املاک هومینگ

چه خانه ای برای اجاره مناسب است؟زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

اجاره خانه

اجاره خانه مناسب یکی از چالش‌های همیشگی مستأجران است که سالانه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. موارد متعددی برای تعیین نوع خانه مناسب برای اجاره وجود دارد، که رعایت آن‌ها در کنار یکدیگر بهترین مورد خانه ممکن را در اختیارتان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است برخی از این نکات تعیین‌کننده میزان هزینه‌های اجاره خانه نیز هستند. از جمله مواردی که برای اجاره خانه مناسب در نظر گرفته می‌شود، محله و موقعیت مکانی ملک است. اینکه شما تمایل داشته باشید در چه منطقه و محله‌ای با چه امکاناتی خانه خود را انتخاب کنید، از اهمیت فراوانی برخوردار است. در واحدهای آپارتمانی که تعداد افراد بیشتری در آن ساکن هستند، نوع فرهنگ افراد در کنار ویژگی‌های مطلوب سازه از اولویت بالایی برخوردار است. امروزه بسیاری از خانواده‌ها به دلیل افزایش قیمت‌های خرید خانه مجبور به اجاره‌نشینی هستند. اما این مسئله نباید باعث شود که در خانه‌ای سکونت داشته باشند، که از آن رضایت ندارند. خانه‌ای که برای اجاره انتخاب می‌کنید، باید از حداقل استانداردهای لازم برای آرامش،  امنیت و رفاه برخوردار باشد.

سرفصل‌های زیر به بررسی نکات لازم برای اجاره خانه مناسب، اختصاص دارد و در این رابطه اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد:

  • تعیین منطقه قرارگیری ملک
  • اهمیت سن بنای مسکونی
  • مشخصات ساختمان مورد اجاره

تعیین منطقه قرارگیری ملک

از اولین نکات ضروری در انتخاب خانه مناسب برای اجاره، تعیین منطقه مسکونی مورد نظر است. خانه شما باید از لحاظ دسترسی به امکانات شهری از قبیل امکانات آموزشی برای فرزندان، امکانات تفریحی، مراکز تجاری، امکانات درمانی و… در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد. آرامش محلی و منطقه‌ای که در آن قرار است ساکن شوید نیز در میزان آرامش آتی شما مؤثر است. هر چه محله‌ای از تراکم کمتر و کوچه‌های عریض‌تری برخوردار باشد، از آرامش نسبی بیشتری برخوردار خواهد بود. در هر شهری محله‌های خوب آن در میان مردم معروف بوده و از هر کسی بپرسید به یک نتیجه مشترک می‌رسید. البته این محله‌ها عموماً از قیمت‌های بالاتری برای اجاره خانه مناسب برخوردارند. اما این هزینه‌ای است که باید برای آرامش خود و خانواده بپردازید. علاوه بر محله، موقعیت قرارگیری ملک مورد نظر از لحاظ قرارگیری در کوچه نیز اهمیت فراوانی دارد. حتماً با کوچه‌های کوچکی که امکان رفت‌وآمد خودرو و افراد در آن‌ها به سختی انجام می‌شود، برخورد داشته‌اید. برای این منظور بن‌بست‌های اختصاصی یکی از بهترین گزینه‌ها هستند.

موقعیت ملک از لحاظ دسترسی به خیابان‌های اصلی و سایر نقاط شهر نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه ویژه داشت. در درازمدت چنانچه خانه شما از لحاظ معماری و منطقه‌ای در بهترین محله‌ها باشد، اما برای رفتن به محل کار مجبور باشید ساعت‌ها در ترافیک باشید، ارزشی ندارد. بهترین انتخاب‌ها برای اجاره خانه مناسب در نزدیکی محل کار یا با موقعیت مناسب دسترسی به مراکز اصلی شهر است.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در اجاره خانه مناسب باید در نظر داشته باشید، محله و موقعیت قرارگیری ملک در آن است.

