متوسط قیمت اجاره ملک تجاری در مناطق مختلف شهر تهران چقدر است؟

اجاره ملک تجاری در تهران

جمعیت بالا و رو به رشد شهر تهران، و فزایندگی روز به روز آن به دلیل مهاجرت ساکنین شهرهای دیگر به منظور راه‌اندازی کسب‌و‌کار در این شهر، باعث شده است که رهن و اجاره املاک تجاری در شهر تهران همواره رونق داشته باشد.
به دلیل تقاضای زیاد ساکنین در کلان‌شهرها، بازار عرضه کماکان سودآور خواهد بود. شاید به همین دلیل است که این روزها میل به تجاری‌سازی در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران نیز افزایش یافته است. البته تعدد نیازهای شهروندان و ارزش بالای زمین در رشد تجاری‌سازی و تمایل سرمایه‌گذاران ساختمانی به ساخت‌و ساز‌این‌گونه املاک، در شهرهای بزرگ بی‌تأثیر نیست.
با در نظر گرفتن هزینه بالای خرید املاک تجاری و نبود این میزان سرمایه و نقدینگی در اختیار شهروندان، اجاره ملک تجاری گزینه راهبردی و راهگشا خواهد بود. بنابراین اغلب کسانی که به دنبال ایجاد کسب‌و‌کار آزاد هستند، در اولین قدم بعد از تعیین نوع پیشه، باید به دنبال اجاره ملک تجاری باشند.

برای داشتن اطلاعات بیشتر و به‌روز درباره قیمت اجاره ملک‌های تجاری به سایت هومینگ مراجعه کنید

در این میان عدد مبلغ رهن و اجاره املاک تجاری نکته بسیار مهمی است که همیشه برای صاحبان کسب‌و‌کار باعث دغدغه و تأمل بوده است. در ادامه این نوشتار به مواردی در راستای متوسط قیمت رهن و اجاره ملک تجاری اشاره خواهیم کرد.

 • بررسی قیمت رهن و اجاره املاک تجاری در شهر تهران
 • گران‌ قیمت‌ترین املاک تجاری تهران کجاست؟
 • بررسی قیمت اجاره املاک تجاری در مناطق مختلف شهر تهران
 • تحلیل بازار رهن و اجاره املاک تجاری
 • نکات مهمی که در زمان اجاره ملک تجاری باید به آن‌ها توجه داشت.

بررسی چگونگی میزان قیمت رهن و اجاره املاک تجاری در شهر تهران

رهن و اجاره املاک تجاری

رهن و اجاره املاک تجاری

قبل از اینکه به بررسی نرخ اجاره ملک تجاری در شهر تهران بپردازیم به این نکته اشاره می‌کنیم که به همان دلایلی که پیش‌تر گفته شد؛ این روزها اجاره املاک تجاری در شهر تهران کار سخت و پیچیده‌ای نیست؛ چرا که تعدد وجود مغازه و املاک تجاری نوساز در بافت شهری به شدت قابل رؤیت است.
علاوه بر دلایلی که در پیش گفتار این نوشتار ذکر شد، دلایلی چون وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای تغییر کاربری و سود هنگفت فروش یا رهن و اجاره املاک تجاری برای ساختمان‌سازها موجب شده که اشتیاق زیادی برای ساخت‌و‌ساز تجاری وجود داشته باشد و برای اینکه حتی در پروژه‌های مسکونی، راهکاری برای تبدیل طبقه همکف به واحد تجاری را فراهم کنند، تلاش بسیاری داشته باشند. بنابراین املاک تجاری نوساز به شدت زیاد و زیادتر شده‌اند.
برای تعیین نرخ اجاره ملک تجاری، نکاتی از این قبیل که مغازه را برای راه اندازی چه پیشه‌ای، با چه ابعادی و در کدام منطقه تهران اجاره می‌کنید، بسیار مهم است؛ زیرا هریک از این پارامترها در نوع قیمت‌گذاری و تعیین بهای اجاره املاک تجاری تأثیرگذار است.
آنچه این روزها واضح و روشن است؛ این است که برای اجاره املاک تجاری در شهر تهران می‌بایست خود را برای پرداخت ودیعه‌های چند صد میلیون تومانی همراه با اجاره ‌بهای معمولاً بیش از ۲۰ میلیون تومان، برای اجاره املاک تجاری بزرگ‌تر از ۱۰۰ مترمربع، در اکثر مناطق آماده کنید.

ملک تجاری بالای ۱۰۰ متر اگر در فضای هم سطح باشد مناسب راه اندازی کسب وکارهای بسیاری همچون رستوران و کافه، نمایشگاه خودرو، تعمیرگاه، عرضه پوشاک و کیف و کفش برندهای معتبر، فروش لوازم خانگی و صوتی تصویری و… است و طرفداران ویژه‌ای خواهد داشت.

