برای سکونت در شهرک آپادانا چقدر باید هزینه کنیم؟

شهرک آپادانا

تهران شهرک‌های متعددی در نقاط مختلف خود دارد. این شهرک‌ها برای مدیریت هرچه بهتر جمعیت رو به افزایش پایتخت، رساندن امکانات رفاهی به آن‌ها و جلوگیری از پیش آمدن شلوغی‌ها و هرج‌ومرج‌های مختلف در تهران شکل گرفته‌اند. شهرک‌های موجود در حومه پایتخت با تامین نیازهای ساکنان از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و خدماتی شرایط مطلوبی برای سکونت افراد فراهم کرده‌اند. شهرک‌های تهران که بیشتر از زمان پیش از انقلاب طراحی و ساخته شده‌اند در کیفیت‌ و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. بعضی از آن‌ها بسیار مجهز و بعضی دیگر بسیار ساده هستند. در این میان بعضی از شهرک‌ها هم شرایط میانه‌ای دارند و امکانات معقولی در اختیار ساکنان خود قرار داده‌اند. یکی از شهرک‌های سطح متوسط تهران، شهرک آپادانا است. این شهرک که قدمت قابل توجهی دارد در ناحیه‌ی شش از شهرداری منطقه‌ی ۵ تهران واقع شده است و جمعیت قابل توجهی در آن سکونت دارند. در این مطلب علاوه بر بررسی موقعیت و امکانات رفاهی شهرک آپادانا، قیمت واحدهای مسکونی شهرک آپادانا را با هم مقایسه کرده و شرایط سکونت در آن را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که شما هم قصد سکونت در این شهرک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برای اطلاع از قیمت آپارتمان به سایت هومینگ مراجعه کنید

موقعیت جغرافیایی شهرک آپادانا

شهرک آپادانا از نظر اسمی به خیابان آپادانا (خرمشهر) شباهت دارد که باعث می‌شود اغلب افراد این دو را با هم اشتباه بگیرند. این شهرک در غرب استان تهران و ناحیه شش منطقه‌ی ۵ شهرداری قرار گرفته است. از نظر موقعیت جغرافیایی این شهرک در بزرگراه کرج-تهران، پس از بزرگراه محمدعلی جناح و پیش از شهرک اکباتان قرار دارد. شهرک آپادانا از شمال به اتوبان تهران-کرج، از جنوب به کوی بیمه، از شرق به مجتمع مسکونی شهید فکوری و از غرب با شهرک اکباتان همسایه است. مجاورت با بزرگراه‎‌ها باعث شده است افراد برای دسترسی به این شهرک محدودیتی نداشته باشند. همچنین ساکنان شهرک آپادانا برای تردد در سطح شهر می‌توانند از طریق این اتوبان‌ها زمان کمتری صرف کنند. بنابراین می‌توان گفت گرچه آپادانا در حاشیه تهران قرار دارد؛ اما این موضوع مشکلی برای ساکنان ایجاد نکرده است.

ساخت شهرک آپادانا

در سال ۱۳۵۰ شمسی پیمانکاران فرانسوی طی قراردادی با بانک رهنی به عنوان مجری طرح ساخت شهرک آپادانا قراردادهای لازم را امضا و ساخت این شهرک را آغاز کرد. گرچه نام شرکت سازنده شهرک آپادانا، S.A.E.IRAN بود؛ اما در جریان انقلاب اسلامی پیمانکاران خارجی عملیات را نیمه‌کاره رها کرده و ایران را ترک کردند. با تشکیل بانک مسکن عملیات ساخت شهرک آپادانا ادامه پیدا کرد و پس از تکمیل ساختمان‌ها از سال ۱۳۶۳ با انتشار آگهی در روزنامه و ارائه نقشه شهرک آپادانا، فروش واحدهای مسکونی این شهرک آغاز شد. واحدهای مسکونی در آن زمان به دلیل عدم وجود پایان کار و سند مالکیت به صورت اجاره به شرط تملیک و با عقد قراردادی ثبتی به خریداران واگذار شد. خریداران واحدهای مسکونی این شهرک بیشتر کارکنان دولت بودند.