اهمیت سن بنای مسکونی

سن ساختمانی که قصد اجاره واحد مسکونی آن را دارید، از دیگر نکات مهم در هنگام انتخاب است. خانه‌های نوساز یا بسیار قدیمی هر دو از مواردی هستند که باید از فهرست شما خط بخورند. خانه‌های نوساز با اینکه از آخرین امکانات معماری سازه برخوردارند، قیمت بسیار بالاتری را برای اجاره دارند. ضمن اینکه برخی از این سازه‌ها به دلیل تکمیل نبودن برخی از قسمت‌ها دارای مشکلاتی هستند. از جمله مشکلاتی که ممکن است در خانه نوساز رخ دهد می‌توان به عدم برخورداری از گاز، آب، تلفن و… اشاره کرد. البته این مسئله در تمام ساختمان‌ها صدق نمی‌کند ولی بسیاری از این خانه‌ها با وجود این مشکلات اجاره داده می‌شوند. نکته دیگری که در خانه‌های نوساز ممکن است مشکلاتی را پدید آورد، خالی بودن واحدها و عدم امنیت، تکمیل فرآیند ساخت در برخی قسمت‌ها و سروصدا و آلودگی ناشی از آن است.

خانه‌های بسیار قدیمی عموماً با قیمت مناسب‌تری در هر منطقه برای اجاره گذاشته می‌شوند. اما به دلیل فرسودگی قسمت‌های مختلف آن و دردسرهایی که ممکن است برایتان داشته باشد، باید از اجاره آن‌ها صرف‌نظر کنید. سیستم لوله‌کشی و فاضلاب در خانه‌های قدیمی یکی از معضلاتی است که در هنگام سکونت با آن‌ها مواجه خواهید شد. به همین دلیل است که خانه‌های بسیار قدیمی را با هزینه‌های کمتری برای اجاره قرار می‌دهند. درصورتی‌که به هر دلیلی علاقه به سکونت در خانه‌های قدیمی را دارید، توصیه می‌شود که از انواع بازسازی شده آن‌ها، ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اهمیت سن بنا

مشخصات ساختمان مورد اجاره

برای اجاره خانه مناسب نکات مهمی در خود ساختمان نیز وجود دارد، که باید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه نکات مهم مربوط به ساختمان مناسب برای اجاره در اختیارتان قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای بسیاری از افراد مهم است، عدم سکونت صاحب‌خانه در ساختمان مورد نظر است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خانه‌هایی را برای اجاره انتخاب کنند که مالک در آن حضور نداشته باشد، زیرا حضور مالک را مزاحمتی برای خود و خانواده می‌دانند.

جنوبی یا شمالی بودن خانه نیز تأثیر بسزایی در انتخاب خانه مناسب برای اجاره دارد. موقعیت شمالی یا جنوبی بودن خانه با توجه به سلیقه شما انتخاب می‌شود. البته لازم است بدانید که خانه‌های جنوبی به دلیل نوع معماری خود از امنیت بالاتری برخوردارند.

خانه‌های تخلیه شده و خالی را به نسبت خانه‌هایی که در حال حاضر مستأجر دارند و اشخاصی در آن سکونت دارند، ترجیح دهید. از جهات مختلفی این امر اهمیت پیدا می‌کند. خانه تخلیه شده را به‌راحتی می‌توانید مورد بازرسی و بررسی قرار دهید. ضمن آنکه نگرانی از بایت زمان اسباب‌کشی برایتان به همراه نخواهد داشت.

بهتر است زمان بازبینی ملک مورد نظر را در ساعات مختلفی از روز و شب قرار دهید. با این کار میزان نورگیری و آرامش خانه را می‌توانید تخمین بزنید. مراجعه در زمان‌های مختلف شبانه‌روز همچنین در تعیین میزان ترافیک محلی و دسترسی‌های مختلف آن مؤثر است.

مهم‌ترین نکته در انتخاب اجاره خانه مناسب اطمینان از ایمنی ساختمان و امکانات آن است. مواردی چون سالم بودن  آسانسور  و استحکام ساختمان در برابر بلایای طبیعی در درجه اول اهمیت قرار دارد.

بهتر است خانه‌ای را برای خود و خانواده انتخاب کنید که فضای کافی برای همه داشته باشد. بدین ترتیب در زمان سکونت مشکلاتی برای تخصیص فضا به افراد خانواده نخواهید داشت.