گران‌‌قیمت‌ترین املاک تجاری تهران کجاست؟

گرانترین املاک تجاری تهران

گرانترین املاک تجاری تهران

شاید تا اینجای این نوشتار را برای آگاهی از نرخ اجاره املاک تجاری در شهر تهران خوانده باشید، اما اطلاع از اینکه گران‌قیمت‌ترین مغازه‌های این شهر کجا و با چه قیمتی در اختیار صاحبان کسب‌و‌کار قرار می‌گیرد، نیز خالی از لطف نخواهد بود.
در حال حاضر نمی‌توان برای اجاره املاک تجاری در تهران نرخ مشخص و ثابتی ارائه کرد، چراکه تعیین اجاره بهای ملک تجاری با پارامترهایی سنجیده می‌شود که بعضاً باعث می‌شود، املاک تجاری با قیمت‌های مختلفی معامله شود. با یک بررسی کلی در میان سایت‌های مشاورین املاک، و با پرس‌و‌جو از آژانس‌های املاک در سطح شهر تهران می‌توان گفت در حال حاضر گران‌ترین بهای متراژ مغازه در تهران مربوط به مغازه‌های پاساژ تازه تأسیس طلافروشان در خیابان ۱۵ خرداد است که هر مغازه این پاساژ تازه تأسیس با قیمت متری ۵۵۰ میلیون تومان یا متری ۰٫۵ میلیارد تومان معامله می‌شود. احتمالاً یکی از دلایل مهم این گران‌قیمتی، ازدحام و آمد و رفت بسیار زیاد مشتری در این منطقه است، که باعث می‌شود قیمت املاک تجاری و مغازه‌ها در این منطقه معمولاً بیش از سایر مناطق باشد.
در بازار تهران هر متر ملک تجاری بسته به نوع موقعیتش از متری ۱۰ میلیون تا متری ۱۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود. البته این قیمت‌ها برای خرید مغازه است که با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه خواهید رسید که بهای رهن و اجاره املاک تجاری نیز در بازار تهران، رقم کمی نخواهد بود.

مغازه‌های پاساژ تازه تاسیس طلافروشان در خیابان ۱۵ خرداد با قیمت متری ۵۵۰ میلیون تومان یا متری ۰٫۵ میلیارد تومان معامله می‌شوند، که گرانترین مغازه های شهر تهران هستند.

باید به این نکته بسیار مهم نیز اشاره کرد که قیمت املاک تجاری در منطقه بازار تغییری نداشته است و در حال حاضر مغازه‌ای خرید و فروش نمی‌شود؛ ولی در عوض نرخ اجاره بهای مغازه و املاک تجاری بسیار وحشتناک است به‌طوری‌که هم اکنون در سبزه میدان، مستأجران برای اجاره یک مغازه ۳۰ متری، باید ماهی ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان پرداخت کند.
در حال حاضر املاک تجاری موجود در پاساژها تجملات و ظاهر شیک و آراسته‌تری نسبت به مغازه‌های واقع در سطح خیابان دارند و به شدت لوکس شده‌اند. این‌گونه فضاها هم این روزها علاقه‌مندان مخصوص به خود را دارد. هرچه پاساژ شیک‌تر باشد، افراد بیشتری را به سمت خود جلب کرده و مغازه داران به طبع شیک بودن مغازه‌ها و محیط آراسته و امکانات بیشتری که در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، می‌توانند اجناس را گران‌تر ارائه کنند. بنابراین اوضاع رهن و اجاره املاک تجاری در پاساژ سروستان واقع در سعادت آباد و پالادیوم در فرمانیه نیز به همین سر و شکل و به همان اندازه نجومی است.

بررسی قیمت اجاره املاک تجاری در مناطق مختلف شهر تهران

قیمت املاک تجاری تهران

قیمت املاک تجاری تهران

 • یک باب مغازه به متراژ ۱۴۵ متر مربع با ۱۳۰ متر حیاط اختصاصی ، نوساز ، به ارتفاع ۵ متر مناسب مشاغل و برندهای خاص ، در بهترین موقعیت مکانی واقع در سعادت آباد (سال ساخت ۱۳۹۶)
  قیمت اجاره ۱,۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان قابل تبدیل – متری ۴۵,۰۰۰,۰۰۰ برای فروش
 • زیرزمین ۲۰۰ متری تجاری، بلوار فردوس، مناسب داروخانه، سفره‌ خانه، باشگاه بدن‌سازی (موقعیت عالی برای برندها، بانک‌ها، مبلمان، قنادی، داروخانه، نمایشگاه ماشین) فلت در متراژهای ۱۲۰ متری، ۱۴۰ متری، ۱۶۰ متری، ۱۸۰ متری (سال ساخت ۱۳۹۷)
  ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان رهن کامل
 • اجاره مغازه ۲۳۰ متری در مولوی سید اسماعیل، مغازه ۱۱۵ متر همکف با ارتفاع ۶ متر و ۱۱۵ متر طبقه بالا با ارتفاع ۴ متر، مناسب جهت اصناف فرش، پلاستیک، اسباب بازی، عطاری و رستوران. امکان بارگیری و تخلیه بار تا در ورودی مغازه (سال ساخت ۱۳۵۳)
  قیمت ودیعه ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ و اجاره ماهیانه ۳,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • ۳۰ متر مغازه مناسب آرایشگاه زنانه و فست‌فود مرزداران، دارای پارکینگ، سرویس بهداشتی، آشپزخانه شیک، کرکره ریموت، تمام کنتورها جدا، امکان سکونت چندین ساله، تردد معقول (سال ساخت ۱۳۹۴)
  قیمت ودیعه ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ و اجاره ماهیانه ۱۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • اجاره و رهن مغازه اندرزگو (فرمانیه) ۴۰۰ متر شیک، طبقه همکف، نوساز رهن و اجاره ملک مستقل ١١۵ متر، همکف ٨٠ متر، بالکن ١١۵ متر روف گاردن، ١٢٠ متر زیر زمین، هر واحد سرویس بهداشتی دارد. بهترین لوکیشن اندرزگو بر اصلی مناسب رستوران و کافی‌شاپ‌های برند.
  قیمت ودیعه ۱۰,۰۰۰,۰ و اجاره ماهیانه :۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

