املاک هومینگ

آنچه باید در زمان بازدید از آپارتمان به منظور رهن یا اجاره مدنظر داشت!زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • رهن و اجاره
  • آنچه باید در زمان بازدید از آپارتمان به منظور رهن یا اجاره مدنظر داشت!زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

قدیمی‌ترها می‌گفتند:«پول خرید خانه و عروسی را خدا جور می‌کند.» راست هم می‌گفتند آن روزها به هر چهاردیواری که پنجره داشت و اهل خانه زیر سقفش از باد و باران در امان بودند می‌گفتند«خانه» و خانواده از بزرگ و کوچک در یک یا دو اتاق چند ده متری دور یک سفره می‌نشستند و روز را شب می‌کردند. اما این روزها همه چی فرق کرده، مفهوم خانه دیگر فراتر از یک اتاق و پنجره است. به خانه‌ها گزینه‌های دیگری مثل سالن پذیرایی، اتاق خواب و حمام مستر و سیستم گرمایش و سرمایش و چندین و چند گزینه دیگر اضافه شده است. حالا بگذریم از اینکه بعضی از این خانه‌ها لابی، استخر و سالن ماساژ و … هم دارند.
این روزها که همه چی عوض شده و این تغییر و تحول همه چیز را سخت تر کرده، خانواده‌ها برای آسایش خود و بهره مندی از امتیازات و امکانات خانه‌های لوکس، اغلب رویای خانه دار شدن را فراموش کرده و به دنبال اجاره آپارتمان مسکونی هستند.
افرادی که به دنبال اجاره آپارتمان هستند باید کفش آهنی به پا کرده و باتوجه به بودجه و سایر گزینه‌هایی که در اجاره آپارتمان مسکونی اهمیت دارد، مورد دلخواه خود را بیابند. هنگام خرید خانه، ملک یا ساختمان نکات بسیار مهمی وجود دارد که در این نوشتار برخی از آن‌ها را به صورت خلاصه برشمرده‌ایم، شما هم پیش از هر کاری تکه‌ای کاغذ بردارید و اولویت‌هایتان درباره‌ی محل زندگی و آپارتمان مورد نظر برای سکونت را روی آن بنویسید. در این یادداشت باید مشخص کنید که چه چیزهایی برای‌تان مهم‌تر است تا در زمان رهن یا اجاره آپارتمان مسکونی از این موارد غافل نشوید. در ادامه جزئیاتی ارائه می‌شود که بهتر است آنها را نیز نادیده نگیرید.

  • سوالاتی که باید از مشاور املاک پیش از اجاره آپارتمان بپرسید.
  • آنچه باید در زمان اجاره آپارتمان مسکونی به آنها دقت کنید.

گاهی جست‌وجوی زیاد و از این بنگاه به آن بنگاه رفتن در زمان اجاره آپارتمان مسکونی شما را خسته و کلافه کرده و هوشیاری و دقت شما را برای انتخاب آگاهانه کم می‌کند، گاهی هم از آپارتمانی که در حال حاضر ساکن آن بودید دلزده شده‌اید و بدون در نظر گرفتن امکانات و جزئیات خانه جدید فقط به دنبال اجاره آپارتمان دیگر و نقل مکان به آن هستید.
بنابراین لازم است که فراموش نکنید هزینه‌های ناشی از اسباب‌کشی و زحمت‌های آن ایجاب می‌کند که در انتخاب خود بیشترین دقت و ریزبینی را خرج کنید؛ چراکه حداقل یکسال آینده شما و خانواده‌تان در این آپارتمان خواهد گذشت. این مورد برای خانه اولی‌ها هم به شدت صدق می‌کند، اشتیاق و ذوق داشتن یک خانه مشترک برای جوان‌ها گاهی مانع بررسی‌های مهم و تاثیرگذار می‌شود؛ بنابراین به زوج‌های جوانی که برای اولین بار اقدام به اجاره آپارتمان مسکونی می‌کنند پیشنهاد می‌دهیم که یک مستاجر قدیمی را با خود همراه کنند تا در انتخاب و اجاره آپارتمان آگاهانه تر و نکته سنج تر عمل کنند.