اجاره خانه مناسب

توجه داشته باشید که خانه‌های قدیمی‌تر را از لحاظ سیستم فاضلاب، سیم‌کشی برق و لوله‌های آب باید بررسی شوند. گرچه به دلیل عدم کیفیت معماری و وسایلی که در برخی ساختمان‌ها وجود دارد، توصیه می‌شود این بازرسی را برای تمام مواردی که به شما پیشنهاد شده به کار برید. می‌توانید از متخصصین و کارشناسان مربوطه برای اطمینان بیشتر کمک بگیرید. این کار از آن جهت که هزینه‌ها و دردسرهای بسیاری را ممکن است برایتان به همراه آورد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است در یکی از بازدیدهای خود از همسایه‌ها درباره خانه و مالک آن پرس‌وجو کنید. این کار دو مزیت دارد اول اینکه با همسایه‌های آتی خود و طرز رفتار آن‌ها آشنا می‌شوید، دوم اطلاعات مفیدی را می‌توانید در مورد خانه به دست آورید.

خانه‌هایی که دارای کنتورهای برق، آب و گاز مجزا برای هر واحد هستند، یکی از اصول اصلی اجاره خانه مناسب را دارند. با توجه به میزان هزینه­ی مربوط به قبوض انرژی بهتر است که توان مدیریت آن را به صورت مجزا در اختیار داشته باشید.

در مورد ساختمان‌های چند طبقه مناسب‌ترین آن‌ها ساختمان‌های تک‌واحدی، به دلیل آرامش بیشتر خود هستند. در مورد آپارتمان‌های دو واحدی نیز بهترین آن‌ها واحدهایی است که دارای کمترین مشترکات دیوار در سازه خود باشند. بنابراین واحدهایی که درب‌های روبه‌روی هم دارند در اولویت قرار می‌گیرند.

در هنگام بازدید از آپارتمان به فضاهای مشترک دقت ویژه‌ای داشته باشید. هرچه نظافت و نظم در این اماکن بیشتر باشد نشان‌دهنده مدیریت خوب ساختمان و همسایگان با فرهنگ آن است. ساختمان‌هایی که ساکنان آن کفش‌های خود را جلوی درب ورودی واحد پراکنده کرده و در نظافت و رسیدگی فضاهای مشترک اهمال می‌کنند، مورد مناسبی برای اجاره نیستند.

فضاهای مشترک ساختمان مانند راهروها، حیاط، پارکینگ و راه‌پله در هنگام بازدید اجاره خانه مناسب باید مورد بررسی قرار گیرند، زیرا این مکان‌ها تعیین‌کننده میزان همکاری و فرهنگ همسایه‌ها در ساختمان است.

نورگیر بودن ملک نیز از دیگر موارد مهمی است که باید در انتخاب اجاره خانه مناسب به آن دقت کرد. توجه داشته باشید که آشپزخانه ، نشیمن یا پذیرایی و اتاق‌خواب‌ها از نور طبیعی کافی برخوردار باشند.

ساختمان‌هایی که در مجاورت خود پروژه‌های در دست احداث دارند، به دلیل مزاحمت‌های وقت و بی‌وقت و سروصدای آن‌ها مورد مناسبی برای اجاره نیستند.

سرویس‌های بهداشتی را از لحاظ موقعیت قرارگیری در ساختمان ، مساحت و تمیز بودن آن‌ها مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از خانه‌ها جای مناسبی برای قرارگیری دستشویی و حمام ندارند و درب آن‌ها مستقیماً به پذیرایی و اتاق نشیمن باز می‌شود. همچنین فرسودگی کاشی‌ها و سنگ توالت و روشویی نیز مسئله‌ای است که به سادگی نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد. نکته مهم دیگر مجزا بودن دستشویی از حمام است که در صورت عدم رعایت آن در طولانی‌مدت باعث بروز مشکلات فراوانی می‌شود.

آشپزخانه خود را از لحاظ نورگیر بودن، تعداد کابینت‌ها، لوله‌کشی آب سرد و گرم و سینک ظرف‌شویی مورد بازرسی قرار دهید. آشپزخانه قلب خانه است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. همچنین تعبیه کفشوی، لوله خروجی ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وجود تراس یا حیاط اختصاصی مزیت بزرگی به حساب می‌آید و ملک را از دیگر موارد مشابه متمایز می‌کند.

ترجیحاً اتاق‌خواب‌ها بهتر است که رو به کوچه نباشند، یا برای آرامش بیشتر دارای پنجره‌های دوجداره باشند.

امروزه تلفن همراه به یکی از الزامات زندگی تبدیل شده است، قبل از عقد قرارداد میزان آنتن دهی خانه مورد نظر را بررسی کنید.