تحلیل بازار رهن و اجاره املاک تجاری

بازار رهن و اجاره املاک تجاری

بازار رهن و اجاره املاک تجاری

مغازه‌ها و املاک تجاری در طول سالیان گذشته همواره به عنوان ظرفیتی بالقوه برای درآمدزایی مالکان آن به شمار می‌رفته است. آنچه که در تحلیل و ارزیابی بازار اجاره بهای مغازه قابل توجه به نظر می‌رسد به روند افزایشی نرخ اجاره بها و خرید و فروش آن در رکود حاکم بر اقتصاد کشور معطوف می‌شود. البته محدوده و موقعیت تجاری و جغرافیایی مغازه‌ها و ملک تجاری، در ضریب ارزشِ اجاره بهای آن نقش تعیین‌کننده‌ای ایفاء می‌کند.
یکی از دلایل کم نشدن تقاضا در بازار خرید، رهن و اجاره املاک تجاری، عدم قدرت سایر بخش‌های اقتصادی در جذب و به کارگیری نیروهای کار جوان و اغلب تحصیل‌ کرده کشور است. باعث تأسف است که بازار کار توانایی ایجاد مشاغل لازم برای فارغ‌التحصیلان را ندارد و برخی از این فارغ‌التحصیلان پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به منظور راه اندازی کسب‌و‌کار سودآور، بدون سابقه کسب‌و‌کار مغازه‌ای اجاره می‌کنند یا می‌خرند و شغل خرده فروش را برای خود راه می‌اندارند.

یکی از دلایل کم نشدن تقاضا در بازار خرید، رهن و اجاره املاک تجاری، عدم قدرت سایر بخش‌های اقتصادی در جذب و به‌کارگیری نیروهای کار جوان و اغلب تحصیل‌ کرده کشور است.

نکات مهمی که در زمان اجاره ملک تجاری باید به آن‌ها توجه داشت

در زمان رهن و اجاره ملک تجاری باید دقت کنید که مغازه دارای تسویه حساب دارایی، شهرداری، بیمه و سایر سازمان‌های ذی‌ربط شغل مربوطه باشد. بدون رؤیت مدارک مستند در این زمینه به هیچ عنوان اقدام به معامله نکنید. ناقص بودن هریک از حساب‌های ذکر شده شما را به دردسر خواهد انداخت و موجب خسارت مالی خواهد شد.
از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین موارد در رهن و اجاره املاک تجاری خوش نام بودن ملک تجاری یا نوع کسب‌و‌کاری است که در آن پیش از واگذاری به شما انجام می‌شده است . مثلاً یک ملک تجاری یا مغازه ممکن است در شغل خاصی جا افتاده باشد و ادامه آن شغل توسط شما با تکیه بر مشتری‌های قبلی مغازه بدون نیاز به هزینه‌های گزاف بابت تبلیغات، درآمدی مناسب را برایتان تضمین کند. بنابراین حتی پرداخت اجاره بهایی کمی بالاتر از رقم عرف برای شما صرفه مالی به همراه خواهد داشت. عکس این مورد نیز ممکن است که اتفاق بیفتد. یعنی بدنامی یک واحد کسب و کار در یک رشته شغلی خاص می‌تواند، تبعات و آثار منفی زیادی در میزان درآمد آتی شما از این واحد داشته باشد.

اجاره کردن مغازه یا ملکی تجاری که پیش از این در آن افراد به شغل‌های نامتعارف و نه چندان خوش‌نام اشتغال داشته‌اند، کار شما را برای جاانداختن یک شغل جدید با یک ماهیت تازه به شدت سخت می‌کند. پس از کنار این موضوع به‌سادگی عبور نکنید و پیگیر شغلی که پیش از این در یک مغازه رواج داشته است، باشید.

در آخر اینکه بهتر است برای اجاره و رهن املاک تجاری هیچ‌گاه به تنهایی اقدام نکنید و ترجیحاً حضور یک کارشناس و مشاور ملکی در این مورد برایتان توصیه می‌شود. در صورتی که این مطلب مورد پسند شما واقع شد ما را از دیدگاه‌های با ارزش خود بی‌نصیب نگذارید.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید

برچسب ها:
پیام بگذارید