خرید خانه در شهرک آپادانا

خرید خانه در شهرک آپادانا

در سال ۱۳۶۶ بانک مسکن اعلام کرد همه امور شهرک آپادانا شامل فضای سبز، روشنایی، امور نظافت و سایر هزینه‌های تأسیساتی و موتورخانه‌ها را به مالکین واگذار می‌کند. به این ترتیب مالکین با همکاری هم مجامع عمومی و جلسه‌های مختلفی تشکیل داده و با تدوین اساسنامه و انتخاب هیئت‌ مدیره برای فازهای ۶ گانه شهرک، همه امور راهبری و نگهداری‌های مورد نیاز شهرک را مدیریت کرده و توانستند به فضای سبز شهرک بهبود ببخشند. شهرداری به دلیل عدم صدور پایان کار تا سال ۱۳۸۲ هیچگونه خدماتی به این شهرک ارائه نداده بود؛ اما در این سال پایان کار از شهرداری اخذ و اسناد مالکیت واحدهای مسکونی صادر شد. به تدریج این شهرک برای شهرداری هم رسمیت  پیدا کرد.

کل شهرک آپادانا دارای ۲۹۰۰ واحد مسکونی دو یا سه خوابه است. شهرک آپادانا از ۶ فاز مختلف ساخته شده که هرفاز به طور تقریبی ۵۰۰ واحد مسکونی را در بر می‌گیرد. با توجه به وجود ۶ موتورخانه و تاسیسات مستقل می‌توان گفت هر فاز تاسیسات، موتورخانه، سیستم سرمایشی و گرمایشی و سایر امکانات واحدهای مسکونی خود را به طور جداگانه تامین کرده است. بنابراین ساکنان مشکلی از نظر امکانات آسایشی واحدها ندارند.

امکانات رفاهی شهرک آپادانا

مانند اغلب شهرک‌ها، آپادانا هم امکانات مختلفی برای ساکنان دارد. در ادامه بعضی از این امکانات و تجهیزات را بررسی خواهیم کرد.

مراکز بهداشتی و درمانی

با توجه به جمعیت محدود شهرک آپادانا طبیعی است که نیازی به وجود مراکز درمانی متنوع در این شهرک نیست؛ اما برای رفع نیازهای بهداشتی و درمانی ساکنان این شهرک، یک متخصص پوست، دو دندان پزشک و دو پزشک عمومی در ساعات اداری در این شهرک حضور دارند که به ساکنان خدمات پزشکی ارائه می‌کنند. همچنین شهرداری یک فضای کوچک برای مرکز بهداشت در شهرک آپادانا در نظر گرفته است که شرایط عمومی یهداشت ساکنان قابل کنترل باشد. بنابراین اهالی شهرک محدودیتی برای خدمات درمانی یهداشتی معمول ندارند.

وسایل نقلیه عمومی

شهرداری تهران برای آسایش و دسترسی راحت ساکنان شهرک آپادانا به نقاط مختلف شهر یک ون برای این شهرک در نظر گرفته است. این ون به طور مرتب در مسیر متروی صادقیه تا شهرک آپادانا رفت و آمد دارد. با دسترسی راحت به متروی صادقیه تردد با مترو، اتوبوس یا تاکسی‌هایی که در این ایستگاه قرار دارد به راحتی ممکن خواهد بود. بنابراین ساکنان شهرک محدودیتی در استفاده از وسایل نقلیه عمومی نخواهند داشت.

بوستان و فضای سبز

بیشتر فضای داخل شهرک آپادانا به عنوان پارکینگ خودرو و تامین فضای سبز شهرک در نظر گرفته شده است. با توجه به قدمت قابل توجه این شهرک و نگهداری مرتب از پوشش گیاهی موجود در آن، فضای سبز شهرک آپادانا شرایط بسیار مطلوبی دارد. در همه فازهای شهرک آپادانا مسیرهای پیاده‌روی سیمانی طراحی شده که از میان فضای سبز شهرک عبور کرده است. به همین دلیل پیاده‌روی در این شهرک یکی از فعالیت‌های محبوب ساکنان محسوب می‌شود که مانند جاده تندرستی برای ورزش صبحگاهی شرایط ایده‌آلی دارد.

رهن و اجاره خانه در شهرک آپادانا

رهن و اجاره خانه در شهرک آپادانا

خدمات فرهنگی و آموزشی

شهرک آپادانا دارای یک مسجد برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و کلاس‌های فرهنگی مختلف مناسب سنین مختلف است. همچنین مدارس متعدد دخترانه و پسرانه برای همه مقاطع تحصیلی در این شهرک وجود دارد. بنابراین اهالی شهرک آپادانا برای فعالیت‌های روزانه خود، نیازی به خروج از شهرک نخواهند داشت.