 

سوالاتی که باید از مشاور املاک پیش از اجاره آپارتمان بپرسید:

  • پیش از هرچیز میزان بودجه خود را برای ودیعه و اجاره آپارتمان مسکونی، به طور کامل برای مشاور املاک مشخص کنید و موکداً از وی بخواهید که آپارتمان‌هایی را به شما پیشنهاد کند که اجاره آن‌ها با سقف بودجه شما همخوانی داشته باشد. در این‌مرحله بهتر است شرایط دیگری چون تعداد اتاق خواب، پارکینگ، انباری مجزا و نکات مربوز به جزئیات آپارتمان مثل نوع کابینت‌ها و سیستم گرمایشی و سرمایشی یا هر آیتم دیگری که برایتان اهمیت دارد را به مشاور املاک اعلام کنید تا اینگونه در وقت و زمان خود صرفه جویی کرده و در انتخاب نیز موفق‌تر باشید.
  • در زمان اجاره آپارتمان لازم است در مورد وضعیت مالک یا مالکین که قصد اجاره آپارتمان مسکونی را دارند سوال کنید؛ همیشه اینکه با یک نفر طرف حساب باشید بهتر است تا اینکه دو یا چند نفر مالک آپارتمان اجاره ای شما باشند. در مورد حضور مالک واحد اجاره ای هم در ساختمان سوال کنید. حضور یا عدم حضور مالک نکته مهمی است که بعضاً برای عده ای بسیار اهمیت دارد و اینکه چند سال از ساخت آپارتمان می‌گذرد را نیز از مشاور املاک و مالک واحد مسکونی بپرسید.

 

لازم است در مورد ایده¬آل¬های خود در رابطه با اجاره آپارتمان مسکونی با مشاورین املاک حرف بزنید، مواردی چون: منطقه‌ی مسکونی آرام و بی‌سروصدا، نزدیکی آپارتمان‌تان به ایستگاه اتوبوس و…

 

  • بهتر است پیش از اجاره واحد مسکونی در مورد مشاعات از مشاور املاک سوال کنید. نکته مهم دیگر در زمان اجاره آپارتمان وجود یا عدم وجود پارکینگ است. اگر صاحب خودرو هستید و وجود پارکینگ برایتان از واجبات است قبل از مشاهده آپارتمان اجاره ای این نکته را هم به مشاور املاک یادآوری کنید. از طرفی باتوجه به متراژ کم برخی واحدهای آپارتمانی، اینکه مورد انتخابی شما دارای انباری باشد از امتیازات اجاره واحد مسکونی است، بنابراین از این نکته هم غافل نشوید.
  • اگر قصد دارید از محله ای به محله دیگر به منظور اجاره آپارتمان مسکونی نقل مکان کنید بهتر است در مورد ویژگیها و وضعیت اهالی این منطقه خصوصاً این محله و جزئیاتی چون میزان امنیت و سطح فرهنگی همسایه‌ها از مشاور املاک پرس و جو کنید و البته فقط به گفته‌های مشاورین املاک نیز بسنده نکنید.

بهتر است در زمان انتخاب اجاره آپارتمان مسکونی، مواردی چون وضعیت زلزله، موقعیت گسل یا میزان آلودگی هوا در آن منطقه را در اینترنت یا هر رسانه قابل استنادی بررسی کنید.

آنچه باید در زمان اجاره آپارتمان مسکونی به آنها دقت کنید.

از مهم‌ترین نکاتی که باید برای اجاره آپارتمان مسکونی در تهران یا هر شهر دیگری به آن توجه شود، این است که آپارتمان در چه منطقه‌ای از شهر و چه محله ای قرار دارد. واضح و روشن است که هر منطقه‌ای از یک شهر مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد و شما با توجه به شرایط و نیازی که دارید در مورد انتخاب منطقه مورد نظر تصمیم می‌گیرید .این انتخاب به شرایطی چون میزان بودجه‌ای که برای اجاره آپارتمان تخصیص داده‌اید بسیار وابسته‌ است.

زیبایی نمای ساختمان و نظافت (حیاط، پارکینگ، آسانسور، راه‌پله‌ها و…)

بعد از اینکه توضیحات مشاور املاک را شنیدید و پذیرفتید؛ وقت آن است که برای اجاره آپارتمان مسکونی حداقل یکبار آپارتمان را از نزدیک ببینید. در این زمان بهتر است هوشیار‌تر از همیشه و بسیار نکته‌سنج عمل کنید. پیش از ورود به ساختمان به نظافت نمای ساختمان، کیفیت و استحکام و البته ویژگیهای ظاهری بنا دقت کنید. بعد از استقرار، تغییر و تحول در اغلب موارد سخت و حتی غیرممکن است. وقتی وارد ساختمان شدید به تمیزی حیاط یا پارکینگ نیز دقت کنید، این منظره بخش مهمی از چگونگی سبک زندگی و سلیقه و زیبایی شناسی ساکنین ساختمان را به شما نشان می‌دهد. اگر ساختمان مورد نظرتان آسانسور دارد، داخل آسانسور و در غیر این‌صورت راه‌پله‌ها را نیز بررسی کنید. نظافت راه‌پله‌ها و نحوه چینش کفشهای پشت در و بوی خوش و مطبوع یا نامطبوع راه‌پله‌ها نیز شما را از ویژگی‌های همسایگان احتمالی خبردار می‌کند. داشتن نگهبانی در جلوی درب ورودی ساختمان و نصب دوربین در فضاهای مشترک نظیر پارکینگ و راهروها نیز از مزیت‌های یک ساختمان است.

