ با وجود این در صورتی که چند لحظه‌ای هوس هوای تازه کنید یا درب خانه را باز بگذارید، ممکن است سروصدا برایتان آزاردهنده باشد. بسیاری از برج‌‌ها و مجتمع‌های بزرگ برای چنین شرایطی قوانین سخت و جدی وضع کرده‌اند. برای مثال برای صحبت در راهروها با صدای بلند به ساکنان تذکر می‌دهند یا بازی کودکان در محوطه ساختمان برای ساعات خاصی از شبانه روز ممنوع اعلام شده است. گرچه اغلب افراد به این قوانین احترام می‌گذارند، اما هستند افرادی که توجهی به قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی نداشته باشند.

رهن و اجاره واحد مسکونی در برج

رهن و اجاره واحد مسکونی در برج

عدم مدیریت صحیح

همان‌طور که می‌دانید ساختمان‌های بزرگ و برج‌هایی که خانواده‌های زیادی را در خود جای داده‌اند، برای ایجاد محیطی مناسب و زندگی مسالمت آمیز، وجود مدیریت قوی برای چنین ساختمان‌هایی الزامی است. یکی از رایج‌ترین مشکلات در مدیریت چنین واحدهایی، مسائل مالی است. برای مثال، مدیریت ساختمان باید به صورت ماهانه پولی را بابت مخارج ساختمان از واحدها دریافت کند. گاهی برخی از همسایگان با عدم پرداخت به موقع، چانه زدن برای کاهش قیمت شارژ ساختمان و… باعث اختلال در نظم ساختمان شده و هرج و مرج به بار می‌آروند؛ البته بعضی اوقات هم مشکل از ساکنان نیست و به مدیریت مجتمع برمی‌گردد.

برای مثال هنگامی که شخصی نالایق به عنوان مدیر انتخاب می‌شود که صلاحیت کافی برای مدیریت ساختمان را ندارد، باعث افزایش مشکلات خواهد شد؛ بنابراین برای انتخاب مدیر ساختمان باید به اندازه کافی وقت گذاشت و درباره افراد تحقیق کرد تا سلامت اخلاق و پیشینه آن‌ها مورد تایید قرار بگیرد و مشکلات مالی احتمالی پیش نیاید. علاوه براین دغدغه‌های دیگری نظیر نظافت، رسیدگی به ساختمان، بازسازی، تعمیرات، هزینه‌های جانبی و… برای مدیریت ساختمان وجود دارد. بررسی و پیگیری همه این موارد باید از سمت مدیریت ساختمان انجام شود؛ بنابراین در صورت انتخاب فردی نامناسب، بی‌نظمی زیادی در ساختمان به وجود می‌آید و آرامش همه ساکنان سلب خواهد شد.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر قصد دارید زندگی برج‌نشینی یا سکونت در مجتمع‌های مسکونی شلوغ و پرجمعیت را انتخاب کنید، بهتر است که تمام شرایط را بررسی کنید تا پس از خرید یا اجاره ساختمان در برج یا مجتمع مورد نظرتان، دچار دردسرهای پس از خرید نشوید. به یاد داشته باشید که زندگی در برج و مجتمع‌های مسکونی، مزایای زیادی دارد به شرطی که قوانین برج‌نشینی در آنها در رعایت شود. شما کدام یک از برج‌های تهران را برای زندگی می‌پسندید؟

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید

برچسب ها:
پیام بگذارید