امکانات ورزشی و تفریحی

طراحان شهرک آپادانا به نیازهای تفریحی و ورزشی ساکنان توجه کرده و امکانات رضایت‌بخشی برای آن‌ها فراهم کرده‌اند. یک زمین چمن مصنوعی و محصور توسط شهرداری در این شهرک احداث شده است که برای بازی‌هایی مانند فوتبال شرایط مناسبی دارد. همچنین شهرداری مجموعه کاملی از دستگاه‌های بدنسازی را پایین شهرک کنار پارک و زمین چمن و مجموعه دیگری از این وسایل ورزشی را در بالای شهرک تعبیه کرده است. به همین دلیل همه اهالی شهرک می‌توانند از این امکانات ورزشی استفاده کنند. علاوه براین ساختمان سرای محله شهرک فعالیت‌های فرهنگی مختلفی برای ساکنان فراهم کرده است. همه این امکانات کنار استخری شهرک امکانات تفریحی و ورزشی شهرک آپادانا را تشکیل می‌دهند.

مراکز خرید

مجتمع مسکونی آپادانا سه مرکز خرید مریم، زنبق و پامچال را در دل خود دارد. همچنین یک بازارچه محلی در ضلع شمال شرقی شهرک با نام مرکز خرید آپادانا از سال ۱۳۹۲ دایر شده است.این مراکز تجاری مغازه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی دارند که نیازهای روزانه ساکنان را تامین می‌کند. از جمله آن‌ها می‌توان به کافی شاپ سرباز، سوپرمارکت، رستوران غذای فوری، چلوکبابی، خدمات رایانه‌ای، کافی نت، فروشگاه لوازم آرایشی، فروشگاه پوشاک، فروشگاه کریستال فروشی، نانوایی، میوه فروشی و تره‌بار، ساعت فروشی، پیرایشگاه، فروشگاه لوازم‌تحریر، تاکسی سرویس، آتلیه عکاسی، خشک‌شویی، خیاطی، لوازم الکتریکی، آژانس املاک، تعمیرگاه خودرو و… اشاره کرد. این مراکز خرید از مهم‌ترین ساختمان‌های موجود در این شهرک هستند. چراکه به لطف این فروشگاه‌ها ساکنان شهرک برای تامین نیازهای روزانه خود نیازی به سفرهای درون شهری نخواهند داشت.

قیمت واحدهای مسکونی شهرک آپادانا

با توجه به امکانات موجود در شهرک آپادانا می‌توان گفت این شهرک محلی آرام، امن و مطلوب برای سکونت است. در ادامه قیمت بعضی واحدهای مسکونی شهرک آپادانا را مقایسه خواهیم کرد.

با توجه به سال ساخت خانه‌های این شهرک، نمی‌توانید به دنبال خانه‌ی نوساز در آن باشید. در حال حاضر، یک خانه‌ی ۶۸ متری دو خواب در شهرک آپادانا دارای پارکینگ، انباری، آسانسور مسافر و آسانسور باربر به صورت مبله آماده‌ی اجاره است. این واحد مسکونی قیمتی برابر با ۱۲۰ میلیون تومان برای پیش پرداخت و ماهانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره دارد. همچنین یک خانه‌ی ۱۱۰ متری در این شهرک مجهز به دو اتاق خواب، انباری و پارکینگ قیمتی برابر با ۱۹۰ میلیون تومان برای رهن کامل دارد. از دیگر املاک این شهرک می‌توان به خانه‌ای ۱۲۸ متری اشاره کرد که به سه اتاق خواب مجهز شده است. این خانه دارای پارکینگ، انباری و آسانسور بوده و به مبلغ ۶۰ میلیون برای پیش پرداخت با اجاره‌ی ماهانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آگهی شده است. علاوه براین خانه‌ای ۱۴۰ متری در طبقه دوم ساختمانی قدیمی در شهرک آپادانا، قیمتی در حدود ۷۰ میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت و ماهانه ۲ میلیون برای اجاره دارد.

شهرک آپادانا را می‌توان یک شهر کوچک با همه امکانات لازم برای زندگی مطلوب دانست. چراکه ساکنان شهرک برای دسترسی به مراکز خرید و تامین مایحتاج خود مشکلی ندارند. حضور پزشکان در این شهرک همچنین نگرانی‌ها بابت سلامت افراد را کم خواهد کرد. آب و هوا، فضای سبز، استخر، زمین چمن، سرای محله و… همه و همه باعث شده است آپادانا شرایط بسیار خوبی برای سکونت داشته باشد. در صورتی که قصد رهن یا اجاره واحد مسکونی در شهرک آپادانا را دارید، با بررسی همه گزینه‌های موجود و در نظر داشتن بودجه خود می‌توانید انتخاب خوبی داشته باشید.

شما چه محله‌ای را برای سکونت در تهران انتخاب می‌کنید؟ معیارهایتان برای انتخاب یک محله برای سکونت چه چیزهایی است؟ نظرات خود را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام با ۷۰۰ میلیون میشه یه آپارتمان خرید

پیام بگذارید