تعداد طبقات و واحدها و نحوه چینش واحدها در هر طبقه

طبق یک قانون نانوشته همیشه آپارتمان‌های آرام و خلوت بهتر از آپارتمانهای شلوغ و پر رفت و آمد است. شما هم در زمان انتخاب و اجاره آپارتمان مسکونی به این نکته مهم دقت کنید. اگر پدرومادر پیرتان با شما زتدگی می‌کنند، یا فرزند کوچکی دارید یا حتی بالا رفتن از پله برای خودتان آسان نیست طبقات بالاتر را انتخاب نکنید، یادتان باشد که آسانسورها همیشه به درستی کار نمی‌کنند. اگر هم به دنبال آرامش و سکوت در ساعات شبانه روز هستید به دنبال اجاره آپارتمان مسکونی باشید که تعداد واحدهای آن در هر طبقه کم باشد در اینصورت می‌توانید امیدوار باشید که آرامش بیشتری را تجربه کنید. معمولا طبقات اول و همکف به دلیل نزدیکی به پارکینگ و درب ورودی معمولاً پرسروصداتر از سایر طبقات هستند از طرفی طبقات آخر به دلیل رفت و آمد به بالاپشت بام نیز بی دردسر نخواهند بود.

اگر مسائلی مثل حریم شخصی و امنیت برای شما مهم است؛ بنابراین تعداد واحدها در هر طبقه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بهتر است از ۲ واحد بیشتر نباشد. همچنین تعداد مطلوب برای کل واحدهای آپارتمان معمولا عددی بین ۱۵ تا ۳۰ واحد است.

بررسی جزئیات داخلی واحد مسکونی

در زمان اجاره آپارتمان مسکونی ویژگی‌های داخلی آپارتمان مهمترین بخش انتخاب شماست، چرا که بیشترین ساعات حضور شما در ساختمان در داخل واحد خودتان سپری خواهد شد. بنابراین به محض باز شدن درب واحد مد‌نظرتان کلیه جزئیات نظیر؛ میزان نور داخل نشیمن آپارتمان و اتاق خوابها، کابینت‌ها، شیرآلات، سیستم تهویه، سیستم گرمایشی و سرمایشی، چگونگی سرویس بهداشتی و حمام،کف واحد مسکونی، تعداد پریزها و محل نصب آنها، کیفیت نقشه واحد مسکونی و نحوه استفاده از فضا در طراحی آپارتمان را از نظر بگذرانید و آنچه که هست را به دقت بررسی کنید و در این بین به قولها و وعده‌های مالک واحد مسکونی یا مشاور املاک در رابطه با تغییر و تعویض جزئیاتی که باب میل شما نیست، خیلی اطمینان نکنید.

رهن واجاره مسکونی

در هنگام اجاره آپارتمان و بررسی جزئیات داخل واحد مسکونی به خاطر داشته باشید که حتی اگر از طرفداران نور کم هستید اما باز آپارتمان‌های نورگیر گزینه مناسب‌تری هستند؛ چراکه میتوانید با طراحی مناسب پرده به نور دلخواهتان برسید، اما در موارد لزوم از نور طبیعی آفتاب نیز بهره‌مند شوید. نورگیر بودن اتاق نشیمن و آشپزخانه مستقیماً بر هزینه برق مصرفی هم اثرگذار است؛ چراکه در غیراینصورت مجبور هستید در طول روز نیز از برق برای روشنایی کمک بگیرید. نکته دیگری که خانمها باید در زمان اجاره آپارتمان مسکونی به آن دقت کنند ابعاد آشپرخانه و هماهنگی و جایگیری وسایل در آن است. همین طور جنس و ابعاد کابینت‌ها را با دقت بررسی کنند، کابینت‌ها جدای از اینکه بخشی از نمای خانه و آشپزخانه شما را در برمی‌گیرند نقش مهمی در جای‌دهی وسایل و ابزار شما دارند. وجود سیستم تهویه یا حداقل هواکش در آشپزخانه از واجبات زندگی آپارتمانی‌ست.
در راستای انتخاب و اجاره آپارتمان مسکونی، کیفیت شیرآلات آشپزخانه، حمام و سرویس‌های بهداشتی را نیز کنترل کنید و جداً از اجاره آپارتمان‌هایی که دارای شیرآلات کهنه و قدیمی هستند خودداری کنید چرا که به زودی اسباب دردسرتان خواهند شد. از چگونگی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و وضعیت سلامت پکیج یا موتورخانه مطلع شوید تا مبادا بلافاصله پس از نقل مکان متحمل هزینه‌های تعمیر و تعویض شوید. اگر آپارتمان دارای عیب جدی باشد می‌توانید به راحتی از اجاره آن صرف نظر کنید یا مالک را پیش از اجاره آپارتمان برای رفع آن عیب قانع کنید.