وجود فضای اختصاصی پارکینگ نیز از دیگر موارد مهمی است که برای انتخاب اجاره خانه مورد نظر به آن باید توجه کرد. قبل از پرداخت هرگونه وجهی برای اجاره خانه مناسب بهتر است فضای پارکینگ واحد خود را با حضور مدیر ساختمان تعیین و از اختصاصی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بهترین خانه برای اجاره

برخورداری یک خانه از فضای اختصاصی برای پارک خودرو یکی از مزیت‌های غیرقابل چشم پوشی برای اجاره خانه مناسب است.

میزان شارژ ماهیانه در واحدهای آپارتمانی نیز از دیگر موارد مهمی است که قبل از انتخاب ملک باید از آن مطلع شد. متأسفانه برخی ساختمان‌ها از هزینه‌های سرسام‌آوری بابت شارژ ساختمان برخوردارند. گاهی این میزان حتی به میزان اجاره ماهیانه نیز نزدیک می‌شود.

تأسیسات سرمایشی و گرمایشی منزل را با کمک کارشناسان مربوطه بازرسی و از سلامت آن‌ها اطمینان پیدا کنید.

وجود کمدهای دیواری به تعداد کافی یکی از مزیت‌های یک خانه است. بنابراین یکی از مواردی که در هنگام بازدید باید به آن توجه کنید، کمدهای دیواری آن است.

توجه داشته باشید که هزینه‌های نگهداری و انرژی خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های بزرگ به میزان قابل توجهی بیشتر از دیگر خانه‌ها است. بنابراین بهترین انتخاب اجاره خانه مناسب، ملکی است که با توجه به نیازهای افراد خانواده مساحت دارد.

در زمان جستجو برای یافتن خانه مناسب بهتر است، گستره جستجوی خود را به محله‌ای خاص محدود نکنید. مشخص کردن سقف بودجه اجاره منزل، انتخاب‌های فراوانی را در سطح شهر در اختیارتان قرار می‌دهد.

از سایت‌های آنلاین معتبر اجاره منزل برای اطلاع از آخرین تغییرات بازار مسکن و میزان اجاره‌ها می‌توانید به سادگی کمک بگیرید.

در ساختمان‌هایی بیش از چهار طبقه حتماً از میزان مناسب فشار آب در طبقات بالایی اطمینان حاصل کنید.

تمام وسایل و لوازمی که در هنگام اجاره ملک مسئولیت نگهداری از آن‌ها با شماست را مورد بررسی قرار داده تا متحمل پرداخت خسارت نشوید. از جمله این وسایل می‌توان به آیفون، آبگرمکن، پکیج، رادیاتورها، کابینت‌ها و … اشاره کرد.

سکونت در ساختمان‌هایی با کاربری اداری هزینه‌های بسیاری را از لحاظ قبوض انرژی به همراه دارد. ضمن آنکه عبور و مرور افراد غریبه در این ساختمان‌ها عموماً بسیار است.

امنیت عمومی ساختمان یکی از مهم‌ترین مواردی است که با تحقیقات محلی می‌توان به صحت آن واقف شد.

دسترسی محلی به مراکز خرید مایحتاج روزانه نیز از دیگر مواردی است که نباید آن را نادیده گرفت. تصور کنید مجبور شوید هر روز مسافت زیادی را برای تهیه مواد غذایی یا بهداشتی خود و خانواده طی کنید. این مسئله در طولانی‌مدت اثرات مخرب خود را بر آرامش و آسایش خانواده نشان می‌دهد.

اجاره خانه مناسب برای سکونت یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از اجاره‌نشین‌ها با آن روبرو هستند. نکات مهم و کلیدی بسیاری برای تعیین ملک مورد نظر وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. اگر جزو اجاره‌نشین‌های تازه‌کار هستید بهتر است فهرستی از نکاتی که در فوق به آن اشاره شد، تهیه کنید. سپس هنگامی‌که برای بازدید از ملکی می‌روید هر یک از این موارد را چک کرده و تیک بزنید. بدین ترتیب می‌توانید خانه مناسبی را با توجه به اصول و سلیقه خود انتخاب کنید. لازم به ذکر است که شما به عنوان مستأجر هزینه‌ای را بابت سکونت دلپذیر خود پرداخت می‌کنید، بنابراین رضایت شما به عنوان مشتری ملک از اهمیت ویژه و اولویت بالایی برخوردار است.

برچسب ها:
پیام بگذارید