 

وجود آنتن مرکزی،آیفون تصویری،عایق‌های صوتی و تصویری، پنجره‌های دوجداره و کمددیواری‌های بزرگ و جادار گرچه از امکانات واجب و اولیه آپارتمان مسکونی می‌باشند اما بعنوان امتیاز نیز تلقی می‌شوند.

 

ملاقات با همسایه‌ها و اطلاع نسبی از رفتار و خلق‌و‌خوی اجتماعی آنها

حالا که نمای ظاهری ساختمان و وضعیت حیاط و پارکینگ و طبقات را بررسی کردید، بهتر است با همسایگان و مدیر ساختمان برای دقایق کوتاهی هم که شده همکلام شوید، این همصحبتی کوتاه می‌تواند برای شما بسیار کارگشا باشد. از ساکنین ساختمان در مورد مزایا و معایب اجاره آپارتمان در این ساختمان سوال کنید. حتی در صورت امکان با ساکنین فعلی آپارتمان اجاره ای صحبت کنید و دلیل جا‌به‌جایی شان را جویا شوید. در این میان سراغ مدیر ساختمان را نیز از ساکنین بگیرید و حتماً در مورد مسائلی مثل میزان شارژ ماهیانه، برنامه نظافت راهروها، فضاهای مشترک ساختمان و باید و نبایدهای حاکم در این ساختمان پرسش وجو کنید.

 

نزدیکی به مراکز خرید، ایستگاه مترو و خطوط اتوبوسهای پرسرعت

موقعیت جغرافیایی در اجاره آپارتمان مسکونی بسیار مهم است، اینکه آپارتمانی که اجاره می‌کنید به مراکز خرید و خدماتی نزدیک باشد از امتیازات اجاره آپارتمان است. اگر صبح یک روز سرد زمستانی برای خرید نان تازه مجبور شوید چند خیابان را پیاده‌روی کنید متوجه این نکته می‌شوید که نزدیک بودن به نانوایی و سوپرمارکت چه مزیت مهمی است. اگر با خودروی شخصی تان رفت و آمد می‌کنید اینکه آپارتمان‌تان در کوچه‌های بن‌بست و مناطق شلوغ و مشمول طرح ترافیک نباشد امتیاز ویژه‌ایست. اما اگر با وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و خطوط اتوبوس تندرو به محل کار یا تحصیلتان رفت و آمد می‌کنید نزدیکی یا دسترسی راحت به آنها اهمیت دارد. بدیهی است قرارگرفتن آپارتمان در کنار خیابان‌ها و اتوبانها باعث آلودگی صوتی و آلودگی هوا می‌شود،گرچه این‌روزها برای هردوی این موارد تدابیری اندیشه شده است.

 

اگر به هر دلیلی صبح‌ها بیشتر ازحد معمول می‌خوابید در زمان اجاره آپارتمان مسکونی دقت کنید که همسایه “مدرسه” نباشید؛ رعایت این نکته در خواب راحت و آرامتان نقش به سزایی دارد.

 

باید بدانید که موارد حائز اهمیت برای اجاره آپارتمان در تهران و هر شهر دیگری به آنچه در این نوشتار ذکر شده است محدود نمی‌شوند و احتمالاً در هر منطقه ای مباحث کوچک و بزرگ زیادی بر روی تصمیم شما تاثیرگذار خواهند بود. در واقع همه مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم نکاتی هستند که بهتر است در اجاره آپارتمان مسکونی مدنظر قراردهید، اما آنچه باید بدانید این است که گاهی در کنار هم قراردادن همه این موارد باتوجه به شرایط و بودجه شما امکانپذیر نیست. بنابراین بهتر آن است که اولویت‌های خودتان را مشخص کنید و در موارد لزوم از بعضی از آنها چشم پوشی کرده و روند اجاره آپارتمان را تسریع کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید